אולי תהיו הטוויטר הבא

עמית אבנר מציע ליזמים לחכות עם החלום עד שהמצב הכלכלי ישתפר, ולפתח בינתיים מוצר צדדי שיביא הכנסה מיידית. מאחורי הקלעים של הסטארטאפ

כסטארטאפיסט, אני שומע שוב ושוב מאנשים את השאלה "איך משפיע עליך המשבר הכלכלי?". המשבר כאן והוא סובב את כולנו - אתם מוזמנים לשאול את סאן, שלפני כמה שנים נסחרה ב-190 מילארד דולר, אבל נרכשה לאחרונה ב-7 מילארדים בלבד.

ליזמים מתחילים (כמוני), אף פעם לא פשוט לגייס כסף - אבל זה קשה עוד יותר בתקופה בה מצב הרוח הפיננסי ירוד, וכל קרנות הון הסיכון והאנג'לים לא ממהרים להכניס את היד לכיס. תוך כדי תהליך גיוס הכספים לחברה שלי ופיתוח המוצר אני נפגש עם חברות, יזמים וסטארטאפיסטים רבים, כולנו מדברים על בעיות כאלו והרבה מנסים לעזור אחד לשני. ניסיתי לאתר כמה מהטיפים הטובים יותר, לדעתי, להתמודדות עם המשבר. אחד היתרונות הגדולים של סטארטאפ הוא בגמישות שלו לשינויים. השינוי תמיד מתרחש - צריך לצפות אותו, לעקוב אחריו ולהסתגל אליו. חברה קטנה, או צוות קטן, יכול להתגמש ולהשתנות במהירות ובקלות, חשוב לנצל את היכולת הזו על מנת להתמודד עם הבצורת הכלכלית.

הטיפ הראשון די מובן מאליו: פשוט לחסוך בהוצאות. למה לשכור משרדים במגדלי עזריאלי אם אפשר לחלוק משרד עם חברה אחרת? למה לשכור משרד בכלל, אם אפשר לשבת בדירה שכורה? למה להגדיל משכורות אם אפשר לתת יותר אופציות? למה לשכור מזכירה אם אפשר להוציא את ניהול המשרד לשירותי אאוטסורסינג חלקיים? אבל, ללא הספק, הטיפ הטוב ביותר שקיבלתי הוא: הכנסות עכשיו - פיצ'רים אחר כך. הרבה חברות לא יכולות להרשות לעצמן לחיות זמן ארוך על כספי משקיעים, לפתח מוצר יקר ומתוחכם להפליא ולקוות שהוא יצליח. אף אחד לא אוהב סיכונים וככל שהסיכון גדול יותר, כך עוד יותר קשה לגייס כספים.

הרעיון הוא להבין איזה מוצרי לוואי החברה יכולה לפתח כאבן דרך בדרך למוצר הסופי, אבל כאלה שייצרו הכנסות עכשיו. במקום לחכות שנה, עד שהמוצר הסופי מוכן, למה לא לפתח "מיני-מוצר" בדרך אשר יכול לייצר הכנסות? למה לא להשתמש בטכנולוגיה על מנת לפתח אפליקציה לפייסבוק שתכניס כסף מפרסומות? או אולי Widget לבלוגים? הכל "על הדרך", ובחריגה קטנה מלוח הזמנים המקורי. "מיני-מוצר" כזה לרוב לא יהפוך סטארטאפ לעסק רווחי, אבל באיזה מיזם הייתם משקיעים כסף - בזה שמכניס כסף בדרך, או בזה שרק שורף כספים?

אולי אפילו תופתעו לגלות כמה ה"מיני-מוצר" יכול להיות להפוך פופולרי בדרך להצלחה של החברה. טוויטר, למשל, למרות שאולי איננו דוגמה למוצר שמניב למפתחיו הכנסות מיידיות, התחיל כפרויקט צד של מייסדי חברת Odeo, והיום שוויו מוערך במאות מיליוני דולרים. כאשר דווקא מתוך ההליכה בעקבות אילוץ הכלכלי עשוי לצמוח הקלף המנצח שלכם, יהיה חבל לתת לו להשמט מהיד.

עמית אבנר, מייסד חברת הסטארטאפ Taykey וחברת האינטרנט "bWitty". יזם, מפתח וארכיטקט תוכנה. להגיגים נוספים, אפשר לבדוק את הטוויטר שלו