22 שנה לאסון התאומים: תיאוריות הקונספירציה הכי הזויות סביב פיגועי ה-11 בספטמבר

פיגועי ה-11 בספטמבר, או בשמם המוכר אסון התאומים, מעבירים בכל אזרח אמריקאי צמרמורת בעורף הפטריוטי. יחד עם זאת, לא כל הצמרמורות הן מאותה סיבה. כי מבחינת לא מעט אמריקאים, האירועים ששינו את פניה של אמריקה, לא התרחשו בדיוק כפי שסיפרו לנו. לכבוד 22 שנה לפיגוע הטרור הרצחני בתולדות האומה האמריקאית, יצאנו לבדוק מה חסר לקונספירטורים ולמה הם בטוחים שאין לזה שום קשר לאל קעאידה

אסון התאומים, 11 בספטמבר
אסון התאומים, 11 בספטמבר | צילום: רויטרס

זהירות - תיאוריות קונספירציות לפניכם.

השנה היא 2001, התאריך הוא ה-11 בספטמבר, שעות הבוקר, ארבעה מטוסי נוסעים מסוג בואינג, נחטפים משלושה שדות תעופה שונים ברחבי ארצות הברית. על ארבעת המטוסים משתלטים 19 טרוריסטים, שמנתבים את מסלול המטוסים מחדש. שני מטוסים יועדו למגדלי התאומים, אחד לפנטגון ועוד אחד לקפיטול. בעוד שלושה מטוסים הגיעו ליעדם ההרסני, נוסעי המטוס הרביעי נאבקו עם הטרוריסטים והמטוס התרסק בשטח פתוח בפנסילבניה.

מגדלי התאומים התרסקו לחלוטין באחד המחזות המצולמים הקשים בתולדות ההיסטוריה המצולמת, בניין נוסף שהיה במרכז הסחר העולמי קרס גם הוא בעקבות התמוטטות המגדלים, ומבנה הפנטגון נפגע בחלקו, בעיקר באגף המערבי בו התרסק המטוס. מניין הקורבנות עומד על 2996 בני אדם ואת ההשלכות ההיסטוריות של הפיגוע ההרסני אנו חווים עד היום.

זה אולי אחד התיאורים הקצרים והשטחיים של האירוע ששינה את פניה של ארצות הברית, וזה גם התיאור שרוב העולם חי איתו בשלום. אך מלבד הביג מאק והחופש לנשיאת נשק, ארצות הברית ידועה גם בתור בירת הקונספירציות העולמית. החל מאזור 51 ועד לנחיתה על הירח שהייתה מבויימת, אבל לפני שאנחנו מבטלים לחלוטין את התיאוריות, האם יש איזשהו קצה של אמת בטענות?

אבל למה בכלל יש קונספירציה על אירוע הטרור הכי קשה באמריקה? תזכרו שהשנה היא 2001. אין רשתות חברתיות, כמעט ואין סלולרי לכולם, וערוצי התקשורת הם לא באותה תצורה שאנחנו מכירים היום, והמידע לגבי אירועים בזמן אמת היה למשך תקופה ארוכה יחסית לא ברור, דבר שעורר חרדה ובלבול בקרב הציבור האמריקני. לאחר שיצא התחקיר הרשמי של הממשלה האמריקנית, עלו שאלות רבות שנותרו עם תשובות לא ברורות. אז אספנו כמה שאלות:

1. מדוע הבניינים קרסו?

איך הגיוני שבניינים כל-כך עצומים ומתוכננים היטב קרסו לתוך עצמם בעקבות התנגשות של מטוס? ההיגיון האמריקאי אומר שרק הקומות העליונות היו אמורות לקרוס, והבניינים היו אמורים להישאר יציבים. היגיון שהוביל רבים לחשוב "האם הוטמנו בבניינים מטעני חבלה בכל הקומות כדי לגרום לקריסה כל כך מדוייקת של הבניין"?

2. מה באמת פגע בפנטגון?

בסרטון ששוחרר על ידי הממשל האמריקאי ממצלמות האבטחה של תחנת דלק הסמוכה לפנטגון, נראה הבזק לבן שלאחריו פיצוץ עז. מי שצפה בסרטון יכול לתהות איפה המטוס ואיפה השרידים של אותו מטוס? לא מעט אמריקאים בטוחים שמדובר בטיל שיוט ולא במטוס נוסעים.

3. "מניפסט" גרסת המציאות?

אם מטוס עמוס נוסעים מתרסק, לא אמורות להיות גופות? יש אמריקאים הטוענים שטיסה מספר 93, שהייתה אמורה להתנגש בקפיטול, מעולם לא התרסקה והנוסעים הועלמו על ידי הממשל. כי אולי נמצאו שאריות מהמטוס, אבל לא נמצאה אפילו לא גופה אחת.

הכל בגלל הממשל האמריקאי

אז מה בדיוק קרה שם לטענת הקונספירטורים? "כל הדרכים מובילות לרומא", או במקרה שלנו, כל הדרכים מובילות לממשל האמריקאי. שתי הגישות המרכזיות ביותר בתיאוריות הללו מאשימות את הממשל האמריקאי: האחת טוענת שהממשלה ידעה ואף אפשרה לאירוע הטרור הזה לקרות, והשנייה, והיותר קיצונית, טוענת שהממשל הוא היוזם של אירועי ה-11 לספטמבר. אל תחשבו שפה מסתכמת התיאוריה. הארגון "9/11 truth movement" (כן כן יש כזה דבר), אסף לא מעט "הוכחות" ו"ביסוסים" לטענות הללו.

 

9 11 Truth 1
צילום: Wikipedia

 

למה שהממשל אמריקאי ייזום פעולת טרור נגד אזרחיו?

לטענת התיאוריה, הממשל האמריקאי רצה להגדיל את הנוכחות שלו במזרח התיכון, גם לצורך שליטה וגם מטעמי כלכלה (כי יש במזרח התיכון מלא נפט כאילו), ואיזו דרך מעולה זאת לבסס את השליטה כשאתה "חייב להיכנס לאזור בקטע ביטחוני".

מעבר לכך זאת הזדמנות פז לקבל עוד כסף בשביל הצבא וביטחון הפנים, שעבור גורמים מסוימים בממשל, אלו היו מטרות חשובות ומרכזיות. עם כמה שזה נשמע מגוחך, נמצאו מסמכים ממשלתיים המוכחים את האינטרסים המנוגדים בתוך הממשלה, לגבי ביטחון הפנים והצבא. אחד המסמכים העיקריים שעליו התיאוריה מתבססת נקרא - "Rebuilding America's Defenses".

ואז הגיעו סרטי הדוקו

בין השנים 2005-2007 יצאו סדרת סרטי דוקו אינטרנטיים בשם "Loose Change", שהצליחו, לטענתם, להציג הוכחות "ממשיות" לכך שהממשל האמריקאי יצא במבצע "דגל כוזב", והצליח "להלביש" על אירגון טרור את המעשים הנוראיים, ובכך לקדם את מטרותיו. אגב, את הסרטים ניתן לראות בתרגום לעברית, ואף מומלץ - "9/11 ההבדל הקטן".

Loose Change
צילום: The New York Times

אז אמנם אי אפשר להתווכח עם עובדות, אבל אפשר לפתח תיאוריות קונספירציה על המניעים ועל מאחורי הקלעים של אותן עובדות. להטיל ספק זה בריא ואף מומלץ, כי זה יעשה אתכם חכמים יותר, בהבטחה.