מחיכוך צבאי לבור כלכלי: המכה שהנחיתה ארה"ב על איראן • פרשנות

ההכרזה האמריקנית במשמרות המהפכה ארגון טרור תכניס את הרפובליקה האסלאמית לבעיה כפולה, כיוון שזרוע זו חיונית לקשר בין טהראן לשאר העולם: מעימותים ביטחוניים ועד העמקת המשבר הכלכלי

זמן צפייה: 01:12

ההחלטה של הממשל האמריקני בראשות הנשיא דונלד טראמפ להכיר במשמרות המהפכה של איראן ארגון טרור - הוא צעד משמעותי מאוד שישפיע רבות על האזור. משמרות המהפכה מהווה זרוע טרור וזרוע כלכלית, שייצאה את המהפכה לסוריה, תימן ועיראק, ולמעשה זו הזרוע של איראן בעולם כולו ובתוך המדינה עצמה. מכאן, ההכרזה האמריקנית מכניסה את איראן לבעיה כפולה - מחיכוכים צבאיים אפשריים במיצרי הורמוז, בעיראק ובסוריה, ועד לבור כלכלי, שיעמיק את המשבר הכלכלי במדינה.

משמרות המהפכה באיראן
משמרות המהפכה באיראן | צילום: רויטרס

האיראנים, שבתגובה הגדירו את צבא ארצות הברית ארגון טרור, טוענים שההחלטה היא מתנת בחירות לראש הממשלה נתניהו. בין אם נכון או לא, זו מתנה גם לאומה הערבית – כמו בחריין ושאר מדינות המפרץ, שמברכות על ההגדרה החדשה.

כאמור, הבית הלבן הכריז היום (שני) באופן רשמי על משמרות המהפכה של איראן, כולל כוח קודס, ארגון טרור זר. הנשיא טראמפ אמר כי הלחץ הכלכלי על הרפובליקה האסלאמית יגבר, וכי טהראן "תשלם על תמיכתה בפעילות טרור". זוהי הפעם הראשונה שבה ארגון של ממשלה זרה מוגדר באופן רשמי כיישות טרור. בתגובה, מועצת הביטחון של איראן הכריזה על צבא ארצות הברית ארגון טרור.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, מסר בהצהרה לתקשורת כי ההחלטה תיכנס לתוקפה בעוד כשבוע מהיום. "במשך 40 שנה הארגון עסק בטרור. הוא מעמיד פנים כי הוא ארגון צבאי לגיטימי. מרגע היווסדו המנדט שלו היה לייצא את המהפכה בכל אמצעי אפשרי", אמר פומפאו, "אנו פשוט מכירים במציאות. הארגון יתפוס את מקומו ליד ארגוני טרור בהם הוא תומך - כמו חזבאללה ועוד".

קאסם סולימאני, מפקד משמרות המהפיכה באיראן
קאסם סולימאני, מפקד משמרות המהפיכה באיראן | צילום: ללא קרדיט

בטלוויזיה האיראנית פורסמה תגובה, בה נטען כי ההכרזה האמריקנית היא לא חוקית וכי "ההשפעה האיראנית באזור הביאה את ארה"ב להכניס את משמרות המהפכה לרשימה השחורה". שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, קישר את ההחלטה האמריקנית לבחירות בישראל ולנתניהו, וכתב בחשבון הטוויטר שלו כי "עוד מתנת בחירות לנתניהו. עוד החלטה מסוכנת של ארצות הברית באזור".

בהצהרה שפרסם הבית הלבן נכתב כי "הצעד הזה מכיר במציאות בה איראן היא לא רק מממנת טרור, אלא משמרות המהפכה לוקחים חלק פעיל בטרור ומקדם אותו כאמצעי מדיני. משמרות המהפכה משמשים כאמצעי העיקרי של הממשלה האיראנית לכוון וליישם את הקמפיין העולמי שלה".

"ההכרה תהיה הפעם הראשונה שבה ארצות הברית הכירה בגוף ממשלתי ארגון טרור. זה מדגיש את העובדה שפעולות איראן שונות ביסוד שלהן ממשלות אחרות. הדבר יחריב באופן משמעותי את הלחץ על המשטר האיראני. ישנו סיכון ברור בעשיית עסקים או תמיכה במשמרות המהפכה. אם אתם עושים עסקים עם משמרות המהפכה, אתם ממנים טרור. הצעד שולח מסר ברור לטהראן, שלתמיכתה בטרור יש השלכות רציניות. נמשיך להגביר את הלחץ הכלכלי ואת המחיר עליו תשלם איראן בתמיכתה בפעילות טרור, עד שהיא תנטוש את ההתנהגות הזדונית והלא חוקית".