איך להבין יותר טוב ילדים על הרצף האוטיסטי בזמן מלחמה?

בזמן מלחמה ילדים לא הולכים לבתי הספר והגנים ולהורים מאוד קשה לעזור להם להתמודד עם המצב. הורים לילדים על הרצף האוטיסטי לפעמים חווים קשיים גדולים אף יותר. הבאנו לכם 4 תשובות לשאלות הקשות בזמן המלחמה שיכולים להקל על הילדים שלכם וגם קצת עליכם

לעבור מלחמה עם ילדים בבית זה סיפור לא פשוט, לעיתים קשה יותר כשהילד הוא על הרצף האוטיסטי. לא תמיד אנחנו מתכוננים לרגע בו נצטרך להסביר לילד מה קורה במדינה, למה יש הדי פיצוצים ולמה נשמעת אזעקה כל כך חזקה, בדיוק בשביל זה הכנו לכם 4 שאלות תשובות שיכולות לסייע לכם להקל על הילד ולעבור את המלחמה יחד בבית בצורה רגועה, נעימה ומכילה הכי הרבה שניתן.

1. מה עלולות להיות ההשפעות של המלחמה על ילדים על הרצף האוטיסטי?

חשוב לזכור שילדים על הרצף האוטיסטי הם שונים האחד מהשני, ולא כולם יגיבו באופן זהה. רוב הילדים צריכים שתהיה להם שגרה, כל שינוי ממנה עשוי להוביל אותם לתחושה של איבוד שליטה וחרדות. במצב של מלחמה, שזו גרה שהם לא מכירים, הם מרגישים שאין להם שליטה והכל מסוכן. לילדים בעלי רגישות חושית להם יש סף תגובתיות נמוך יותר, שומעים צלילים בעוצמה חזקה יותר. גם את האזעקות והדי הפיצוצים שנשמעים לאחריהם, מה שעלול להכניס אותם למצב של חוסר ויסות.

גם ביום יום סיום או הפסקה של פעילות מסוימת ומעברים בין פעילויות (למשל סידור המשחק לקראת הפעילות הבאה כמו ארוחה או משחק חדש) עשוי להקשות מאוד על ילדים על הרצף האוטיסטי. הפסקת פעילות מוציאה אותם מאיזון ומקשה עליהם לווסת את הרגשות שלהם, כך גם בזמן אזעקה כשהם עסוקים במשהו ואז צריכים לעזוב הכל ולהיכנס לממ"ד.

צילום: shutterstock

2. איך ניתן להקל על הילד בזמן מלחמה או אעזקות?

צרו לילדים סדר יום, אפילו לוח ויזואלי עם סדר יום בסמלים או תמונות של פעולות שהם מכירים, סדר יום שמזכיר את השגרה אותה הילדים עוברים בגן (למשל, אם ארוחת הבוקר בגן היא בשעה 10 גם בבית תנו לילד לאכול בשעה 10). סדר יום כזה יעזור לילדים להכנס לשגרה ויעזור להם לווסת את ההרגשה שנוצרה בעקבות המצב. שבצו להם את ארוחת הבוקר המשותפת, צפייה בטלוויזיה וזמני משחקים שונים. אם הפעילות אותה יבצע הילד תפסק בגלל אזעקה, בה צריך לעבור לממ"ד, שימו שם דברים (משחקים, צבעים וכו') שיוכלו להמשיך לו את הפעולה אותה נאלץ להפסיק ויעזור לו גם להירגע.

אם לילד יש רגישות חושית אפשר לתת לו אוזניות בהן ישתמש במקרים בהם הרעש חזק להם וכך נוכל לעזור לילד לבלום את הצלילים הלא נעימים, צריך ללמד את הילד שיש לו את השליטה בנושא הזה ולהסביר לו שבכל פעם בו הרעש לא נעים לו עליו לקחת את האוזניות ולשים על האוזניים כדי שלא ישמע את הצליל חזק מדי.

הניחו לילד משחקים בממ"ד, דברים שהוא אוהב ואולי חטיפים שיעזרו לילד לעבור את הרגע המלחיץ עבורו. נסו במהלך אזעקות ושמיעת הדי הפיצוצים לא לשדר לחץ לילד ועזרו לו לעבור את הרגע הקשה הזה עם הכי הרבה רוגע שניתן. בנוסף, במהלך תקופת המלחמה נסו לצמצם זמן צפייה בחדשות כשהילד בסביבה כדי לא להכניס אותם לפחדים נוספים.

סדר פעולות ויזואלי | צילום: באדיבות נופר הרשקוביץ

3. האם כדאי להסביר להם את המצב במדינה?

כל הורה כנראה יחשוב אחרת על הצגת המידע והרמות של החשיפה של הילד אליה. הילד יבין שמשהו קורה כיוון שהוצאנו אותו מהשגרה שלו וצריך למצוא את הדרך לתווך לכל ילד לפי ההבנה האישית שלו. נסו להימנע ממילים קיצוניות כמו "רוצים להרוג" וגם מצפייה בתכנים קשים שעוברים בחדשות. זה לא אומר שצריך להסתיר מהילד אך כן לצמצם מידע שעשוי להעלות את החרדה של הילד.

4. איך אפשר לעזור לילדים על הרצף האוטיסטי לווסת את הפחד כשנשמעות אזעקות?

עלינו להבין מאיפה נובע הפחד מהאזעקות. אם הוא נובע בגלל רגישות אודיטורית, השתמשו באוזניות שסיפרתי עליהן קודם. אם הפחד מגיע מחרדה או חוסר שליטה, הראו לילדים שאתם רגועים למרות האזעקה המלחיצה. הרבה ילדים על הרצף האוטיסטי מבינים טוב יותר כשההוראה מושמעת להם כמגינה, שירו לילד שיר בדרך לממ"ד בזמן אזעקה, השיר יקשר את האזעקה לחוויה חיובית ובפעמים הבאות הסיטואציה עשויה להיות קלה יותר ככל שתתמידו בה.

שימו לב איך הילד מגיב לסיטואציה בזמן שהיא קוראת ונסו לתווך לו לפי רמת הידע שלו תוך שימוש במונחים ומילים נעימות ועדינות. אם הילד מבקש לדעת יותר תווכו לו יותר מידע בדרך הכי מרגיעה שיכולה להיות. שימוש בסרטונים המסבירים לילדים את המצב במדינה יכולים לסייע מאוד גם לכם, ההורים.

תודה מיוחדת לנופר הרשקוביץ, מרפאה בעיסוק בגני תקשורת בעלת תואר ראשון בריפוי בעיסוק ותואר ראשון בחינוך וחברה עם התמחות בילדים עם צרכים מיוחדים, שענתה על השאלות.