גם בזמן מלחמה: 6 טיפים לשמירה על השגרה של הילדים

המלחמה שהתחילה לפני כמעט שבועיים הוציאה את כולנו מהשגרה שהיינו רגילים אליה, אבל לילדים זה משהו קצת יותר קשה ומורכב, השגרה נעלמת וישנה תחושה של חוסר שליטה בסיטואציה. יש לכם כאן רשימה של 6 טיפים שיקלו עליכם ובעיקר על הילדים שלכם לשמור על השגרה גם במצב הזה

בזמן מלחמה אין לימודים וילדי ישראל יושבים בבית וההורים מנסים למצוא פעילויות על מנת להעסיק אותם. כדי שהם לא יהיו צמודים למסכים כל היום (במחשב, בטלפון או בטלוויזיה). חוסר שליטה והידיעה מה יקרה הלאה יכול מאוד להלחיץ את הילדים ולכן מומלץ לנסות למצוא את הפתרונות שיכולים להקל עליהם ואולי גם עליכם.

1. ארוחות משותפות בבית

ילדים אוכלים את הארוחות שלהם בשעות קבועות בדרך כלל, בבתי הספר יאכלו ב10 ארוחת בוקר וכשחוזרים יאכלו את ארוחת הצהריים שלהם. השתדלו להמשיך ולשמור על השגרה אליה הילדים רגילים. להצטרף לילדים בזמן הארוחות יכול לתת תחושה של משפחתיות ולעזור להם להבין שהם לא לבד. אם הילדים לא לומדים בזום ויש להם זמן שתפו אותם בהכנת הארוחות וכך תתנו להם גם תחושה של מסוגלות ומלמדת אותם שהם יכולים לעשות דברים נוספים שביום יום פחות יוצא להם. במהלך הארוחה תנו לילדים זמן לשתף את התחושות והרגשות שלהם, תסבירו להם שאתם מבינים אותם ותעזרו להם לעבור את זה.

2. שתפו את הילדים בפעילות היומיומיות בבית

עכשיו שהילדים בבית יחד איתכם זה זמן מצוין ללמד אותם פעולות שקורות בבית בכל יום אך הם פחות מעורבים בהם בדרך כלל, כמו שטיפת כלים או קיפול כביסה. גם בישול ואפייה משותפת יכולים לגרום לילד שהוא עוזר ועושה משהו הרבה יותר מעניין מעוד משחק קופסה. זה יעזור לילדים לרכוש מיומנויות חדשות ומרגשות ויכניסו הרבה מאוד עניין לשגרת המלחמה.

צילום: shutterstock

3. שחקו עם הילדים גם במרחב המוגן

אם הילדים רגילים לזמן משחקים אחרי שחוזרים מהמסגרת החינוכית שלהם, שימו משחקים בממ"ד או המקלט והראו להם שגם אם יש מלחמה השגרה לא נעצרת והמשחקים יימשכו גם אם יש אזעקות ואי אפשר לשבת בחדר המשחקים או במקום בו הם רגילים לשחק. אם הילד לא מפחד מדי מהמצב אפשר לעבור לשחק אפילו בעיקר בממ"ד, העיקר שנמצא דרך לגרום לו להבין שגם אם יש אזעקה ונכנסים לממ"ד זה לא דבר רע.

4. צרו לילדים שגרה מסודרת

נסו לשחזר את סדר היום של הילדים בגנים או בבתי הספר גם בבית כך שהם ירגישו שהם עדיין תחת שגרה כלשהי. שבצו להם בסדר היום פעילויות מעניינות (דפי יצירה, חול קינטי וכו') לצד דברים מלמדים (דפי עבודה מהמסגרת החינוכית או כאלו שמצאתם ברשת) וארוחות בשעות קבועות, כמו שציינתי קודם. בעזרת השגרה היומית של הילדים גם לכם יהיה יותר נוח, בעיקר בתכנון של הימים הבאים, וגם בעזרת השגרה המסודרת הילדים לא ירגישו הולכים לאיבוד בתוך השגרה החדשה שהם נקלעו אליה כרגע. זכרו שבכל שלב ביום הילדים עלולים לשתף אתכם בתחושות השונות שעולות להם, עזרו להם להבין שהרגשות שלהם לגיטימיים לגמרי.

5. שמרו על קשר עם הגננות והמורות

כשהילדים שומרים על קשר עם הצוות החינוכי הם מבינים שהמצב כרגע הוא זמני ולא סופי, הם יזכרו את הצוות ויבינו שיש להם לאן לחזור. אפשר לדאוג לשמירה על הקשר עם סרטון בתחילת היום או תמונה מהגן או בי"ס מהפינה האהובה על הילדים, שיחת טלפון אחת ליום או משימות שהמורה או הגננת תשלח להורים בקבוצה של הגן. חשוב שהילדים ירגישו שהצוות החינוכי חושב עליהם וזוכר אותם וזה ייתן להם תקווה.

צילום: shutterstock

6. עודדו אותם ללכת לישון בשעות כמו בשגרה

כשלילדים אין שגרה הם רוצים ללכת לישון מאוחר יותר ויותר, לכן עלינו להגיד להם ללכת לישון באותן שעות שהם הולכים לישון בשגרה גם בזמן של מלחמה. זה יעזור להם לא "להפוך את השעון" ולשמור על מעין שגרה קבועה גם במצב החירום. אפשר להציע לילדים לפני השינה אמבטיית קצף שתשרה עליהם רוגע ואולי גם תעייף אותם לקראת שעת השינה.