במיוחד עכשיו: איך לצמצם לילדים זמן מול המסכים בזמן המלחמה?

לילדים אין מסגרות כבר יותר משבועיים והזמן שלהם מול המסכים הולך וגדל מיום ליום. לפעמים לשנות את ההרגל הוא סיפור לא פשוט אבל אנחנו פה בשבילכם, 5 טיפים שיעזרו לכם לצמצם את זמן המסך של הילדים בבית במיוחד עכשיו, אבל רלוונטי בכל זמן

לפעמים לצמצם זמן מסך לילדים (מטלוויזיה, טלפון ועוד) זה תהליך ארוך, אבל במצבים כמו היום, ימי מלחמה, זה עשוי להיות אפילו מורכב עוד יותר. הורים רבים פונים ליועצים או שואלים חברים ואנחנו ריכזנו לכם כאן את 5 הטיפים שהורים הכי המליצו עליהם. בהצלחה!

1. תנו לילד להרגיש שהוא מחליט על הזמן

שאלו את הילדים שלכם כמה זמן לדעתם הם צריכים להיות מול המחשב, הטלפון או הטלוויזיה. אם הם אומרים כמות זמן שאינה מתקבלת עליכם תסבירו להם במילים פשוטות שזה הרבה יותר מדי ושיחשבו על הפתרון לכך בעצמם. להסביר לו את החשיבות של צמצום זמן המסך ולתת לו את ההרגשה שהוא מחליט על הזמן שלו במשך היום ילמד את הילד גם שיעור על אחריות אישית שתוכל לעזור גם בעתיד.

צילום: shutterstock

2. תגדירו מקום או שעה

תגדירו מקום או שעה בה כל המשפחה יושבת יחד ולא נוגעים בטלפונים או רואים טלווזיה. גם קביעת מקום או זמן מוגדר מראש, בו לא משתמשים בטלפונים או רואים טלוויזיה (כמו ארוחת צהריים, לא להכניס מסכים לחדר המשחקים ועוד). אם לילדים אין טאבלט או טלפון משלהם יהיה קל יותר להגדיר את מגבלות השימוש. בנוסף להגדרת מתי לא, אפשר להגדיר גם אזורים בבית בהם הילדים יכולים להיות מול המסכים (למשל, לשחק במחשב רק בסלון).

3. אל תשימו טלוויזיה ברקע

אם תשימו לילדים טלוויזיה בזמן פעילויות מרכזיות ביום, כמו ארוחה או שעת משחקים, זה יהפוך את הטלוויזיה למרכז חייהם. פעילויות כאלו ללא טלוויזיה או טלפון ברקע תעזור לילדים להתנתק מהמסך ולהתמסר לחלוטין לפעילות אותה הם עושים באותו רגע. בארוחות, למשל, אם הילדים יהיו מרוכזים ברגע המשפחתי שלכם סביב השולחן הם גם ישתפו אתכם בתחושות והרגשות שלהם וזה זמן מצוין לעזור להם גם להתמודד עם המצב.

צילום: shutterstock

4. שימו לב כמה אתם משתמשים בטלפון שלכם

אל תהיו שקועים מדי בטלפון שלכם במהלך היום. אתם מייצגים דוגמה אישית עבור הילדים שלכם ולכן אם אתם מנסים לצמצם את זמן המסך שלהם עליכם להראות להם כיצד ניתן לעשות את זה כשאתם מדגימים בעצמכם. בלי דוגמה כזו לילדים יהיה קשה מאוד להסכים אתכם שעליהם למצוא תחליף, הרתמו יחד איתם למשימה וכשאתם מניחים את הטלפון שלכם בצד, אל תשימו אותו מול עניהם של הילדים כך הניתוק יהיה מוחלט יותר.

5. חלופה למסך - תשאלו אותם ואל תקבעו להם

תשאלו את הילדים שלכם מה הם רוצים לעשות במקום להיות מול מסך, הם יחליטו וירגישו שהם עושים משהו חשוב ועל הדרך תתנו להם שיעור נוסף באחריות ותחושת בגרות. אם הם מסתבכים אתם יכולים לתת להם אופציות אבל תמיד חשוב להזכיר להם שהם עשו זאת בעצמם.