המדריך ליזמים: איך לרתום את המדיה החברתית?

פלטפורמות מדיה חברתית כמו פייסבוק, אינסטגרם, לינקדאין, טוויטר וטיקטוק מאפשרות לעסקים קטנים וגדולים כאחד, ליצור קשר ישיר עם הלקוחות, ליצור הזדמנויות לדיאלוג ובניית אמון ולהרחיב את הפעילות העסקית. כך תעשו את זה נכון 

הבית לסולידריות חברתית
הבית לסולידריות חברתית | צילום: שאטרסטוק

המאמר נכתב ע"י איתן שבתאי  - מוביל את תחום פיתוח המוצר בבית לסולידריות חברתית מטעם קרן משפחת שעשוע

רבות דובר על המהפכה הטכנולוגית של הרשתות החברתיות ועל כך שעסקים קטנים, בינוניים ואפילו חברות גדולות חייבות לנצל את הפלטפורמות הטכנולוגיות השונות על מנת למתג את עצמן, לקדם ולפרסם בהן את מוצריהן ושירותיהן. הנוף העסקי בישראל, שפעם התאפיין בשווקים מסורתיים ובמכירות ישירות, עבר בעשור האחרון מהפכה על ידי הרשתות השונות בהן פעילים מיליוני ישראלים. נראה כי בשנים האחרונות, עסקים שלא השכילו לייצר לעצמם נוכחות דיגיטלית ברשתות, לקיים שיח יומיומי עם קהל לקוחותיהם סביב המוצר או השירות שהם מציעים, ואף להביע את עמדתם בנושאים אקטואליים שונים - נשארים מאחור ומאבדים את הקשר עם לקוחות הקצה.

השוק והצרכן השתנו מקצה לקצה

אפקטיביות החדירה של מוצרים חדשים באמצעות המדיה החברתית הפכה כה יעילה, עד כי בשנים האחרונות ישנה מגמה גוברת שבה יותר ויותר מחלקות שיווק ופרסום בחברות מסחריות מסיטות חלק נכבד מתקציבי הפרסום והשיווק המסורתיים שפעם הוקצה לשילוט, פליירים ומודעות בעיתונים אל יצירת תוכן על ידי מובילי דעת קהל ברשתות החברתיות, עידוד השיח החיובי על מוצרים וקידום ממומן של תכנים.

במקביל, תראו עד כמה התפתחנו כצרכנים - אנו מקבלים החלטות לגבי קנייה של מוצר מהר יותר מבעבר, אנו רוכשים מהספה בבית או תוך כדי תנועה מהנייד או מהמחשב ואנחנו גם לא חוששים לקנות משהו שיתגלה לאחר מכן כטעות…״מקסימום נחליף״.

הבית לסולידריות חברתית
הבית לסולידריות חברתית | צילום: שאטרסטוק

הרשתות החברתיות השונות כמובן זיהו את הפונציאל הזה לפני שנים ובשנת 2023 מציעות לעסקים פתרונות מותאמים לצרכן המודרני. כולנו נחשפים למוצרים שמענייניים אותנו לפי פרופיל אופי הקנייה שלנו, המכשיר שבו אנחנו גולשים ואפילו השעה המדויקת בה אנו מבצעים את הקנייה. הכל, על מנת לעודד את הצרכנים ללחוץ על כפתור הרכישה ו-״לסגור את העסקה״.

זאת ועוד, הרשתות גם יצרו קהילות וקבוצות דיון כמעט בכל נושא החל מהורות, רכישה ברשת בגדים ספציפית ועד לביקורות על מסעדות לפי אזורי מגורים. בקבוצות אלה ניתן לקבל המלצות של ממש, לקיים דיון פתוח עם חברי הקבוצה ולהשתמש ב"חוכמת ההמונים". לכל פוסט שכזה יכולה להיות השפעה ממשית על העסק שמוזכר בו – בין אם מדובר בביקורת או בהמלצה.

חיזוק החוסן של בעלי העסקים באמצעות הרשתות החברתיות

עבור בעלי עסקים קטנים, אתגרים והזדמנויות הם חלק בלתי-נפרד מהשגרה כאשר תנודות כלכליות, שינויים רגולטוריים, מתחים גיאופוליטיים ואפילו שינויי מזג-אוויר קיצוניים יכולים להשפיע עליהם באופן משמעותי. כתוצאה מכך, הצורך של עסקים קטנים לחזק את חוסנם העסקי מעולם לא היה מכריע יותר. במצב זה לרשתות החברתית תפקיד מהותי.

הרשתות מאפשרות לבעלי העסקים לחזק את המוניטין שלהן באופן יזום. אפשר לשתף סיפורי הצלחה, להעצים עובדים, לטפל בתלונות של לקוחות בזמן אמת ולעצב את הנרטיב סביב העסק. בעיתות משבר, מוניטין חיובי ברשת יכול לתרום משמעותית לחוסן העסק.

בשוק תנודתי, היכולת להגיב במהירות לשינויים היא מהמפתחות המרכזיים לחוסן עסקי. פרסום ברשתות חברתיות מהווה אפיק שיווקי שניתן להתאמה חכמה וחסכונית כדי להגיע ללקוחות הנכונים עבור העסק. אפשר ממש להתאים את התוכן ולמקד אותו למסעות פרסום על בסיס נתונים מדויקים (כמו דמוגרפיה או גיל).

בנוסף, באמצעות הרשתות יכולים בעלי העסקים לבנות קהילה סביב העסק. כאמור, הצרכנים הישראלים מעורבים מאוד ברשתות והם מעריכים במיוחד תחושת קהילה וחיבור. פלטפורמות מדיה חברתית כמו פייסבוק, אינסטגרם, לינקדאין, טוויטר וטיקטוק מאפשרות לעסקים קטנים וגדולים כאחד, ליצור קשר ישיר עם הלקוחות שלהם, ליצור הזדמנויות לדיאלוג ובניית אמון.

מעל לכל המדיה החברתית מאפשרת לבעלי העסקים להיות "מחוברים לשטח" ומעניקה להם כלי להקשבה ללקוחות שלהם. אפשר לנתח מגמות, לעקוב אחר סנטימנטים ולאסוף משוב. התובנות הללו יכולות לחדד את האסטרטגיה העסקית ולעזור לשפר בזמן אמת את פעילות העסק.

חזקים יחד : שיתופי פעולה

בזכות המדיה החברתית, התפתחה מאד גם היכולת לייצר קשרים עסקיים עם בעלי עסקים מקומיים (ואפילו עם עסקים מעבר לים), לחבור יחדיו לצורך שיתוף פעולה ולהרחיב את הפעילות העסקית לקהלי לקוחות ממיקומים גיאוגרפיים שונים שעד כה לא הכירו או שלא היו רלוונטיים בעבורם.

החשיבות בניצול המדיות והכלים השונים ביצירת קשרים עסקיים עם בעלי עסקים אחרים חשובה לאין שיעור לסיכויי ההישרדות של עסקים קטנים ובינוניים, ובמיוחד לעסקים שנפתחו רק לאחרונה.

יצירת מוצרים משותפים, הפניית לקוחות פוטנציאליים ושיווק הדדי בין עסקים הם רק דוגמאות קטנות לקשרים עסקיים פוטנציאליים. כשעסקים שונים מתחברים במדיה החברתית ומשתפים פעולה, זה תורם לכולם - השליח מציע שירותי משלוח מוזלים ללקוחות המכבסה המקומית, מדריך הטיולים משלב בטיוליו פעילות אתגרית של עסק מהאזור או קונדיטורית בוטיק אשר מציעה ללקוחותיה מארזי פינוקים עם פרחים מהמשתלה הקרובה.

העסקים הקטנים בישראל חייבים להשכיל ולהשתמש במדיה החברתית בכדי לחזק את חוסנם העסקי.
יחד עם זאת, השימוש צריך להיות לא רק על מנת לשווק, לפרסם ולמכור את שירותם או מרכולתם, אלא גם לנצל את כוחה של המדיה החברתית על מנת ליצור שיתופי פעולה עסקיים שיניבו רווחים עתידיים, לרכוש ידע מקצועי בתחומי הניהול וההתמודדות של עסקים עם אתגרי היום-יום, וליצור קשרים אישיים וחברויות חזקות אשר יתמכו בחוסן העסקי שלהם.