יזמים זה בשבילכם: המומחים עונים על השאלות שכל בעל עסק רוצה לדעת

בעלי עסקים קטנים עומדים מול סימני שאלה רבים, החל משלב הקמת העסק ועד צמתים חשובים של החלטות לאורך הדרך. בכדי לסייע להם, אספנו את השאלות הנפוצות של עסקים קטנים מתוך אפליקציית WeR1, ואת תשובות המומחים מטעם הבית לסולידריות חברתית

הבית לסולידריות חברתית
אילוסטרציה | צילום: הבית לסולידריות חברתית

ניהול עסק קטן בישראל הוא משימה לא פשוטה, המלאה בסיכונים וקבלת החלטות מורכבות. עסקים רבים מתקשים לבסס את עצמם ולשרוד לאורך זמן, בין היתר, בעקבות חוסר היכרות עם האפשרויות העומדות בפניהם והידע הנדרש כדי להתוות את המסלול להצלחה.

פנינו אל הבית לסולידריות חברתית, ארגון ללא מטרת רווח המסייע לעסקים קטנים בישראל, ואספנו את השאלות הנפוצות של עסקים קטנים החברים באפליקציית WeR1, אפליקציה המחברת בין עסקים קטנים בישראל, וצרפנו את התשובות של המומחים לעסקים העובדים עם הארגון.

מהם הטיפים המובילים לשאלות שכל עסק קטן שואל את עצמו?

הבית לסולידריות חברתית ו-WeR1

הבית לסולידריות חברתית הוא ארגון חברתי שהוקם בתקופת הקורונה מתוך תחושת אחריות אזרחית וערבות הדדית, על ידי קרן משפחת שעשוע. המיזם הראשון של הארגון היה WE19, שנועד לתמוך בעסקים קטנים שהושפעו מהמשבר, באמצעות מענקי צמיחה. יותר מ-2,300 עסקים קטנים קיבלו מענקים בסכום מצטבר של למעלה מ-100 מיליון ₪ במסגרת המיזם.

בחודש מאי 2022 השיק הבית לסולידריות חברתית את WeR1, אפליקציה המעניקה לעסקים סט של כלים ופתרונות מול האתגרים הרבים שבפניהם עומדים עסקים קטנים בישראל, כולל אזור ייחודי ליצירת חיבורים ושיתופי פעולה עסקיים. בנוסף, אחת לכמה חודשים ניתן גם להגיש בקשה לקבלת מענק צמיחה של עד 30 אלף ₪. מקבלי המענקים יכולים לקבל גם ליווי של מנטורים אשר בוחנים באופן פרטני את צרכי העסק והיעדים שלו. קהילת העסקים של WeR1 ממשיכה לצמוח בעקביות ועומדת על קרוב ל-8000 עסקים ממגוון תחומים, מתוכם מעל 400 עסקים שכבר קיבלו מענק צמיחה.

הבית לסולידריות חברתית
אילוסטרציה | צילום: הבית לסולידריות חברתית

השאלות הנפוצות והתשובות של המומחים:

איך אוכל לקבל מימון לעסק שלי?

לפני הכל, חשוב לדעת שכמעט כל עסק בתחילת דרכו מפסיד כסף. זה נשמע מאיים, ולמעשה זו הסיבה שמרבית מהיזמים נמנעים מהקמת עסק עצמאי. אלו שלא נרתעים, לוקחים זאת בחשבון ונערכים מראש, יכולים לצמוח ולפתח את העסק שלהם בהצלחה.

מקורות המימון לעסק מגוונים וכוללים בין השאר: בנקים, משקיעים, קרנות ממשלתיות (כגון: הקרן להלוואות בערבות המדינה), קרנות ציבוריות/פילנתרופיות ועוד. מומלץ לבדוק מספר גורמים במקביל ולהשוות במונחי עלות/תועלת, כדי למקסם את התועלת עבור העסק. וכמובן – חשוב לנהל משא ומתן על התנאים עם כל גורם שמציע אפשרות מימון לעסק.

איפה נכון לשווק ולקדם את העסק שלי?

כלל האצבע בשיווק נכון קובע שצריך לשווק היכן שנמצא קהל היעד של המוצר או השירות. כלומר, לפני שתתחילו להוציא כספים על שיווק ופרסום, עליכם לצאת למחקר שבסופו תדעו מי קהל היעד הנוכחי והפוטנציאלי שלכם, ומה ערוץ השיווק הנכון עבורכם.

באופן כללי יותר, על פי מחקרים, אנחנו נוטים לבצע רכישות עם פן רגשי שתופס מקום דומיננטי, גם אם נראה שמדובר בקנייה גדולה ומושכלת. זו אחת הסיבות שהבידול של העסק מהמתחרים צריך לבוא לידי ביטוי לא רק במוצרים ובשירות שניתן, אלא גם בתכנים שמתפרסמים. להרגשת החיבור האישי של הלקוחות יש השפעה גדולה על ההחלטה אם לרכוש או לא. אם תשמרו על קשר עם הלקוחות (הוותיקים והעתידיים), תעניינו אותם ותדייקו עבורם את התכנים - יהיה להם קל להזדהות ולהתחבר אל העסק שלכם והם ימשיכו לרכוש מכם.

איך מוצאים ומעסיקים עובדים?

אם מדובר בחנות פיזית - תמיד כדאי לתלות מודעת דרושים.

אפשרות נוספת היא שיטת "חבר מביא חבר" (אפשר ורצוי לתגמל עובדים שמביאים חברים לעבודה) או באמצעות "שירות התעסוקה".

במיוחד בתקופות של אי-וודאות כלכלית כדאי לזכור שעובדים טובים ומסורים חוסכים לעסק זמן ועלויות. לא פעם גיוס עובד חדש מצריך משאבי זמן (בעקבות הדרישה של זמן למידה) ותקופת הסתגלות.

מהם הדגשים לבניית תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית חשובה כי היא נותנת לנו תמונת מצב עתידית ורחבה על העסק שלנו. היא משמשת לנו מפת דרכים ושומרת עלינו "במסלול".

לכן, חשוב שהתוכנית תתייחס לשלושה היבטים:

1. המצב הקיים (מה המוצר או השירות שאנחנו מספקים? מי הלקוחות שלנו? מה הביקוש למוצר או לשירות זה? מי המתחרים שלנו? מה היתרון שלנו? מהן ההוצאות הקבועות שלנו? כמה אנחנו משקיעים בשיווק העסק? מהו אופן תפעול העסק שלנו?)

2. המצב אליו אנחנו שואפים להגיע (מהו החזון/התכלית של העסק? משם נגזור מטרות ויעדים מדידים)

3. איך נגיע לשם? מהן הפעולות אותן נבצע?

התוכנית העסקית צריכה להקיף מגוון רחב של גורמים - המוצר או השירות המרכזי של העסק, קהל היעד, התחום/ענף העיסוק, המתחרים והאסטרטגיה השיווקית.

מי היא חברת החשבונית הדיגיטלית המועדפת, ולמה חשבונית דיגיטלית כדאית עבור בעלי עסק?

כדאי לשים לב כי מלבד החיסכון בנייר, שירות חשבונית דיגיטלית מאפשר לקבל תמונת מצב עדכנית של ההוצאות וההכנסות בעסק, לעקוב אחר חובות שטרם נפרעו, לבנות קטלוג מקוון, לנהל הוצאות, לגבות את כל מסמכי העסק באופן מאובטח ועוד.

חברות מומלצות במיוחד בקרב העסקים הפעילים באפליקציה הן: חשבונית ירוקה (Morning), סמארטבי, אופיס גאי (סאמיט), אופיס אדמין, Invoice4U.

הורידו גם אתם את אפליקציית WeR1 ללא עלות, קבלו כלים נוספים להצמחת העסק ותוכלו לחבור לאלפי בעלות ובעלי עסקים קטנים נוספים