"המענק נתן לי תחושה שמאמינים בי ונותנים לי לעוף": בעלי עסקים מספרים על השינוי בעקבות קבלת המענק מ"הבית לסולידריות חברתית"

עסקים קטנים עומדים בפני אתגרים ייחודיים ומשמעותיים. על מנת לעזור לעסקים קטנים בישראל לצמוח ולהתפתח, הבית לסולידריות מציע מענקי צמיחה של עד 30,000 ₪ לבעלי עסקים קטנים מכל תחום. לקראת מחזור המענקים החדש, אשר נפתח ממש בימים אלו, חזרנו אל בעלי עסקים שקיבלו מענק מהבית לסולידריות בשנה האחרונה, ושמענו מהם על השימוש שעשו במענקים ועל החשיבות של מענק משמעותי שכזה עבור עסק קטן

טלי אביטל חג'ג' - משאלה מהטבע
טלי אביטל חג'ג' - משאלה מהטבע | צילום: סיוון פרס

עבור חברת ענק, תקציב של כמה עשרות אלפי ש"ח הוא לפעמים "טיפה בים". עבור עסקים קטנים, לעומת זאת, תקציב נוסף של 30,000 ש"ח הוא עולם שלם של אפשרויות צמיחה והתפתחות עסקית. לקראת מחזור מענקי הצמיחה הרביעי של הבית לסולידריות חברתית, שוחחנו עם בעלי עסקים שקיבלו מענק מהבית לסולידיות חברתית. איך מחליטים מה לעשות עם הכסף? מהן המטרות בהן השקיעו כדי להוביל את העסק קדימה? ואיך סייע המענק לעסק שלהם?

על הבית לסולידריות חברתית ומיזם WeR1
הבית לסולידריות חברתית הוא ארגון ללא כוונת רווח שהוקם עם פרוץ מגפת הקורונה מטעם 'קרן משפחת שעשוע', על מנת להעניק סיוע לעסקים קטנים בישראל. במסגרת פעילותו העניק הארגון עד כה 114 מיליון ₪ ל-2,788 עסקים קטנים. בראש הארגון עומדות המנכ"ליות השותפות ענבר שעשוע בר-ניר ועדי אטון לפידות, המביאות איתן ניסיון רב בפעילות פילנתרופית.

לפני כשנה השיק הבית לסולידריות חברתית את מיזם WeR1, אפליקציה ייעודית לעסקים קטנים, המציעה כלים העונים לצרכים והאתגרים הייחודיים של עסקים קטנים בישראל. האפליקציה כוללת מאגר אמין של עסקים, אזור ייעודי ליצירת שיתופי פעולה, התייעצות מקצועית עם חברי וחברות הקהילה, אפשרות לבקשת מענקי צמיחה וסביבת ידע נרחבת בנושאים רלוונטיים. מענקי הצמיחה הינם עד 30,000 ₪, כאשר את המענק ניתן לממש על מגוון הוצאות חיוניות לעסק, כמו שיווק ופרסום, רכישת ציוד, גיוס עובדים ועוד.

"שדרגתי את ציוד הפקת התוכן, רעננתי את המיתוג ו לראשונה גייסתי עובדות"
טלי אביטל-חג'ג', אמא ל-4 המתגוררת במושב אשכולות בדרום הארץ, היא הבעלים של 'משאלה מהטבע', עסק המקיים סדנאות רוקחות טבעית, סיורי ליקוט והרצאות על צמחי מרפא. בנוסף, אביטל-חג'ג' מלווה אנשים בתהליכי טיפול שונים המשלבים צמחי מרפא.

טלי אביטל חג'ג' - משאלה מהטבע
טלי אביטל חג'ג' - משאלה מהטבע | צילום: סיוון פרס

"חצי שנה אחרי שהתפטרתי מהעבודה בתור שכירה והתחלתי בדרך עצמאית לחלוטין, הגיעה הקורונה והפכתי להיות מורה-גננת-מטפלת במשרה מלאה. העסק היה במפלה רצינית והיה לי קשה להבין מה אני יכולה לעשות בנידון", מספרת אביטל-חג'ג'.

כחלק מהפעולות שעשתה אביטל- חג'ג' כדי להרים את העסק בחזרה למצב בו היא יכולה להיות עצמאית, היא הגישה בקשה למענק מהבית לסולידריות חברתית. "אחד מהדברים שעשיתי במהלך הקורונה זה להעלות תוכן לרשתות החברתיות, כי זה מה שיכולתי לעשות בזמן הסגרים. אחרי שראיתי שיש שם פוטנציאל, החלטתי שאני עומדת לשדרג את הפקת התוכן בעזרת המענק. בעזרת המענק קניתי ציוד לפרסום ברשתות כמו רינג-לייט ועזרים נוספים, וכיום יש לי חשיפה טובה ואיכותית יותר בהקשר הזה".

בנוסף, כספי המענק הופנו למתיחת פנים עיצובית לעסק. "שיניתי את הנראות של העיצובים הגרפיים על המוצרים, את הנראות של מה שאני מחלקת בסדנאות. הכל עלה רמה כדי לדבר בשפה אחידה". לבסוף, אביטל חג'ג' שדרגה את עמדת המשרד, כדי ליצור תנאי עבודה טובים יותר. לבסוף, "אם עד אותו רגע הייתי עסק של בן אדם, המענק דחף אותי להעסיק עובדות נוספות. היום אני יכולה לעסוק בקידום העסק בזמן שהעובדות שלי מעבירות סדנה".

"המענק נתן לי תחושה שמאמינים בי ואומרים לי 'תעופי על זה' בקידום העסק"
אביטל חן, הבעלים של 'הג'וב היווני', חדר בריחה וחדר אירועים בחיפה, מספרת כי "הסיפור של חדר הבריחה מתחיל בטברנה ביוון עם אוזו בכניסה, ומגיע עד לחדר כספות סודי. ברמה הטכנית בחדר האירוח שלנו יש קריוקי, מסך עם מקרן, מטבחון, פינות ישיבה, ומתקיימים בו ימי הולדת, ימי גיבוש, מסיבות רווקות ועוד".

הג'וב היווני - אביטל חן
הג'וב היווני - אביטל חן | צילום: יח''צ

אחד המאפיינים הייחודיים של העסק הוא "הדגש על נגישות לאנשים עם כסאות גלגלים, כבדי שמיעה וחרשים. אין כמעט חדרי בריחה כאלו בארץ", אומרת חן. "לרוב הם אפילו לא מחפשים, והנה, יש להם. אצלנו הם מרגישים כמו כולם". את חדר הבריחה יצרו חן, מהנדסת בניין, ובעלה, מהנדס אלקטרוניקה, לגמרי בעצמם.

המחשבה שהובילה את חן להגשת הבקשה למענק מהבית לסולידריות חברתית, "היא התחושה שלנו בתור קטנים לעומת הרשתות הגדולות עם תקציבי השיווק הגבוהים". לדבריה, "המענק נותן לי תחושה שנותנים לי בתור עסק קטן לעשות משהו גדול ולא לפחד על כל שקל, מישהו נותן לי לפרוח אחרי כמה שנים קשות של קורונה. זה נתן לי דחיפה שמישהו מאמין בי ואומר לי 'לעוף" עם החלומות שלי. בהתאם, חן מספרת כי "חשבתי לעצמי על הדברים שאני צריכה לעסק אבל דוחה כל הזמן".

המענק שימש בין היתר לשיפוץ כולל בחדר האירוח של העסק, "כמו עיצוב מחדש, פרקט, צביעה, שדרוג האקססוריז" אומרת חן. "הלקוחות שמגיעים מאוד מתרשמים ומפרגנים". בנוסף, המענק הושקע בצילומים מקצועיים לעסק ובתקציב שיווק. "זו הייתה ההזדמנות שלי לנסות דברים חדשים בשיווק, תקציבים שמעולם לא חלמתי להשקיע". עוד מוסיפה חן כי "הבית לסולידריות חברתית הקפידו לבדוק על מה יוצאים כספי המענק, הם מוודאים שבעלי העסקים באמת משקיעים בצמיחה, ולא בתשלום שוטף לספקים".

הג'וב היווני - אביטל חן
הג'וב היווני - אביטל חן | צילום: יח''צ

"המענק היה בין לסגור את העסק לחלוטין, או לקחת את הכסף ולהתפתח"
שרון אילוז, הבעלים של ש.ד קפיטריה, מנהל כיום שתי קפיטריות בבתי ספר בנהריה, המציעות מבחר מאכלים ומשקאות במחירים לכל כיס, עם פתרונות לילדים עם אלרגיות.

"הערך המוסף של העסק הוא שאנחנו מקפידים על העסקת תלמידים עם אתגרים חברתיים, בעלי קשיי הסתגלות בבית הספר, בתור עובדים שלנו בתשלום", אומר אילוז. "הם מקבלים יכולות נוספות, מבינים מהי עבודה ואחריות, וזה שומר עליהם בבית הספר כי יש להם למה לבוא. אנחנו מתנים השתתפות בלימודים כדי להצטרף אלינו בתור עובדים". עוד אומר אילוז, "ילדים שחוו חרם, למשל, מקבלים פתאום סטטוס אחר ומיוחד. הם זוכים לכמה דקות של תהילה בהפסקה, יוצרים קשר אישי עם הילדים האחרים".

אילוז מספר כי "כששמעתי לראשונה על המענק, חשבתי בהתחלה שזה טוב מידי בשביל להיות אמיתי, אבל החלטתי בכל זאת להגיש. אמרתי 'נספר את הסיפור של העסק, נהיה כנים ונראה מה יקרה'. כשקיבלתי את ההודעה על קבלת המענק, הייתי ליד ההורים ופשוט התרגשתי לעדכן אותם. היופי במענק הוא שאתה צריך ממש להראות על מה הוצאת, לא להעביר את התקציב לכיסוי חובות".

היום, בזכות המענק, אילוז פתח קפיטריה שניה בנהריה. "קנינו ציוד, השתמשנו במענק לחלק מהערבות, לקניית סחורה ראשונית", הוא מספר. "בשבילי המענק היה בין לסגור את העסק לחלוטין, או לקחת את הכסף ולהתפתח". במבט קדימה, אילוז מספר כי "הקונספט שלנו הפך להיות מוכר בעירייה, אנחנו רוצים לפתח את הקונספט עצמו, אולי להפיץ אותו לקפיטריות אחרות. ובנוסף, לשפץ את הקפיטריות ולשלב עוד ילדים".

מהם האתגרים המרכזיים של עסקים קטנים בישראל?

כאשר ביקשנו מטלי, אביטל ושרון לשתף אותנו באתגרים של עסקים קטנים בישראל,  טלי אביטל-חג'ג' שיתפה כי "העבודה עם שוטף פלוס 'אף פעם'. הבעיה חמורה במיוחד מול חברות עירוניות", אומרת אביטל- חג'ג'. "כשאתה עסק קטן, מועד התשלום חשוב ומשפיע מאוד על ההתנהלות השוטפת". אתגר משמעותי נוסף  שהיא מצביעה עליו הוא "עליית המחירים. מבחינת קניות לעסק, כל המחירים עלו. מצב כזה יוצר תסבוכת מול הספקים מצד אחד, ומול הלקוחות מצד שני, שעדיין לא מבינים מדוע המחירים עולים. עליית המחירים הזו חייבת להיעצר מתישהו, מדובר במעגל קטלני שמזין את עצמו".

שרון אילוז- מצטרף ומוסיף כי "האתגר המרכזי של עסקים קטנים הוא יוקר המחיה. כשאתה עסק קטן, יש לך פחות כוח מול ספקים ורשתות, אז מתח הרווחים שלך קטן יותר. אי אפשר לפנות ישירות לספקים הגדולים במשק ולקבל מחיר טוב", אומר אילוז, "עבורי בתור עסק הפועל בבתי ספר, יש לנו חודשים עם חגים בהם אנחנו משלמים שכירות מלאה אבל עובדים רק שבוע, כל זה לצד פיקוח על המחירים, פיקוח של משרד הבריאות. הכל ביחד מצטבר לאתגר לא פשוט".

אביטל חן שמה דגש על אתגר נוסף, והוא "היכולת לשמר עובדים שמגיעים עם דרישות ותנאים. אני עושה הכל למען העובדים שלי, אבל בסוף הכל צריך להיות חלק מהחישוב הכלכלי. בנוסף, התחושה של עסק קטן לעומת עסקים גדולים- לנו יש הרבה פחות כוח מינוף – בתקציבי שיווק, ברישום לפלטפורמות של שוברים וכד'".

איך מגישים בקשה לקבלת מענק מהבית לסולידריות חברתית?
העסקים המחוברים לאפליקציית WeR1 יכולים להגיש בקשה למענק בתהליך קצר ומהיר. בהגשת הבקשה עליהם לכתוב את סיפור העסק שלהם בקצרה ולפרט על התכניות שלהם לשימוש בכספי המענק. לאחר מכן, העסקים משתתפים בתהליך 'בחירת עמיתים', בו למעשה הם בוחרים עסקים אחרים שהגישו בקשה למענק, על סמך פרמטרים ספציפיים ובאופן אנונימי ואקראי לחלוטין. הליך בחירת העמיתים יוצר בין היתר תחושה קהילתית בין העסקים הלוקחים חלק במיזם.

האפשרות להגיש בקשה למענק פתוחה החל מאמצע חודש מאי 2023 ועד סוף החודש.
יש לכם עסק קטן? הצטרפו עוד היום לקהילת WeR1 והגישו בקשה למענק שיזניק אתכם קדימה.

לפרטים והגשת בקשה למענק מהבית לסולידריות חברתית, היכנסו>>

https://www.solidarity-foundation.org.il/wer1-landing?source=reshet_content