חיסכון במים למען תפעול בריכות טיפוליות

הניסיון מראה כי טיפול במים מסייע לילדים ובוגרים עם מוגבלויות להגיע למיצוי הפוטנציאל שלהם במגוון תחומים בחיים. הכירו את מרכז ההידרותרפיה בשלוה בשיתוף ״פיניש״ שגורם לקסם להתהוות

אחת מהבריכות הטיפוליות במרכז שלוה | צילום: באדיבות שלוה

מאת נוי גיא, אג׳נדות

כבר לפני אלפי שנים האמינו שמים משפיעים על בריאות האדם, מצב רוחו ואיכות חייו. לאורך השנים התפתחו תחומים שונים של טיפול, אך אחד התחומים המוכרים והמבוססים שהתפתחו בתחום הריפוי במים הוא תחום ההידרותרפיה. כאשר מדברים על טיפולים הידרותרפיים מתכוונים למכלול רחב של טיפולים פיזיותרפיים, הנערכים בבריכה טיפולית מחוממת ומיועדים לטפל במצבים בריאותיים שונים.

כמו כן, לטיפולים במים ישנם יתרונות נוספים, הנוגעים לפן הרגשי של המטופלים. למים יש יכולת מופלאה להשרות רוגע ונינוחות על השוהים בהם, ומסיבה זו טיפולי מים שונים מתאימים גם לצורך חיזוק רגשי, בניית ביטחון ושחרור ממתחים וחרדות. סביבת המים החמימה והבטוחה מאפשרת לחוות טיפול ושיקום בסביבה ללא לחצים ופחדים, וללא כאבים המלווים לעיתים קרובות לטיפולים פיזיותרפיים רגילים. במקרים רבים מתאפשר למטופלים להפגין עצמאות גדולה מזו שביכולתם להפגין בחיי היום יום.

צילום: באדיבות שלוה

במרכז הספורט של שלוה – המרכז הלאומי לטיפול באנשים עם מוגבלויות נהנים כ-2,000 ילדים ובוגרים עם מוגבלויות מפעילויות וחוגים. המרכז כולל מרכז הידרותרפיה, אולם ספורט, חדרי הלבשה נגישים, חדרי טיפול וחדר כושר עם ציוד המיועד לאנשים עם מוגבלויות. מרכז ההידרותרפיה הוא מקום לטיפול ושיקום במים לאנשים עם מוגבלויות ונחשב למוביל בישראל. במרכז קיימות שתי בריכות: אחת המיועדת לטיפולים הידרותרפיים והשנייה מיועדת לשיעורי שחייה ופנאי.

הניסיון של שלוה מראה כי טיפול במים מסייע לילדים ובוגרים עם מוגבלויות להגיע למיצוי הפוטנציאל שלהם במגוון תחומים חשובים בחיים. צוות המדריכים בשלוה עושה הכל כדי לתמוך וליצור פריצות דרך מדהימות עם הילדים וגם לייצר סביבה תומכת להורים.

״רחלי החלה לשחות בשלוה בגיל חמישה חודשים. למרות שהחיבור עם המים לא היה כל כך טבעי, היום בגיל שש וחצי היא כל כך אוהבת לבוא ולשחות בבריכה הטיפולית של שלוה. מרגש אותי לראות איך היא חוזרת מאושרת משיעורי השחייה״ מספרת רחלי ברמן, אמה של רחלי – בת שש מירושלים עם תסמונת דאון שנמצאת בשלוה מגיל ינקות.

בשנתיים האחרונות, המותג ״פיניש״ בחר למקד את תרומתו לבריכות הטיפוליות במרכז ההידרותרפיה של שלוה. שיתוף הפעולה הוא חלק מקמפיין של המותג שהחל ב-2020, הקורא לחיסכון במים באמצעות שימוש במדיח כלים שנמצא חסכוני ויעיל יותר לעומת שטיפת כלים ידנית. בכל הפעלת מדיח נחסכים כ-33 ליטרים של מים. הקפסולות המשודרגות של ״פיניש״ פותחו כדי להיפטר מבזבוז מים מיותר באמצעות ויתור על השטיפה המוקדמת של הכלים, ובכך לחסוך עד כ-38 ליטרים נוספים - מה שגרם לחיבור של ״פיניש״ עם שלוה להיות טבעי בשל הבריכות הטיפוליות שיש לארגון להציע.

התרומה והמים שיחסכו צפויים לשמש את שלוה להמשך תפעול בריכות טיפוליות עבור ילדים ובוגרים עם מוגבלויות. אולגה רובנובסקיה, סמנכ״לית השיווק של חברת ״רקיט בנקיזר״ המשווקת את המותג ״פיניש״: "׳פיניש׳ גאה לתמוך בארגון שלוה. בכל פעם שמפעילים את מדיח הכלים ומשתמשים בקפסולות של ׳פיניש׳, חוסכים עשרות ליטרים של מים ו׳פיניש׳ ממירה את החיסכון הזה לבריכות הידרותרפיות לילדי שלוה. יחד אנו משנים את חייהם של ילדי שלוה ועוזרים לחסוך במים״.

אחת מהבריכות הטיפוליות במרכז שלוה | צילום: באדיבות שלוה

קלמן סמואלס, מייסד ונשיא שלוה: "אנחנו מודים ל׳פיניש׳ על שיתוף הפעולה שמעודד מצד אחד חיסכון במים שכל כך קריטי במדינת ישראל ומצד שני מחזק ומדגיש את הצורך בטיפול מותאם לילדים עם מוגבלויות, כמו שניתן במסגרת טיפולי הבריכה בשלוה. שותפים כמו ׳פיניש׳ בהחלט מחזקים את ארגון שלוה ואת היכולת שלנו לשאת את דגל השילוב והטיפול גבוה ולמעלה".

שיתוף הפעולה נעשה ומנוהל על-ידי חברת ״אג’נדות״. ״אג'נדות״ היא חברת תוכן חברתי (הראשונה והמובילה בישראל) שמתמחה בפיתוח אג'נדות חברתיות לארגונים עסקיים, בניית מגזר עסקי לעמותות, ובקידום מהלכי תוכן בווליום גבוה בכל הפלטפורמות. החברה הוקמה ב-2015, וב-2019 חברת peach נכנסה כשותפה בחברה. לאג'נדות כל היכולות הנדרשות בתוך הבית – אסטרטגיה, קריאייטיב, הפקה, עריכה והפצה.