פועלים למען שילוב בוגרים עם מוגבלויות בשוק העבודה

לקראת משדר התרמה לאנשים עם מוגבלויות שיתקיים ב-19.6 ברשת 13, בנק הפועלים נתן את קולו לארגון שלוה ובימים אלה מאפשר ללקוחות אפליקציית bit לתרום לארגון בקלות באמצעות כפתור ייעודי

תוכנית ההכשרה לתעסוקה לאנשים בוגרים עם מוגבלויות בשלוה, בתמיכת בנק הפועלים | תמונה: צילום מסך
זמן צפייה: 01:00

מאת נוי גיא, אג׳נדות

במשך שנים בנק הפועלים פועל לקידום הנגישות בישראל ולשילובם של אנשים וילדים עם מוגבלויות בכל תחומי החיים. בשנתיים האחרונות הבנק תומך בתכנית ההכשרה לתעסוקה לבוגרים עם מוגבלויות בשלוה - המרכז הלאומי לטיפול באנשים עם מוגבלויות, במטרה לשלב אותם בשוק העבודה. לקראת משדר התרמה ברשת 13 שיתקיים ב-19.6.22 בנק הפועלים נותן את קולו לשלוה ומאפשר ללקוחות אפליקציית bit לתרום לארגון בצורה נוחה וקלה באמצעות כפתור תרומה ייעודי.

שלוה מהווה מופת לשילוב מוצלח במקום העבודה. כ-100 צעירים וצעירות משתתפים במגוון תוכניות ייחודיות בשלוה, במסגרתן נוצר רצף של מענים לצורכי החיים השונים של בוגרים עם מוגבלויות. כל התוכניות מתואמות ומשולבות זו בזו בהובלה של אנשי מקצוע מובילים. רבים מהבוגרים בוחרים ליהנות מכמה תוכניות ושירותים. אחת מהתכניות המבוקשות והמרתקות לבוגרים בשלוה היא תכנית הכשרה לתעסוקה.

התכנית מיועדת לבוגרים עם יכולות תפקודיות שונות אשר רוצים להשתלב בשוק העבודה, ומעוניינים בפעילויות פנאי חברתיות. במהלך התכנית הם מקבלים ליווי והכוונה צמודים במקום העבודה, באמצעות ייעוץ מקצועי וקבוצות תמיכה. התוכנית מכשירה לעולם התעסוקה עשרות בוגרים מגיל 21 ומעלה ומעסיקה עשרות מדריכים. מרבית הבוגרים עובדים במשרה מלאה ומחויבים ל-40 שעות עבודה שבועיות. שלוה מעמידה לרשות הצעירים שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם התעסוקה מגוון תפקידים, מחלקות ואפשרויות בדגש על יצירה אישית ואומנות.

הארגון מעסיק בוגרים בסדנת היצירה שהוא מפעיל בה הם מייצרים מוצרים כמו תכשיטים, סבונים, מוצרי קרמיקה ועוד שבסופו של דבר ניתנים לשיווק ומכירה בחנות ובאתר של שלוה. בנוסף בשלוה מועבר קורס מקצועי לשזירת פרחים אמנותית, שבוגריו משתלבים בעיצוב אירועים בשלוה ובמקומות אחרים. אם לא די בכך בשלוה קיים מפעל לאריזה ושיווק של יין, שמן זית וסוגי תה מיוחדים. בנוסף, הארגון מעסיק בוגרים במחלקות ותפקידים כמו עוזרי הוראה בגני שילוב של ילדים, מלצרים וטבחים בקפה החברתי של שלוה ומוסיקאים בלהקת שלוה.

צעיר בבית הקפה החברתי של שלוה | צילום: באדיבות שלוה

כמו כן, שלוה יוזמת ומפעילה הכשרה מקצועית בתחום הקולינריה בקורס שנמשך תשעה חודשים בו הבוגרים לומדים את רזי המטבח, במטרה להשתלב בעבודה קבועה ועצמאית בתחום. חניכי הקורס לומדים לתפעל את המטבח בשלוה ולארח סועדים, וכן מבקרים במטבחים של מסעדות ובתי מלון. באופן קבוע לוקחים חלק באירועים וטקסים של שלוה. למשל ביום השואה השנה, חניכי הקורס הכינו סעודה חגיגית כמחווה לניצולי שואה שהגיעו ל"זיכרון בסלון" במרכז שלוה.

רפאל כהן, מדריך סיורים בשלוה הסביר בהתרגשות: ״בזכות ההכשרה של שלוה הצלחתי להשתלב כמדריך סיורים במרכז המבקרים של שלוה ולספר את הסיפור האישי שלי. בנוסף יש לי זכות להנחות טקסים של שלוה עבור הפסטיבל העירוני צמי״ד לאנשים בעלי מוגבלויות״.

לאורך כל השנה, הבוגרים נוטלים חלק במפגשים שבועיים עם יועצים מקצועיים ונהנים מתכנית לימודים חווייתית ומותאמת אישית, המתמקדת בקידום כישורי העצמאות שלהם. בנוסף המשתתפים נהנים ממגוון פעילויות פנאי קבוצתיות ובהתאם לאבחון ולצרכים שלהם מקבלים טיפולים פרה-רפואיים ותמיכה נפשית.

נעמה הלוי-פאר, מנהלת האגף לבנקאות חברתית בבנק הפועלים: ״כחלק ממחויבות ארוכת שנים של הבנק לתמיכה באנשים עם מוגבלות ובקידומן של אוכלוסיות בתת ייצוג תעסוקתי אנו גאים להיות שותפים ולתמוך בשלוה בכלל, ובשנתיים האחרונות במרכז התעסוקה של הארגון בפרט. שלוה פועלת לקידום ושילוב בחברה של אלפי ילדים ואנשים עם מוגבלויות ומסייעת להם ולבני משפחותיהם.

ליווי זה מתחיל בגילאים המוקדמים ביותר של החיים ונמשך במעבר לתמיכה בצרכי בוגרי שלוה – ליווי במגורים ובתעסוקה. מרכז התעסוקה של שלוה שמקדם אנשים עם מוגבלות לתעסוקה עצמאית ושילובם בקהילה, מעניק להם הכשרה מקצועית ומיומנויות נדרשות לעבודה בשוק החופשי. אנו גאים לתמוך ולהיות שותפים בהקמתן של שתי מחלקות חדשות: מחלקת סובלימציה ומחלקה לייצור סבונים״.

23nbtm
מתוך סדרת יצירה בשלוה. | צילום: באדיבות שלוה

שיתוף הפעולה נעשה ומנוהל על-ידי חברת ״אג’נדות״. ״אג'נדות״ היא חברת תוכן חברתי (הראשונה והמובילה בישראל) שמתמחה בפיתוח אג'נדות חברתיות לארגונים עסקיים, בניית מגזר עסקי לעמותות, ובקידום מהלכי תוכן בווליום גבוה בכל הפלטפורמות. החברה הוקמה ב-2015, וב-2019 חברת peach נכנסה כשותפה בחברה. לאג'נדות כל היכולות הנדרשות בתוך הבית – אסטרטגיה, קריאייטיב, הפקה, עריכה והפצה.