יצירה כדרך ביטוי: תכנית התרפיה באמנות של שלוה

תכנית התרפיה באמנות של ארגון שלוה, מאפשרת לילדים ובני נוער עם מוגבלויות להביע את עצמם דרך היצירה, לשפר את מיומנות השיח שלהם ולחוות הצלחה. מי המצטיינים של התכנית ואיזה משמעות מעניקה לאותם צעירים?

פעילות מתכנית התרפיה באמנות של שלוה | צילום: באדיבות שלוה

מאת נוי גיא, אג׳נדות

ילדים ובני נוער עם מוגבלויות מתמודדים עם אתגרי תקשורת רבים. תכנית התרפיה באמנות של שלוה - המרכז הלאומי לטיפול באנשים עם מוגבלויות בשיתוף קרביץ מהווה עבורם שפה נוספת לביטוי רגשי. ייחודה של התכנית המיועדת לצעירים בגילאי 6-21 הוא באיתור הפוטנציאל של החניכים והבאתם לפעולה. ואיך לומר? התוצאות מדהימות ואף לעיתים אפשר להתבלבל ולחשוב שמדובר באמן מקצועי.

בשעות אחר הצהריים לאחר סיום המסגרת הלימודית, משתתפי התכנית מגיעים למפגש אמנותי בשלוה בו הם נחשפים לטכניקות, חומרים ומרקמים מגוונים, שמאפשרים להם להתנסות בתהליך היצירה ולחוות חוויות אישיות וקבוצתיות. היצירות מאפשרות לצעירים לחוות הצלחה, תוך התמקדות בדרך ולא בתוצר. החשיפה והמגע עם חומרים לא מוכרים בדרך כלל גורמים לחשש, אך במהרה הופכים את המפגש למהנה ומרתק.

בתחילת כל מפגש אשת מקצוע מסבירה את הפעילות היומית ובסוף כל מפגש החניכים מציגים את היצירות שהכינו ומשתפים אחד את השני בחוויית היצירה. כך למעשה המפגשים מעודדים תקשורת והקשבה ומשפרים את המיומנויות החברתיות שלהם. ״מדובר בצעירים שלא כל כך מכירים אחד את השני אבל היצירה מפתחת את מיומנויות השיח שלהם ואת היכולת להציג את עצמם מול קהל״ מספרת אביטל שטרנברג, מטפלת באמנות שעובדת בשלוה כבר 5 שנים.

בשלוה רואים את התכנית כחלק ממערך התמיכה שהם נותנים, שמאפשר לילדים ולבוגרים תהליכי שיקום, צמיחה ונתינת כלים להתמודדות והשתלבות בחברה. בכל שנה מתגלים מספר צעירים עם כישרון יוצא מן הכלל. דוגמה לכך היא איתן כהן, בן 18 מירושלים עם מוגבלות שכלית התפתחותית שאימו מספרת שהרופאים לא נתנו לו תקווה במוטוריקה גסה ועדינה, אבל במהלך השהות בתרפיה לאמנות בשלוה התגלה כאמן מוכשר.

במסגרת פעילות שהועברה בתכנית, הצעירים התבקשו לצייר את הגיבור שלהם. ״איתן בחר לצייר את עצמו מהסיבה שהוא מרגיש גיבור בשל ההתמודדויות שהוא עובר בכל יום מחדש״, אביטל שטרנברג, מטפלת באמנות שעובדת בשלוה כבר 5 שנים מספרת. ״במהלך התכנית, איתן עשה דרך מדהימה וצבר ביטחון. כילד היה לו קשה להשתלב בחברה, והיום הוא במקום יותר שליו״.

הציור של איתן | צילום: באדיבות שלוה

דוגמה נוספת ליכולות מרשימות בתחום האמנות היא יאיר, נער בן 19 מירושלים עם תסמונת דאון. באותה הפעילות הוא בחר לצייר את גיבור העל סופרמן מהסיבה שהוא רוצה להיות חזק כמוהו. ״יאיר הוא נער מאוד ביישן, מופנם ושקט אבל הדברים שהוא יוצר מלאי צבע וחיים וזה פשוט מרחיב את הלב״.

הציור של יאיר | צילום: באדיבות שלוה

בארבע השנים האחרונות, השותפה של שלוה לתכנית התרפיה באמנות היא רשת קרביץ - הרשת המובילה והוותיקה לכלי כתיבה ומוצרי אומנות. ״אנחנו ממש מרגישים את התמיכה של קרביץ. ברגע שאנחנו נותנים לצעירים האלה גישה בלתי מוגבלת ליצירה, הם יכולים להגיע רחוק וליצור דברים מדהימים. כך נוצרות יצירות שהן ברמות מדהימות וזה מאוד מרגש לראות את הדברים שיוצאים״ מספרת אביטל.

בימים האלה נעשה מהלך גיוס תרומות ברשת בכל הסניפים ״כסף קטן שינוי גדול״, בו כל מי שיתרום 5 שקלים לתכנית התרפיה של שלוה יקבל מתנה. מאור ארצי, סמנכ"ל הקמעונאות של קרביץ: ״אנחנו בקרביץ מאד גאים בשיתוף הפעולה עם שלוה, היכולת לממש את הזכות בתרומה לקהילה בחיבור עם עולמות התוכן הטבעיים של קרביץ הוא נפלא. מדובר בחיבור מעבר לתמיכה כספית, כלל הארגון מחובר ושמח לרתום את הלקוחות למען המטרה החשובה והחיבור העמוק לשלוה״.

בחודש יולי הקרוב מתוכננת תערוכת יצירות בשלוה בה החניכים המוכשרים ביותר יציגו את היצירות שציירו במהלך השנה. פרטים נוספים יפורסמו בהמשך באתר שלוה.

שיתוף הפעולה נעשה ומנוהל על-ידי חברת ״אג’נדות״. ״אג'נדות״ היא חברת תוכן חברתי (הראשונה והמובילה בישראל) שמתמחה בפיתוח אג'נדות חברתיות לארגונים עסקיים, בניית מגזר עסקי לעמותות, ובקידום מהלכי תוכן בווליום גבוה בכל הפלטפורמות. החברה הוקמה ב-2015, וב-2019 חברת peach נכנסה כשותפה בחברה. לאג'נדות כל היכולות הנדרשות בתוך הבית – אסטרטגיה, קריאייטיב, הפקה, עריכה והפצה.

מוזמנים להיכנס לאתר קרביץ או לאחד מסניפי הרשת, לתרום 5 שקלים לתכנית התרפיה של שלוה ולקבל מתנה.