כאן זה לא אמריקה? "ספיזי" וההבטחה הנועזת: ללמד כל ישראלי לדבר אנגלית שוטפת תוך 42 יום

חלומם הורוד של רבים מהישראלים - לשלוט בשפה הבינלאומית כטבע שני ולמחוק את מכשולי השפה היומיומיים, עדיין נשאר בגדר משאלה רחוקה ומעורפלת. כששמענו על ההבטחה היומרנית של חברת ספיזי שמבטיחה להעניק לכל ישראלי אנגלית כשפה שניה תוך 42 יום או פחות, הרמנו גבה והיינו בטוחים כי מדובר בטרנד חולף. אך כשיצאנו לבדוק גילינו מה באמת מסתתר מאחורי "שיטת העתיד ללימוד שפה שניה":

מוגש מטעם ספיזי

הונאה. זו המילה הראשונה שעולה לראש כל פעם שאנחנו גוללים בפייסבוק וביוטיוב ורואים פרסומת ממומנת של איזה "מומחה שהמציא שיטה חדשנית" ופשוט רוצה לעשות עלינו כסף קל ולברוח. קיים סיכוי לא קטן שבזמן הגלילה בפייסבוק כבר נתקלתם בפרסומות של דניאל בנשי (המכונה "בנשי"), מנכ"ל חברת "ספיזי", שמבטיח שהוא יקח אתכם לארץ המובטחת וילמד אתכם לדבר אנגלית שוטפת רק תוך 42 ימים. נתקלתי בו גם לאחרונה, ואני מודה שהוא תפס את הסקרנות שלי עם השיטה שלו. מה שכן, מד הסקפטיות שלי הרחיק שחקים מאחר וכולנו שמענו לא פעם סיפורים על "גורואים" כאלה שמגיחים מהאפלה עם הבטחות שווא, גורפים את השלל ונעלמים ללא עקבות. החלטתי לבדוק את שורש העניין, וכמו שתגלו בכתבה הזו, יש לא מעט לחפור ולגלות.

צילום: דניאל בנשי, מפתח שיטת ''ספיזי - אנגלית שוטפת תוך 42 יום'' מרצה באנגלית בכנס באמסטרדם, חודש אחד בלבד לאחר שנחת ובקושי ידע לחבר משפט באנגלית.

כשחקרתי לעומק את העולם הרחב הזה של לימוד שפות בכלל ואנגלית בפרט, גיליתי שהרוב הכולל של הגופים ומוסדות הלימוד משתמש בשיטות המסורתיות ללימוד אנגלית, אותן השיטות בהן למדנו בבית הספר. דרכי הלימוד המסורתיות הן בדרך כלל למידה רצופה של חוקי השפה, החל מחוקי דקדוק, שינון וכתיבה של אוצר מילים, וחיבור המילים לכרטיסיות מילים לפי תחומים או "משפחות מילים", ועד לאפליקציות השונות (כגון "דואולינגו") שמלמדות אתכם כמה מילים בשפה, מתרגמות את המשמעות שלהן בעברית, ומשמיעות את המילים כדי שהתלמיד יקרא וישמע בו זמנית.

 

שיטות הלימוד האלו נמצאות בתודעה שלנו כבר שנים, ובהחלט מלמדות אותנו לקרוא, להבין ואפילו לכתוב באנגלית. אך האם הדרך הזו היא הנכונה ללימוד אנגלית מדוברת ? האם זו הדרך על מנת לשלוט בשפה האנגלית בצורה מלאת ביטחון, ולדבר אותה באופן שוטף ובלי חשש ממבוכה?

 

בשלב הזה, ניהלתי פגישת זום עם דניאל בנשי, מנכ"ל ספיזי שלבקשתי, הקדיש מזמנו על מנת לסדר לי את הראש ולהסביר לי יותר לעומק על השיטות השונות בחוץ ועל השיטה של ספיזי שמראה לישראלים איך ללמוד אנגלית תוך 42 יום. במהלך השיחה המרתקת, כל הערפל החל להתבהר ודעתי הפכה לצלולה הרבה יותר לגבי שיטות לימוד אנגלית למתחילים ולמתקדמים כאחד, והחלטתי לשתף אתכם בשיחה עם דניאל שעשתה לי הרבה סדר בראש..

ניתן להתרשם מאתר החברה.

 

למה לדעתך רוב הישראלים לא יודעים אנגלית?

 

"שאלה יפה, רק תרשה לי לדייק אותה מעט. רוב הישראלים לא יודעים איך לדבר אנגלית בביטחון." אומר בנשי. "רובנו כן יודעים איך לקרוא ולכתוב באנגלית, ואפילו לראות סרטים עם כתוביות ולהבין מילים פה ושם ממה שהשחקנים אומרים. הבעיה טמונה בביטחון העצמי שלנו כשאנחנו מנסים לדבר ולתקשר באנגלית, אנחנו חושבים שאין לנו את היכולת ללמוד אנגלית מדוברת ולנהל שיחה ברמה גבוהה, בגלל כל מיני אמונות מגבילות ודעות קדומות שיש לנו בעיקר מהסביבה שלנו."

 

מה לא בסדר לדעתך בשיטות הלימוד המסורתיות של בתי הספר ושל מוסדות אחרים ללימוד אנגלית?

 

"אני לא חושב שהשיטות שהם משתמשים בהן הן לא בסדר. אין דבר כזה בסדר או לא בסדר. זה תלוי במטרה שלך. גם בתי הספר וגם המוסדות האחרים ללימוד אנגלית, מתמקדים לרוב בשיטות ישנות של לימוד חוקי דקדוק והגייה של אותיות ומילים באנגלית, תרגום של אוצר המילים מאנגלית לעברית במטרה להבין מה המשמעות של כל מילה, ומבחנים שפוסלים את התלמיד בגלל דברים קטנים ומינוריים לעידן של היום כמו טעויות כתיב קלות. הדרך הזו היא בסדר, אם המטרה היא לדעת לקרוא ולכתוב באנגלית, אחרי הכל, ככה היינו לומדים אנגלית בבית הספר - במטרה לעבור את המבחן של אותו שבוע. עם זאת, מי שרוצה לדעת איך לשלוט באנגלית ולדבר אותה באופן שוטף, זו לא הדרך לעשות את זה. רק תסתכל סביבך, הרוב המוחלט של האנשים למדו אנגלית בבית הספר, ועדיין לא יודעים לדבר אנגלית בקלות ובביטחון."

 

אתה טוען שפיתחת בספיזי שיטה שבזכותה ישראלים יוכלו לדבר אנגלית תוך 42 יום בלבד, טענה שגורמת לרבים להרים גבה, אשמח להבין איך השיטה עובדת?

 

"שיטת ספיזי עובדת בדרך נכונה לא בגלל שאנחנו חכמים או טובים יותר מאחרים, אלא כי פשוט נצמדנו לשיטה שבעזרתה אנחנו, בני האדם, נועדנו ללמוד שפה חדשה. בני האדם הם יצורים רגשיים, ואנחנו זוכרים דברים שמעוגנים אצלנו ברגשות, בין אם אלה רגשות חיוביים או רגשות שליליים. ככה בדיוק השיטה המיוחדת ללימוד האנגלית של ספיזי עובדת, היא מפעילה באופן רציף לפחות 3 מתוך 5 החושים שלנו - חוש הראייה, חוש השמיעה וחוש המישוש והרגש, ובאמצעות טכניקות למידה שפועלות בשיתוף פעולה עם החושים האלה, השפה האנגלית נטמעת עמוק בתוך תת המודע שלנו, ממש ביחד עם העברית. תסכים איתי שעכשיו כשאנחנו מדברים אתה לא צריך להתאמץ בכלל כדי להבין אותי, פשוט כי השפה העברית היא כבר חלק בלתי נפרד מתת המודע שלך, אתה פשוט שולף את המילים והמשפטים החוצה! זו הדרך שבה אנחנו עובדים בשיטה של ספיזי, וכך בדיוק תלמיד שפועל לפי השיטה, יטמיע את האנגלית אצלו בתת המודע כך שהשפה תהיה זמינה וירגיש טבעי להשתמש בה בעת הצורך"

ניתן לראות ראיון נוסף של מפתח השיטה באתר וואלה : לראיון

חלק מהמלצות של תלמידי הקורס | צילום: צילום: יח''צ

במה השיטה הזו שונה בדיוק מהשיטות האחרות שמלמדות אנגלית?

 

"כמו שאמרתי, השוני הוא באופן שבו אנחנו מטמיעים את השפה האנגלית. בניגוד לשאר מוסדות החינוך ולימוד האנגלית, מטרת העל של ספיזי היא להעניק לכל ישראלי במדינה את האפשרות והיכולת ללמוד אנגלית מדוברת בזמן הכי קצר שאפשר. אנחנו מאמינים בלימוד פרקטי ולעניין, ללא התמקדות בכל מיני חוקי דקדוד מסובכים שלא תורמים להצלחה שלנו וליכולת שלנו לדבר אנגלית בביטחון מלא ובצורה חלקה וזורמת, ממש כמו שפה שניה. זו הסיבה שהכנסנו את כל החומר ההכרחי בלבד לקורס של ספיזי, וכבר אלפי ישראלים שהתחילו את הקורס, יצאו לאחר 42 ימים אנשים חדשים לגמרי, עם היכולת לדבר אנגלית שוטפת ברמה של 90% לפחות ועם ביטחון עצמי גבוה מאוד. אחד הדברים היותר מרגשים שיש זה לשמוע מהתלמידים הבוגרים שלך שהם הצליחו לקבל סוף סוף את המשרה הזו שהם רצו, לפני הקורונה הייתי מקבל בכל יום הודעות מתלמידים שמטיילים בחו"ל ולראשונה בחיים הצליחו להתחבר לאנשים מקומיים בקלות ולהינות מהטיול שלהם כמו שאף פעם לא הצליחו להינות. לחשוב שכל זה בזכות העובדה שהם יודעים עכשיו לדבר אנגלית שוטפת.."

 

הבנתי, אז למי בדיוק השיטה של ספיזי מתאימה?

 

"השיטה של ספיזי מתאימה לכל מי שמוכן להתחייב לעצמו שהוא נכנס לתהליך הלימוד ברצינות ובא כדי להשיג את מטרותיו ולנצח. אנחנו דוגלים בלימוד אנגלית למתחילים וגם למי שיודע אנגלית אבל מרגיש שהוא צריך להעלות את הביטחון העצמי שלו ולדבר בצורה שוטפת, חלקה וברורה יותר. כמו שאמרתי, מבחינתי אני לא מאמין במבחני קבלה, הדרישה היחידה היא לבוא עם רצון אמיתי ללמוד ולהצליח, כי אנחנו מספקים את כל הכלים והחומר להצליח, היישום כבר תלוי אך ורק בתלמיד."

 

מה קורה אם אני לא מצליח לדבר אנגלית כמו שאתה אומר אחרי 42 ימים?

 

"האמת חשבתי שתשאל את זה מתישהו בשיחה. אל דאגה, אנחנו מבינים שהרבה אנשים לא נוטים לקפוץ על הזדמנויות שנשמעות להם טוב מדי מבלי שהם מרגישים שיש להם אחריות כלשהי שמגנה עליהם. לכן הוספנו לקורס תעודת אחריות יישום שנותנת החזר כספי מלא, במידה ותלמיד ביצע את כל המשימות והתרגולים שיש בקורס בפרק זמן של 42 ימים, ועדיין לא הצליח לדבר אנגלית כמו שרצה, חובה על אותו תלמיד לדרוש מאיתנו 100% החזר כספי. עד כדי כך אנחנו בטוחים שהשיטה הזו עובדת, ומלבד לעובדה שקורס לימוד האנגלית המדוברת של ספיזי קיבל ציון של 8.9 מדירוג של מעל 3,000 תלמידים (שזה הציון הגבוה ביותר שמצאתי למוסדות לימוד האנגלית בארץ),ומצד שני, את כמות התלונות שקיבלנו ש"זה לא עובד", אתה יכול לספור על עשר אצבעות, כך שהמספרים מדברים בעד עצמם.."

צילום: צילום: יח''צ

דניאל, ממה אתה יכול להזהיר את הקוראים שרוצים ללמוד לדבר אנגלית כשהם בוחרים מקום ללמוד בו?

 

"תדעו מה המטרה שלכם. אם המטרה שלכם היא לדבר אנגלית בצורה חלקה ובביטחון, תתרחקו כמו מאש מכל דרך לימוד שמזכירה שינון מילים וכרטיסיות מילים, שינון חוקי דקדוק ודברים שמזכירים יותר מדי את מה שלמדנו בבית הספר. בלי קשר לקורסים, אל תפחדו לנסות. תקפצו למים ותתחילו לדבר אנגלית בכל הזדמנות שיש לכם, כבר עם הידע שיש לכם עכשיו, למרות המבוכה והבלבול שאולי תחוו בהתחלה, אם תתמידו אתם תראו איך האנגלית שלכם משתפרת והביטחון שלכם פורץ גבולות. האזהרה היחידה שאני יכול להציע היא שמומלץ לוודא בכל מוסד שתלכו אליו כדי ללמוד אנגלית מדוברת, שיש להם איזושהי הוכחה של הצלחת תלמידים או לפחות תעודת אחריות כספית שמגנה עליכם במידה ומילאתם את חלקכם ואתם לא מרוצים. לתשומת לבכם לטובתכם."

 

תודה על הזמן שלך, איך אפשר לראות עוד במה מדובר אם מישהו מקוראינו מתעניין בשיטה של ספיזי לדיבור אנגלית?

 

"אני אתן לך קישור שתוכל לתת לקוראים. אתן להם הדרכת וידאו מקיפה במתנה שתגלה להם את השיטה של ספיזי ותאפשר לצלול יותר לעומק לעולם מלא אפשרויות ברגע שיודעים לדבר אנגלית שוטפת, תוך 42 ימים בלבד. כרגע ההדרכה היא ללא עלות, אז אני יכול להמליץ לקוראים שלך שבאמת חשוב להם לרכוש אנגלית אחת ולתמיד, שיצפו בהדרכה החינמית וילמדו מתוך השיטה של ספיזי, בשלב מסוים אני מניח שההדרכה הזו תעלה כסף או שפשוט נוריד אותה מהאויר,תודה לך שהקדשת מזמנך."

 

לחץ כאן לקבלת לינק להדרכה במתנה.

 

עורך הכתבה: מעיין כהן