יאנה ריאבנקי – הדרך היעילה לשינוי תב״ע בקרקע

חריגה מהוראות התב"ע מטילה צל כבד על הנכס החורג, ויוצרת קשיים במכירת הנכס ואף בעת הורשתו. המתכננת יאנה ריאבנקי מתמחה בשינוי הוראות תב"ע, על מנת שתוכלו לבצע בנכס שינויים עם היתר, או על מנת שתשנו טוב יותר בלילה

למרות שזה לא תמיד נראה כך, ישראל היא מדינת חוק. אחד הביטויים לכך הוא הוראות התב"ע החלות על מקרקעין למשל; הוראות אלו קובעות לכל קרקע את הייעוד שלה, כמו למשל מה מותר לבנות, עד לאיזה גובה, מה סוג הגג המותר לבנייה וכדומה, וזאת על מנת לשמור על הרמוניה ותיאום בין הדיירים השונים באזור. עם זאת, את הוראות התב"ע הללו ניתן לשנות, וזאת על ידי הליך מסודר של בקשה לשינוי תב"ע, המגובה בתסריט אדריכלי תואם. שוחחנו עם מתכננת יאנה ריאבנקי, המתמחה בשינוי הוראות תב"ע במגרשים, כדי ללמוד יותר על הנושא.

שינוי תב''ע ע''י יאנה ריאבנקי
צילום: צילום: מיכאל טומרקין

יאנה ריאבנקי: תמצו את אחוזי הבנייה שלכם

יאנה בתחום הזה יותר מ-17 שנה, עם ניסיון רב בתכנון בתים פרטיים ומבני מגורים. תחום ההתמחות של יאנה הוא בהכנת תוכניות לשינוי תב”ע.

מתי בעצם כדאי לעשות שינוי תב"ע?

יאנה: "תב"ע הן ראשי התיבות של תוכנית בניין עיר. שינוי תב"ע משמע שינוי של הוראות בנייה במגרש ממה שתוכנן לגביו על ידי הוועדות תכנון ובנייה באותו אזור. ניתן למשל לשנות תב"ע של שטח חקלאי לשטח מגורים. אולם המקרה היותר נפוץ הוא שינוי או הגדלה של אחוזי הבניין, תוספת אחוזי בנייה, תוספת יחידות דיור, שינוי קווי בניין וכדומה.

ניקח דוגמא: נאמר ולמישהו יש מגרש מכובד, והוראות התב"ע על הקרקע מאפשרות לבנות עליו בית אחד. עם זאת, במציאות גודל השטח מאפשר בנייה של שני בתים. במצב הזה, כדאי לאותו אדם לפנות לאדריכל ולהגיש בקשה לשינוי התב"ע על הקרקע, וכן לפצל את המגרש לשניים. הבקשה היא לכאורה בקשה משפטית, אולם היות והיא כרוכה בתכנון ושרטוטים מדויקים, הגורם המתאים לטפל בכך הוא אדריכל המתמחה בשינוי תב"ע".

יאנה ריאבנקי: מה קורה אם בונים בניגוד להוראות התב"ע?

"לפי החוק, לא ניתן לרכוש נכס עם חריגות בנייה. אם אנחנו רוכשים נכס עם חריגות בנייה ובמקרה מגיע פקח או משהו כזה, אז אנחנו נהיה אחראים למרות שהחריגות היו לפנינו", אומרת יאנה. "מעבר לכך, אי אפשר לרשום את הנכס על שמך כיורש מבלי להסדיר את חריגות הבנייה, וכמובן שאי אפשר לקבל משכנתא, שהרי השמאי מטעם הבנק מדווח על חריגות הבנייה והבנק לא ייתן משכנתא.

עם זאת, יש מצבים שבהם בונים ללא היתר, ואז ניתן להכשיר את הבנייה בדיעבד. זה לא בלתי שכיח: יש מצבים שבהם בונים ללא היתר גם בשגגה. אם חושבים על הוצאת היתר בדיעבד, צריך להגיע למקום ולבחון אם החריגה עומדת בקריטריונים המאפשרים להתיר את הבנייה בדיעבד. אם כן, אפשר להימנע מהרס של הבנייה החריגה".

צילום: צילום: מיכאל טומרקין

מה מייחד אותך בתחום של שינוי תב"ע?

יאנה: אני נותנת יחס אישי מאוד ללקוחות שלי; מעורבת בכל היבט, מאל"ף עד תי"ו. אני מבררת את הדברים לעומק, ומשקפת ללקוח תמונה מדויקת: מה האפשרויות, מה תוחלת הסיכויים והסיכונים, ואחרי שאנחנו מחליטים ביחד על מסלול, אני מגישה את הבקשה בצורה המקצועית ביותר, כך שסיכוייה של הבקשה יהיו גבוהים ככל האפשר".

 

אם אתם בעלי קרקע שרוצים להסדיר בנייה ללא היתר, או שאם אתם בעלי קרקע או יזמים שרוצים לבצע שינוי תב"ע, יאנה ריאבנקי היא הכתובת עבורכם לשינוי תב"ע . ניתן לקבל מידע נוסף גם בפייסבוק או באינסטגרם, או להתקשר לטלפון 050-719-7556.