"אהבה, אומנות סיפור והשראה"

את יצירות האומנות של "סטודיו "16 קשה מאוד לפספס. הסיבה הראשונה- מדובר ביצירות אומנות יוצאות דופן ומיוחדות בנוף הציבורי של כולנו. הסיבה השנייה- מעטים הם המקומות ברחבי הארץ בהם עוד לא הוצבו יצירות ופסלים שהסטודיו יצר. עכשיו- זו ההזדמנות שלכם להיכנס אל תוך הסיפור, סיפור שעוסק באהבה, אומנות והשראה

מוגש מטעם סטודיו 16

הדרך שבה הכרנו את העסק המיוחד שעליו נספר היום שונה מהדרך שבה אנו פוגשים עסקים אחרים במדור וזה מתחיל כך- אחד מעורכי המדור הוותיקים טייל עם הכלב שלו בשכונה שבה הוא גר. הוא שם לב לפסל מיוחד שהוצב לאחרונה בסביבה והסתקרן מאוד לדעת מי עומד מאחורי היצירה. אחרי שחיפש וחקר קצת על היצירות הוא גילה את שם העסק והמליץ לנו מיד לקבוע פגישה ולהכיר את הזוג שיוצר ומפסל את אותן היצירות. הכירו: מאיר ואורנה, בעל ואישה שיצאו לדרך עצמאית ומשותפת לפני כמה שנים, דרך מלאה יצירה, אומנות ואהבה.

 

מאיר -אמן ופסל שלמד אצל מיטב המורים בארץ ולימד פיסול וחשיבה יצירתית, ואורנה,  שלמדה עיצוב פנים ועסקה בתחום מספר שנים, הכירו בפרק ב' של החיים ויחד יצאו לדרך חדשה. עם הזוגיות החדשה שלהם החלו ליצור יחד את היסודות הראשונים למה שעתיד להיות יום אחד: "סטודיו 16". הסטודיו של מאיר ואורנה עוסק בייצור פסלים ואלמנטים פיסוליים לעיצוב הנוף במרחב הציבורי. הסטודיו הוקם בשנת 2004 ועיצב מרחבים רבים באזורים שונים ברחבי הארץ. מלבד עיצובי נוף עוסק הסטודיו בייצור שיווק אומנות ופיסול ללקוחות פרטיים ולתערוכות בארץ ובחו"ל.

צילום: צילום: יח''צ

חלק גדול מן היצירות בסטודיו הן פרי רעיונם של מאיר ואורנה וחלק אחר הן יצירות המבוססות על בקשה מיוחדת של לקוח ליצירה בהתאמה אישית. שאלנו את אורנה ומאיר מה היה הרעיון המרכזי שעליו הם ביססו את העסק שלהם: "הויז'ן שלנו מהיום הראשון שבו התחלנו להפעיל את הסטודיו היה הרעיון של להנגיש ולאפשר את האומנות אל התושבים במרחב הציבורי שלהם. להפוך את האומנות לכזו שמותר לגעת בה, לחוש, לשבת עליה ולהרגיש חווית אומנות כוללת. אנחנו מאוד מאמינים בכך שהאומנות שייכת לכולם".

 

עיצוב המרחב הציבורי לדבריהם של מאיר ואורנה הוא הכרחי כיוון ולתפיסתם המרחב הציבורי הוא המשך ישיר של המרחב הפרטי בבית. על כן, הם פועלים יום ולילה על מנת ליצור, לרענן ולשדרג את האסתטיקה במרחבים הציבוריים: "אנחנו מאמינים בכוח של האומנות לייפות את האווירה והסביבה שבה אנחנו גרים. כשהסביבה שלנו נראית טוב וכיף לגור בה כך גם ההערכת העצמית שלנו גדלה וההרגשה שלנו הופכת לטובה ובריאה יותר. זה הדבר שהנחה אותנו בעשייה מהיום הראשון".

 

כחלק ממסעותיהם ברחבי העולם, חקרו מאיר ואורנה את השפעתה של האומנות על אלו שחיים בסביבתה, בעיקר במקומות מיוחדים בעלי היסטוריה רבת שנים של אומנות: "לאורך השנים האלו גילינו עד כמה חשובה האומנות בנוף הציבורי לאנשים שחיים סביבה. ראינו איך האומנות הסביבתית היא דבר מאוד שגרתי ושכיח בחו"ל ורצינו להביא את זה לכאן לארץ."

 

מאיר ואורנה לקחו את השראה שספגו בחו"ל ושיתפו אותנו באחת מסדרות האומנות המיוחדות שיצרו לעיצוב מקום מרכזי מאוד בארץ: "אחד הפרויקטים המיוחדים שעשינו וזה בהחלט כבוד גדול שהוא נמצא באזור מרכזי וחשוב במדינה -נתב"ג וטרמינל 3". מדובר על סדרה של פסלים מסדרת "מר קו"- סדרה של דמויות מעוצבות במצבים שונים הלקוחים מחיינו. הדמויות חלולות מבפנים וכך למעשה למי שצופה בפסל ישנה האפשרות לשים את עצמו בנעליה של הדמות ולתת את  האינטרפרטציה שלו לסיטואציה. הם אומרים: "בכל פעם שאנחנו עוברים שם או שרואים משפחות וילדים שמצטלמים ליד הדמויות של "מר קו" זה גורם לנו לתחושה טובה".

צילום: צילום: יח''צ

בסטודיו המיוחד שבמושב סלעית, מאיר ואורנה מגשימים חלומות. באמצעות שימוש בהרבה בטון, פיברגלס וחומרים נוספים, הם יוצרים דמויות מיוחדות שקמות לתחייה ומוסיפות הרבה יופי לסביבה של כולנו. ביקשנו מהם לספר לנו קצת על תהליך העבודה שקורה מאחורי הקלעים: "לרוב זה מתחיל משרטוט או סקיצה ראשונית למה שחשבנו ליצור. בשלב הבא אנחנו יוצרים מעין מודל קטן או אבטיפוס שלמעשה ממחיש באופן מוחשי את הפסל או היצירה העתידית. העבודה בסטודיו היא מרגשת כי לפעמים אנחנו יוצרים משהו חדש ממש מ-0. בין אם זה רעיון כזה או אחר שהיה לנו בראש ולפעמים זה ליצור פסל או דמות שמישהו אחר חלם, וזה מאתגר".

 

 

 

אם כבר מאתגר, שאלנו את מאיר ואורנה האם הם זוכרים פרויקט שהיה באמת מאתגר והם יכולים לשתף אותנו בו: "כן, בהחלט. יש את הפרויקט של "התרנגול" שהיה אתגר מאוד מיוחד עבורנו. מדובר על עבודה של שלושה חודשים בסטודיו ועוד יומיים שלמים שבהם העמדנו את פסל התרנגול בגובה של 7 מטרים על גג מסעדה-באופן הכי מדויק כמו שדמיינו את היצירה וכמו שהלקוח ביקש". מבחינת מאיר ואורנה, הם מסוגלים לעמוד בכל אתגר וליצור עבודות שמתאימות לכל מקום ובהתאמה לכל תקציב שיש. לדבריהם, ככה הם מצליחים להנגיש את האומנות ולגרום לה להיות שייכת לכולם ולא רק למי שיכול לעמוד בכך מבחינה כלכלית.

 

שאלנו את מאיר ואורנה מהו הסיפוק הגדול ביותר שלהם בעשייה: "זה משהו שקשה להסביר, אבל זה פשוט דחף שפשוט קיים אצלי ואצל אורנה. הדחף והרצון ליצור, לעשות משהו חדש, שיגרום לאנשים להתפעל ולהוסיף לסביבה שלנו המון יופי. מבחינתנו זה לגמרי עניין של לבטא את עצמנו דרך האומנות. יש לנו המון חדווה ליצירה והשיתוף פעולה בינינו מוליד המון יצירות מיוחדות שלפעמים גם מפתיעות אותנו. זה ליצור יחד משהו חדש לעולם".

 

מאיר, שמוביל את תהליך התכנון והבנייה של הפסל משתף אותנו בחוויה שלו מהתהליך: "כשאני עובד על יצירה מסוימת או פסל, אני חווה תהליך מיוחד של גילוי והתבונות מאוד עמוקה על הפרטים הקטנים וגם על המכלול. כדי ליצור משהו מיוחד אתה חייב לפתח את היכולת להתבונן, להקשיב, לחוש את הסביבה ורק ככה אתה יכול להגיע לתוצאה הרצויה. בין אם זה להכיר את הסביבה שבה אנחנו יוצרים או את הלקוח שהזמין את היצירה, סיפור החיים שלו וכל מה שמלמד אותך איך ליצור את הדבר הנכון שיגשים עוד איזה חלום קטן".

צילום: צילום: יח''צ

אורנה משתפת אותנו בחוויה שלה והדרך שבה היא תופסת את האומנות: "אני חושבת שלכל בן אדם שעוסק באומנות יש את היכולת והרצון להתבונן על הדברים בצורה אחרת. אני מאוד מאמינה שחברה בלי תרבות לא יכולה להתקיים. מי שמרגיש שהאומנות בוערת בו, צריך לדעת להיות בן אדם מספיק חזק, לעמוד באומץ ולהגיד שזה הדבר שהוא רוצה לעשות בחייו. לא להיות מדוכא ולהשאיר את האומנות רק כתחביב. אלא לקחת אותה ולחיות יחד איתה" היא מחייכת ומוסיפה: "האמן נותן לאנשים שסביבו להרגיש את העולם דרך העיניים שלו ונותן למעשה לכל אלו שלא עוסקים באומנות את היכולת לחלום".

 

רגע לפני סיום ביקשנו מכל אחד מהם לבחור פרויקט מיוחד שיצרו ולשתף אותנו בדבר שהכי ריגש אותם בתהליך. אורנה בחרה לשתף אותנו בגן הפסלים שיצרו בחולון המבוסס על הסיפור- "סיפור מהלב": "יצרנו למעשה בגן את הדמויות הראשיות בסיפור שעוסק בהשתלת איברים ומספר את הסיפור על ילדה קטנה שהלב שלה איננו מתפקד כמו שצריך והיא זקוקה להשתלת לב. זה גן הפסלים היחידי בעולם שעוסק בנושא השתלות איברים ונותן חשיבות לנושא מורכב ומעניק חיים לגיבורי הספר המיוחד הזה".

 

מבחינתו של מאיר מדובר ללא ספק בפרויקט "הרקדניות". בפרויקט הזה יצרו מאיר ואורנה פסל סביבתי מיוחד לזכרה של אישה שנפטרה בגיל צעיר ואהבה מאוד את עולם הריקוד. "הפסל נוצר מבקשה של המשפחה שרצתה להנציח אותה. יצאנו למסע הזה יחד איתם והרגשנו שמפגישה לפגישה עם אותה משפחה אנחנו מכירים אותה יותר. כך, יצרנו למעשה את פסל הרקדניות שמבטא את העולם הפנימי של אותה אישה וכלפי חוץ גורמת לאנשים ולסביבה להרגיש שחלק מהאדם היקר להם, עדיין כאן באופן מסוים".

 

הפגישה שלנו עם מאיר ואורנה הייתה לא קצרה אבל הרגיש כאילו חלפו להן רק כמה דקות קצרות. לשעה קלה נכנסנו אל תוך הסיפור המיוחד שלהם והרגשנו את הדרך שבה הם מעבירים מסרים דרך אומנות. זה היה מרתק, מסקרן, מעורר השראה ובעיקר מרגש. אנחנו כבר מצפים בקוצר רוח לשמוע ולראות עוד יצירות ופסלים שיצרו מתוך הלב שלהם, כאלו שהופכות את העולם שלנו ליפה יותר.

 

"סטודיו 16" , אומנות שמגשימה חלומות.

טלפון ליצירת קשר: 054-4256477

מושב סלעית

הפייסבוק של סטודיו 16

האינטגרם של סטודיו 16

אתר הבית של סטודיו 16