שואף רונן אדריכלים: משמרים את הזהות המקומית, בונים זהות חדשה

אחת הפעולות החשובות שהמדינה והרשויות המקומיות עושות למען הדורות הבאים, היא שימור אתרים בעלי חשיבות לאומית, מקומית, היסטורית ואדריכלית

בשנים האחרונות  החלו הרשויות בתהליך חשוב בו הן  מחזקות  ומחדשות מבנים ומרקמים היסטוריים, שמספרים את תולדותינו ומעידים על עולם ומלואו שהיה קיים פה בשנים עברו ושהוא חלק בלתי נפרד מהמורשת שלנו.
אחת החברות המרכזיות שמבצעת עבודות שימור, לצד עבודות פיתוח ובנייה חדשה, היא חברת "שואף רונן אדריכלים בע"מ, כאשר פעילות החברה נחלקת  לשני תחומים עיקריים.

שימור מבנים ואתרים ובכלל זה:

  • תכניות מתאר מחוזיות ומקומיות – מחקר, תכנון, ליווי וייעוץ.
  • תכנון מבנים ואתרים לשימור, כולל התאמתם לצרכים של ימינו ושילוב בניה חדשה.
  • ייעוץ בנושא שימור מבנים ואתרים לרשויות ולפרטיים.
  • הכנת סקרים ותיעוד מבנים ומתחמים לשימור, כולל סקרים עירוניים.

 

אדריכלות ובינוי ערים ובכלל זה:

  • הכנת תכניות בניין עיר.
  • תכנון מבני ציבור.
  • תכנון מבנים בבניה רוויה.
  • תכנון בתים פרטיים.

צילום: צילום: יח''צ

ליבנה שואף רונן, אדריכלית ובעלת המשרד, סיפרה לנו על הפעילות בתחום שימור אתרים ומבנים: "ישראל היא מקום היסטורי והמבנים שהוקמו פה לאורך השנים מעידים על תרבות ועל היסטוריה עשירה. חלק מהמבנים ומהמרקמים נהרסים בשל חוסר מודעות ובגלל המחשבה ששימור וקידמה לא הולכים ביחד וחבל, כי ניתן לקבל תכנון איכותי יותר דווקא מהשילוב של ישן וחדש.

המטרה שלנו היא  לשלב את המבנים ואת המרקמים ההיסטוריים בתכנון החדש על מנת ליצור המשכיות ולשמור על הרבדים שמהווים חלק מהתרבות שלנו ועל "רוח המקום" המייחדת אתרים אלה ומעניקה להם את איכותם.

מבנים ומרקמים היסטוריים לשימור משתלבים, מעשירים ותורמים למרחב הציבורי והפרטי הן בתכניות עירוניות והן בפרויקטים של התחדשות עירונית והם חלק מהזהות שלנו ושל הסביבה בה אנו חיים. ההתמחות של המשרד היא בידע וביכולת שלנו לתכנן את השילוב הזה בצורה שמיטיבה עם הפרויקט, תכנונית וכלכלית".

הדמיה של בית ע''י שואף רונן אדריכלים
צילום: הדמיה: עדי עמרני

פרויקטים נבחרים

"במשך למעלה מעשר שנים הייתי יועצת השימור של עיריית רחובות. בזכות עבודה מאומצת וקפדנית בהובלת עיריית רחובות, החיינו מחדש את המרכז ההיסטורי של העיר. התכנון כלל החזרה של פעילות מסחרית לרחובות ושילוב היכל תרבות חדש עם "בית העם" שהוא מבנה היסטורי, כך שמרכז העיר חזר להיות תוסס בזכות שילוב רבדים מתקופות שונות ומסגנונות שונים", ליבנה הוסיפה וסיפרה.

פרויקטים נוספים שבוצעו בתכנון המשרד כוללים את בית הכנסת הגדול – "אוהל שרה" ו"בית הבאר" ברחובות, בית כרמלה ואברהם שבת ברוטשילד 59 בכפר סבא, בית ליפשיץ-יעיש בראשון לציון ועוד.

ראוי לציין גם את שימור מתחם חוות שפון בקיבוץ נצר סרני. החווה נוסדה בסוף המאה ה-19 והנוסעים בכביש 431 יכולים לראות חלק ממבני החווה והעצים המרשימים שבה, ביניהם בולט "בית החינוך" הנישא על הגבעה שתהליך שימורו הופקד בידי המשרד.

וילה בתכנון של שואף רונן אדריכלים
צילום: צילם: רני לוריא

שואף רונן אדריכלים: תכנון עירוני

בימים אלה המשרד  מייעץ בנושאי שימור גם לעיריית פתח תקוה, במטרה לשלב בין המבנים ההיסטוריים לבין הבניה החדשה ובכך להדגיש ולשמר את אופייה של העיר ואת ההיסטוריה שלה כמושבה הראשונה.

על פעילות נוספת של המשרד בכל הנוגע לתכנון בשכונות וביישובים ליבנה הסבירה: "אנחנו עובדים בין היתר בקיבוצים, במושבים ובישובים קטנים ומשלבים את האיכויות של הישוב הקיים עם הפיתוח וההרחבה המתכוננים כדי שהם לא יהיו זרים ומנותקים מהישוב הקיים. התכנון שלנו כולל התייחסות לנפחי בניה, למרחב ציבורי/ משותף, למיקומי כבישים ושבילים, לחומרי גמר ועוד".

עיצוב ותכנון בית של שואף רונן אדריכלים
צילום: צילם: רני לוריא

שואף רונן אדריכלים: יצירת קשר

לפרטים נוספים אודות פעילות החברה, ניתן ליצור קשר

בטלפון 08-9150560

במייל office@srarc.co.il

אתר

פייסבוק