אבי בן חמו עוזב את העיר הגדולה לטובת תכנון בית חלומותיו בכפר

אבי בן חמו, בעל סטודיו לעיצוב פנים ותכנון אדריכלי: "בית למשפחה יכול להיות מעוצב ומרשים ולצד זה להיות שימושי ונח". עכשיו הוא עושה את זה לביתו

אבי בן חמו

הקורונה יצרה שינוי בתפיסת המגורים בישראל, גילינו שאפשר לעבוד וללמוד מהבית דבר שהוביל משפחות רבות לעזוב את דירתם הקטנה בעיר, לטובת בית פרטי בכפר.
מחקרים מראים שאנשים החיים בסביבה אסתטית, רגועים יותר ומצב הרוח שלהם משופר. בקורונה, חשיבות האדריכלות והעיצוב עלתה, מי שאהב את ביתו, פחות סבל מדיכאון ועבר את התקופה יותר בקלות. לכן בעלי משפחות הגיעו אל אבי בן חמו (35) כדי שיתכנן עבורם את בית חלומותיהם, אחת המשפחות הללו, היא משפחתו שלו עצמו.

אבי, רעייתו רוני, עו"ד במקצועה, וארבעת ילדיהם החליטו בעקבות הקורונה  לעזוב את העיר הגדולה  ליישוב ניל"י שבאזור מודיעין, כדי לאפשר לעצמם מרחב מחייה עשיר יותר ללא לחץ ועומס יומיומי.

אבי בן חמו
מבט מדלת הכניסה לבית ה-show מתחיל כבר מהמבט הראשון. | צילום: צילום: יח''צ

מה הסוד החשוב בתכנון בית למשפחה?

"בשבע השנים האחרונות, תכננתי ופיקחתי על פרויקטים מגוונים, מעיצוב ותכנון בתים פרטיים ועד לתכנון ועיצוב משרדים גדולים. מניסיוני למדתי שחשוב הקשר בין הפנים לחוץ, להתאים את המבנה לסביבה. בחשיבה שלי, אני מתכנן ערים, אני אוהב להסתכל על השלם. חשוב שהמבנה לא יראה יוצא דופן. אפשר וצריך לבנות גם בנייה יוקרתית ואיכותית מתוך התבוננות כוללת, זה לא 'אני ואפסי עוד' תקעתי את הבית פה ותתמודדו, יש צמחיה, יש מזג אוויר, יש הרבה אלמנטים מסביב  שצריכים לבוא לידי ביטוי עוד לפני  שנכנסים לחלל בפנים.

בחלל הפנים למשל, אי אפשר לתכנון מטבח ואחרי שנה לבוא ולתכנן את אזור חדרי השינה, צריך לתכנון את הכל מראש, בכל תכנון, שאני מבצע אני עושה הדמיות, זה עוזר לי להבין מה חסר בחלל, מאפשר לבחון, צבעים, גימורים וכו'. הלקוחות שלי מבינים בדיוק למה הם נכנסים ויודעים בדיוק איך זה עתיד להסתיים. הקו שלי הוא ישר ונקי. אם יש הנמכות תקרה, שיעשו בקו אחד ולא מדורג, אין שום סיבה שיהיה עומס או אלמנטים מסיבים בחלל, חשוב שהחלל ינשום שתהיה זרימה ותחושת ניקיון".

אבי בן חמו
חדר השינה של ההורים חובר משני חדרים כדי ליצור תחושת מרווח ולהתעורר כמו בבית מלון בכל בוקר. | צילום: צילום: יח''צ

אבי בן חמו: יותר קל או יותר קשה לבנות לעצמך?

בן חמו מחייך, "כילד חלמתי לבנות לי את בית חלומותיי, הייתי בונה מודלים מקלטות וידאו וכל דבר אחר שרק היה לרשותי, בנסיעות הייתי בוהה בבניינים מהחלון, זה הרשים אותי מאוד. לא חשבתי שיום אחד אהיה אדריכל. כשגדלתי גיליתי שאני יודע להסתכל אחרת, לדייק ולהבין איך הופכים רעיון למבנה. דווקא כי כל השנים השתעשעתי במחשבה של 'איך יראה הבית שלי', זה היה מאתגר, היות וזה לא רק שלי. גרים פה אשתי וילדי שזה לגמרי גם שלהם. למזלי, רוני, אשתי, דוחפת אותי תמיד להאמין שאני מסוגל להגשים כל חלום ועומדת לצידי. היא סמכה עלי לחלוטין, הדבר היחיד שאמרה 'שזה יהיה בית חם, אוהב ומחבק'. היא ידעה שהעיצוב יהיה כזה ושהבית ישרת אותנו בצורה המקסימלית, שניצול החלל יהיה חכם, היא ראתה אותי עושה את זה ללקוחות ופשוט שחררה".

מה נתן לך השראה לעיצוב הבית?

"זה התחיל משיחה על קפה, חשבנו לעצמנו איך זה יהיה להתעורר בבוקר בבית החדש ולשתות את הקפה בנחת. בסופו של יום צבעי הקפה באמת שולטים בעיצוב הבית, אלה צבעים חמים ומחבקים שיוצרים את תחושת החמימות שביקשנו: שחור, חום, קאמל, וילונות קטיפתיים זה מה שעושה את ההבדל בין מקום יפה לבית".

אבי בן חמו
מבט לעבר המטבח. | צילום: צילום: יח''צ

אבי בן חמו: מה מאפיין את הבית שתכננת לעצמך?

"מרחב, נקי וישר. חשוב לי שהמערכות והאזורים הטכניים של הבית יהיו מוסתרים מהעין. הם חיוניים, אבל שיישארו 'מאחורי הקלעים'. יצרתי אזור שירות רחב ונוח בקומת החדרים רק למטרה זו, המטבח עשוי מחומרים אחידים כדי שהעין לא תתבלבל, סוגרים את הארונות ואין בלגן. הווילונות נמשכים לאורך כל הקיר, גם אחרי שהחלון מסתיים אין שום טעם לקטוע אותם באמצע, הכל הרמוני, שקט ומסודר. בסלון תכננתי ספרייה בנגרות מקיר לקיר כדי ליצור מספיק מקום אחסון לבית עם ילדים גם הוא במראה אחיד, יוצר חיבור ושלווה בעין. את המטבח לסלון קישרתי בעזרת אלמנט עיצובי שרץ לאורך הקירות, יוצר אחידות, מקשר חללים ומספק אפקט "'וואו"' דלת שירותי האורחים הותקנה בקו אחיד כדי ליצור אשליה שהדלת לא קיימת ושהקיר נמשך ללא הפרעה".

יתרון הבית הפרטי -  גינה לילדים

"חשוב לזכור בבית פרטי, שהגינה היא חלק אינטגרלי משטח הבית זה אולי הדבר שהיה הכי חסר לנו בעיר. לא חייב גינה ענקית שנשתעבד אליה. צריך לדעת למקסם את הפוטנציאל גם בשטח מוגבל. אצלנו למשל הגינה צרה וארוכה ולכן חילקתי אותה לשלושה אזורים שונים, שמספקים אשליה של עומק, ובמקביל מגדירים את השימוש בה לאזורים, שולחן אוכל, מטבחון חוץ, ופינת מנוחה".

אז לסיום, מה החלום הגדול שלך?

"כילד קטן אני זוכר שאבא שלי לקח אותי פעם ראשונה למגרש כדורגל וצעדנו במנהרה אל תוך היציע, תוך כדי שאנחנו שומעים את קולות הקהל הולכים ומתעצמים, בבת אחת אתה מקבל את כל ה'שלם' ישר לתוך הגוף דרך קרני השמש שחדרו ישירות אל עיננו, מתוך הסנוור נגלה לפנינו משטח הדשא הירוק עם כל הקהל הצבעוני בכל הטריבונות שהקיפו את המגרש האין סופי. זה פשוט הימם אותי. החוויה הזאת מלווה אותי עד היום ונצרבה לתמיד בקו התכנוני שלי, לתת דרמה show ליצור זיכרונות לאנשים, אז מה החלום הכי גדול שלי? אולי אגיד לתכנן את אצטדיון נבחרת ישראל החדש. אולי יום אחד בעזרת ה' זה באמת יקרה, למדתי שחלומות מתגשמים".

אבי בן חמו, סטודיו לאדריכלות, 054-6325122 לאינסטגרם>> . לאתר>>