רעות מלכה יצחק: אדריכלית ומעצבת פנים המתמחה בפרויקטים של בתים פרטיים

הידעתם? בשני העשורים האחרונים כ־90% מהבתים שהוקמו בישראל היו בתים צמודי הקרקע, ובממוצע מדובר על 11 אלף בתים בשנה

תכנון בית של רעות מלכה יצחק

כך שלמרות עליית מחירי הקרקעות בישראל, ולצד הבנייה המאסיבית של מגדלי מגורים בכל הערים בישראל, השאיפה הגדולה של רוב התושבים נותרה בית פרטי עם גינה.
שני מרכיבים קריטיים וחשובים בהליך של בנייה חדשה נוגעים לתכנון ולעיצוב הבית, ועל מנת לשמוע כיצד עושים זאת נכון, ביקשנו לשוחח עם רעות מלכה יצחק, הבעלים של ,R.M.I משרד לאדריכלות ועיצוב פנים, כל התשובות בראיון הבא.
רעות מלכה יצחק, בת 30, היא אחת השמות העולים בעולם האדריכלות ועיצוב הפנים בישראל. לאחר שעבדה במספר משרדים גדולים, לפני כארבע שנים, רעות בחרה לפרוש כנפיים ולצאת לדרך עצמאית משלה, על מנת שתוכל להביא לידי ביטוי את תפיסת העולם הבלתי מתפשרת שלה, בדרך להגשמת כל החלומות של קהל לקוחותיה.

ידוע כי ישנו קו דק המפריד בין אדריכלות לעיצוב פנים, בכל זאת מדובר בשני עולמות נפרדים, ובעוד שיש אדריכלים טובים מצד אחד ומעצבי פנים נהדרים מצד שני, רעות משלבת בין שני הכובעים הללו גם יחד, כך שנקודת המבט הכפולה שלה, מייצרת ערך מוסף גדול מאוד כאשר היא ניגשת לפרויקט כזה או אחר.

עד היום רוב הפרויקטים של רעות היו בתחום הבנייה החדשה של בתים פרטיים, אך בנוסף היא פעילה גם בכל הנוגע לעיצוב של דירות לפני ולאחר שיפוץ, כמו גם משרדים.

צילום: צילום: רעות מלכא יצחק

רעות מלכה יצחק: מה התפקיד שלך כאדריכלית ומעצבת פנים?

"בראש ובראשונה להכיר את הלקוחות שעומדים מולי, לברר מה הדרישות ומה הצרכים שלהם כמשפחה, על מנת שאוכל לתכנן ולעצב עבורם את בית החלומות. יתרה מזו, בכל הנוגע לעבודת האדריכלות, הכוללת את התכנון הראשוני, קבלה של כל היתרי הבנייה, בין אם מדובר בשינויים פנימיים כשאז מדובר בהליך קצר ופשוט יותר, או יצירת קשר ישיר עם מהנדסי העירייה או המועצה המקומית כאשר מדובר במעטפת חיצונית של הבית, ולאחר קבלת האישורים אני יוצאת לדרך עם העיצוב בפועל".

[youtube_embed youtube_id='https://youtu.be/xtfRhT7xRmk']

מהו הדבר הראשון שהצבת לעצמך כמטרה, לאחר שבחרת לעזוב את המשרד הגדול בו עבדת קודם לכן?

"הדבר המרכזי הראשון שביקשתי לשנות, הוא את היחס כלפי הלקוחות. למשרד גדול יש יתרונות רבים, אבל לטעמי הדבר החשוב ביותר מתפספס בדיוק בגלל הגודל, וזה היחס האישי שצריך להעניק לכל לקוח בנפרד.

כיום, כאשר אני מנהלת משרד בוטיקי, יש באפשרותי להכיר כל לקוח לפרטי פרטים, כך שבשלב מסוים מערכת היחסים היא כבר לא בין איש מקצוע ללקוח אלא חברות לכל דבר, כי אז אני לא רק שומעת מה הצד השני אומר, אלא אני מקשיבה ויכולה ליישם זאת טוב הרבה יותר. רק בדרך הזו אני מאמינה שאפשר להגיע לתוצאה הקרובה ביותר לחלום אותו מבקשים להגשים".

רעות מלכה יצחק: מאין את שואבת את ההשראות שלך בעבודה?

הדמיה של רעות מלכה יצחק
צילום: רעות מלכא יצחק

"בעיקר מהלקוחות שלי. כל לקוח הוא עולם ומלואו, עם עבר של זכרונות ומזכרות אישיות, וברגע שאני למדה על האישיות שלהם, אני יכולה לעצום את העיניים לדמיין, ולראות כיצד אני משלבת בין קירות וחללים ריקים, ואיך אני משלבת את כל אלו ביחד עם צבעים ומוצרים.

המטרה הגדולה היא לא רק שזה יהיה יפה ונעים, אלא גם פרקטי, ובעיקר ישקף את מי שעומדים להתגורר בבית. לכן אני בודקת מה הוא תחום העיסוק שלהם בחיים, מה הם התחביבים שלהם, האם וכמה ילדים ישנם, באילו גילאים, האם יש נכדים, כי על מנת שיהיה זה בית משפחתי אוהב ומחבק, כל אחד חייב שתהיה לו את הפינה המיוחדת שלו.

זו יכולה להיות פינת עבודה או לימודים, פינת משחקים, פינה לנגינה, גם בעלי החיים נלקחים בחשבון, וכל פרט שיכול לעשות את ההבדל שיוצר את השינוי מבית אחד לשני. לכן אין לי איזו סקיצה אחת מרכזית שאותה אני משנה, אלא הכל נבנה ומעוצב על ידי חתיכות של פאזל שאני אוספת מכל משפחה בנפרד".

רעות מלכה יצחק: האם יש קו ישראלי שכיח ומה הקו העיצובי שאת אוהבת יותר מכל?

צילום: צילום: רעות מלכא יצחק

"בשנים האחרונות יותר ויותר בתי אב בישראל מעוצבים על פי הסגנון המודרני שגם אני מחוברת אליו יותר. קווים נקיים וברורים, עם דגש על צבעים כמו לבן, שחור ואפור.

למרות האהבה שלי למודרני, אני אוהבת לשחק ולשלב גם סגנונות אחרים, לעיתים עם נגיעות קלות ולפעמים עם יותר דגש, על הכפרי למשל, כך שאני משלבת לא מעט חומרים כמו עץ ושיש, וכל הזמן מחדשת עם חומרים נוספים. אני חושבת שיש חשיבות רבה ליכולת לדעת לגוון בין סגנונות, ולא לפעול רק על פי שטנץ אחד קבוע ומרכזי".

כמה זמן הליך העבודה אורך בדרך כלל?

עיצוב של רעות מלכה יצחק
צילום: צילום: רעות מלכא יצחק

"זה תלוי, בכל הנוגע לבנייה חדשה מדובר על לפחות שנה. החל מהתהליך שבו מוציאים היתרי בנייה, ולאחר מכן הבנייה בפועל ולבסוף התוספות של עיצוב הפנים. בכל הנוגע לבנייה עצמה, יש מספר אנשי מקצוע שאני משתפת איתם פעולה לא מעט, ואני ממליצה עליהם בפני קהל הלקוחות שלי, כי אני יודעת עד כמה הם מקצועיים ואמינים, אך כל לקוח יכול לבחור ולהביא את אנשי המקצוע מטעמו".

רעות מלכה יצחק: ספרי לנו קצת על העבודה מול מפקחי בנייה

"קודם כל לא תמיד יש מפקח בנייה, וכאשר ישנם כאלו, אני עושה את הכל על מנת שנוכל לשתף פעולה בהרמוניה מלאה. באופן טבעי למפקחים ולקבלנים יש נטייה לקחת את הדברים לכיוון שלהם, אבל התפקיד שלי כאדריכלית הוא לדאוג כי כל מה שתכננתי קודם לכן יבוא לידי ביטוי בשטח, כי אני לא מוכנה להתפשר כשזה נוגע ללקוחות שלי. כאשר מדובר בפרויקט שהוא אינו בנייה חדשה, אלא שיפוץ של בית או דירה קיימת, בדרך כלל מדובר בחצי שנה של פעילות".

היה לנו כיף לשמוע מעט יותר על עולם האדריכלות ועיצוב הפנים מפיה של רעות מלכה יצחק, אשת מקצוע צומחת ומוערכת בתחום זה.

אם סגנון העבודה והראש היצירתי של רעות מצא חן בעיניכם, אתם יכולים ליצור מולה קשר ישיר, בטלפון: 050-8525189

אתר

פייסבוק

אינסטגרם