עו"ד לדיני תעבורה ניר שלום: "נתפסתם? אל תודו בעבירה, אולי לא עברתם על החוק בכלל" 

בשנים האחרונות העונשים על עבירות התנועה הפכו לנוקשים יותר במטרה להרתיע את ציבור הנהגים. הזמנו לאולפן את עורך הדין ניר שלום, מומחה לדיני תעבורה, כדי לשמוע ממנו על כל מה שכדאי לדעת במקרים של חשד לעבירות תנועה

זמן צפייה: 08:00

מהי החשיבות של ייעוץ משפטי לפני חקירה בחשד לעבירות תעבורה?

בדר"כ בייעוץ משפטי ראוי לשים דגש בעיקר בתאונות דרכים, כי הרבה פעמים בן אדם לא מודע בכלל למה שקרה שם, הוא בא ואומר 'אני חושב שעברתי באור אדום' למרות שהוא עבר בירוק וזה בכלל לא מסתדר עם הצומת או עם מופע הרמזורים. המטרה שלנו זה קודם שיחלפו כמה שעות אחרי התאונה, קצת נרגע, נצא לשטח, נבין במה מדובר ואז נוכל לתת לו את הייעוץ הכי טוב. חוץ מזה בדר"כ אנשים מגיעים להיחקר בעבירות יותר חמורות כמו נהיגה בפסילה או נהיגה ללא רשיונות. 

בדר"כ בעבירות היותר פשוטות אתה מול השוטר בשטח, לכן לרוב עדיף לא לקחת אחריות ולנסות להשאיר לנו מקום לסייע לכם, לנסות להימנע מהודיה בעבירה. 

 

ומה לגבי קבלת דוחות, באילו מקרים מומלץ להיעזר בייעוץ משפטי ובהגשת ערעור על הדוח?

אז אני ממליץ קודם כל בכל עבירה שיש בה נקודות קודם כל לגשת לעו"ד, להוציא את פירוט הנקודות, ולהתייעץ איתו. להגיד לו 'קיבלתי כרגע דו"ח עם איקס נקודות בוא תגיד לי מה כדאי לי לעשות? ובכלל תעיין בעבר שלי ותן לי ייעוץ לאן אני הולך מפה'. 

 

זה תלוי גם בעבר נכון?

נכון זה מאוד תלוי בעבר בגלל זה אנחנו מבקשים גם לראות פירוט נקודות, כדי לדעת איך כדאי להתנהל. יש אנשים שיש להם שמונה שנים רישיון והם לא עברו שום עבירה, ואין להם שום בעיה עם הנקודות או עם העבירה. 

 

אם רואים שיש לי עבר נקי ועשיתי טעות סולחים לי?

צריך לזכור שאם כבר הגעת לשופט, אתה כבר במצב של או שכפרת בעבירה או שהודית. נניח בדוח טלפון, אתה לא יכול להגיע לשופט לבקש ממנו לבטל את הנקודות כי זה לא בתחום הסמכויות שלו, זו לא האחריות שלו, זה רק מול התביעה וזה קשור לסעיפי אישום. אני תמיד אומר, ברגע שמקבלים דוח עם נקודות, לא לשלם עד שלא מתייעצים. 

מהן הטעויות הנפוצות שאנשים עושים לאחר שנחשדו בעבירות תנועה?

לרוב, גם אם שוטר בא ואומר להם 'אני ראיתי אותך מחזיק את הטלפון ביד', ויכול להיות שהוא בכלל לא החזיק את הטלפון ביד - אבל קודם כל אומרים לשוטר 'אתה צודק'. עם כל הכבוד לשוטרים ולמשטרה גם הם אנשים וגם הם טועים לפעמים. גם אנשים שלא עברו על המהירות המותרת אומרים לשוטר 'אתה צודק', וזה בכלל הם נסעו כחוק והוא לזר (בדיקת מהירות) רכב אחר. אני תמיד בעד קודם כל להרחיק את עצמך מלהודות בעבירה, זו דעתי, ואז שנבחן את התיק ונראה מה היה שם נוכל להגיד. אם בן אדם נוסע על 90 ובכביש מותר 90 והוא אומר 'כן נסעתי מהר', זה יכול להיות בעוכריו. 

 

מה קורה אם צולמנו תוך כדי דיבור בטלפון או במהירות מופרזת? יש איך לבצע פעולות היחלצות במצב כזה? 

צריך לזכור שכרגע יש את הסוגיה של א'3 כל העניין הזה נמצא בבתי משפט. כרגע כל מי שמקבל דוח מצלמה המלצה שלי לא לשלם, אלא מיד לפנות לעורך דין, יכול להיות שבעתיד אנחנו נדע אם לבטל את הנקודות ואת הקנסות לגמרי. גם במצלמות, אף אחד לא אמר שהמצלמות האלו הן אמינות, ויש לנו עוד סאגה שלמה בדיון בבתי משפט. אגב כרגע המשטרה משדלת לא להגיש בכלל, הם שולחים את הדוחות אבל אם נשלחה בקשה להישפט הם משתדלים לא לתת אפילו תאריכים למשפט, מחכים, עכשיו המומחים פה עכשיו בארץ זו סוגיה אחרת בפני עצמה. כן, גם המצלמות כרגע הן לא אמינות, ואנחנו אומרים לאנשים, גם שמצלמים אתכם במצלמות מהירות לא למהר לקחת אחריות. אם אדם יושב בבית ורואים אותו מחזיק את הטלפון אז אין מה לעשות, הרבה פעמים אנחנו באים בבקשה למשטרה ולתביעה, לנסות לבוא לקראת אנשים בגלל עבר או בעיה אחרת כלשהיא. 

 

בחודשים האחרונים אנו שומעים ידיעות על סטיק חדשני לבדיקות סמים בנהיגה, ספר לנו על המיזם והיכן זה עומד כרגע?

אנחנו לפני שנתיים היינוה בדיונים בכנסת כשאז המשטרה התפארה במן סטיק כזה, שברגע שאדם יוצא מפאב יבדקו אותו לא רק בינשוף, אלא בבדיקת רוק שתראה האם מדובר שמישהו שצרך סמים אפילו בחודש האחרון. מה שנאמר אז, אפילו יש את פרוטוקול הישיבה, שמשטרת התנועה תוציא את הסמים הקלים מהארץ. כמו שאתה יודע זה לא קרה, זה נכון שזה עבר החוק שניתן לדרוש מאנשים בדיקה באמצעות רוק, אבל זה עדיין לא נאכף ולפי דעתי זה גם לא ייאכף. יש אנשים שהיו באירוע שלושה שבועות לפני, ניסו פעם ראשונה או שפעם ב.. וזה יכול להשתקף, ואז אותו אדם שתכלס לא נהג תחת השפעה של חומר, יכולים להגיש נגדו כתב אישום חמור. עדיין לא התחילו לאכוף את זה, אני מקווה גם שלא יתחילו. 

 

אם נקלעתם לבעיה תעבורתית, מומלץ מאוד לפנות לייעוץ משפטי מקצועי על מנת שלא להסתבך יתר על המידה ולעבור אותה בשלום. 

אתר

טלפון: 077-9976882