לב-רון הנדסה – האיש שיפקח על פרויקט הבנייה שלכם

למרות ששוק הבנייה הפרטית בישראל מגלגל בכל שנה סכומי עתק, מדובר בתחום פרוץ לגמרי, והתוצאה? ליקויי בנייה שמובילים לעוגמת נפש ולתביעות בבתי משפט

פיקוח ע"י לב- רון הנדסה

מתוך עשרות פסקי דין שהתקבלו בשנים האחרונות עולה, כי מעל ל- 90% מהתביעות על ליקויי בנייה ברמה כזו או אחרת כנגד קבלנים ויזמים, התקבלו על ידי השופטים שפסקו על פיצויים בסכומי כסף שונים, אך השאלה המרכזית היא לא כיצד ניתן לנצח בבית המשפט, אלא איך אפשר להימנע מכל הסאגה המיותרת הזו?
התשובה היא חד משמעית, מפקח בנייה שיהיה נאמן למי שמבקשים לבנות או לשפץ את ביתם, ויהיה איש הקשר שלהם בשטח, אל מול האדריכלים, מעצבי הפנים, הקבלנים ואנשי העבודה השונים, כאשר המטרה שלו כפולה- לחסוך מכם את כאבי ראש ולשמור כי התקציב שהעמדתם עבור הפרויקט לא ייפרץ.
לפני שאתם רצים לשכור את שירותיו של מפקח בנייה, חשוב לבדוק מולו מספר דברים מקדימים, ומי שעשה עבורנו סדר בעניין הוא דור לב-רון, הבעלים של "לב-רון הנדסה".

דור, מהנדס בניין בהכשרתו, וברזומה שלו רשומים כבר מאות עבודות ברחבי הארץ כקבלן, כיום הוא משמש כמפקח בנייה של פרויקטים פרטיים וציבוריים.
בין יתר הפרויקטים בהם היה מעורב דור לאורך השנים, ניתן למנות בתים פרטיים ושטחי מסחר כדוגמת סניף הדגל של רשת "דקלטון" בתל-אביב, רשת מסעדות "חומוס יוסף", חברות ענק כדוגמת "קולגייט", "נו-טראפיק", מתחמי עבודה משותפים, חברות היי טק ועוד רבים אחרים.

לב-רון הנדסה – על החשיבות של בדיקת שטח מקדימה

אחת הבעיות הגדולות שזיהה דור בקשר שבין בעלי הבית ואנשי המקצוע שאמונים על הפרויקט הוא הסביר: "מהניסיון שצברתי בתחום גיליתי שרוב הלקוחות אינם בקיאים מספיק בשפה המקצועית והמושגים השונים זרים להם.

בפועל הם אינם מבינים מה מבוצע בשטח, בגלל זה הם נוטים להגיד 'אמן' כמעט על כל דבר שהקבלן או האדריכלית/מעצבת הפנים אומרים להם, עד נקודה מסוימת שבה הטונים עולים, מתחילים ריבים וכל צד מאבד את העשתונות, משדר לחץ ומנסה להפיל את התיק האחד על השני, כך שבעלי הבית מוצאים עצמם תחת אובדן שליטה.

מצב זה נובע בעיקר מאי התאמות בין התכנון התאורטי בשלבים המוקדמים לבין הביצוע בפועל. למשל העובדה שמעצבות פנים מציגות תוכניות עבור הלקוחות, מבחינתן מדובר בתכנית מושלמת, הן מגישות אותן, הקבלן מתמחר זאת, אך בשטח הדברים מתנגשים ולא מסתדרים לפי התוכניות.

לכן חשוב מאוד לבצע בדיקה מקדימה בשטח, כך שאפשר יהיה לראות ולהבין האם כלל הדברים גם יחד יכולים להסתדר, אחרת מפספסים דברים קטנים שיכולים לגרום לעיכוב רציני וחמור לא פחות, לנזקים שיצוצו בהמשך ולהוצאת כספים לא מתוכננת.

למשל, אם המעצבת החליטה להזיז את החלון בסלון מעט ימינה, אבל לא נלקח בחשבון כי ליד ישנו גרם מדרגות של השכן, ובימים גשומים זה יכול לגרום לכניסה של מים דרך החלון, זו בעיה שיהיה קשה מאוד לתקן לאחר מכן. ברגע שיש מפקח בנייה בעל ניסיון בתחום, הוא יוכל למנוע את התקלות הללו בטרם עת או בשלבי הבנייה הראשונים".

לב-רון הנדסה – כך תשמרו על התקציב

פיקוח ע''י לב- רון הנדסה
צילום: צילום: יח''צ

אחד החששות הגדולים בקרב מי שמבקשים לבנות או לשפץ את נכס המגורים שלהם, הוא שהם יודעים כיצד התהליך מתחיל, אך הם אינם יודעים כיצד הוא יסתיים והדבר נוגע בעיקר לתקציב הכספי. כיוון שדור לב-רון היה קבלן מבצע לאורך שנים, הוא למד מקרוב את כל "הטריקים והשטיקים" שקיימים בתחום, כאלו שעולים לכם ביוקר.

"לצערי בתחום הזה יש המון חוסר אמון בין המעורבים בדבר, אני לא רוצה לספר על מקרי נוכלות של ממש שראיתי מקרוב, אבל חלק מהפעילות שלי כמפקח בנייה נועדה גם כדי להראות ולהוכיח כי אפשר לעשות את הדברים בדרך אחרת. אפשר לעשות דברים בדרך שבה מילה היא מילה, ואפשר שהעמידה בזמנים תהיה מדויקת, ובעיקר, צריך להיות כן עם הלקוחות ולא משנה איזו בעיה צצה לה.

אין פרויקט שאין בו בלת"מים, הרי גם אם בן אדם רוכש רכב חדש בסוכנות גדולה, יכול להיות שיהיה לו פנצ'ר בנסיעה הראשונה, אבל החוכמה היא לא להתלהם ולא לריב, אלא לדעת לעבור את ה"פנצ'ר" מהר ככל האפשר. לכן, אם אני בשטח והטייח לא הגיע בבוקר לעבודה, אני מוודא שביום שלמחרת יהיו שני טייחים גם יחד, כדי להשלים את הפער שנוצר. אחרת, כל פיגור גורם לעיכובים נוספים ורבים בשרשרת התהליך, ואף עולה כסף ולא מדובר בסכומים קטנים, זה עלול להגיע לסכומים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים בסיכום הכללי.

הריבים מתחילים כאשר אין מי שעומד על הדקויות הללו, או כאשר מבטיחים דברים מראש בידיעה שאי אפשר יהיה לעמוד בהם, גם אם זה מתוך תמימות או אי הערכה נכונה מראש של הקבלן. למשל, הקבלן פספס פרטים בראייתו את הפרוייקט, ואז קורה שנכנסים לתוך סיטואציות לא נעימות, וכדי לנסות לצאת מהן ממשיכים להבטיח הבטחות חדשות, וזה רק מוסיף לבלבול, ולחוסר האמון שנבנה בהדרגה. ברגע שאין מפקח אחד ברור שעומד למעלה, כל צד יחפש "להפיל את התיק" על מישהו אחר. הידע שלי כמהנדס בניין עוזר לי לנהל ולתכנן את העבודה ביעילות טובה יותר, לדעת לקרוא את השטח ולזהות בלתמ"ים מבעוד מועד".

פרויקט בנייה אינו צריך להיות מלחמת התשה

על פי דור, זו הסיבה שתחום הבנייה כבר אינו מושך חבר'ה צעירים, כי אף אחד לא רוצה לעבוד בתחום בו ההתנהלות היומיומית היא מלחמת התשה אחת גדולה.

"חשוב להבין שתהליך הבנייה יכול וצריך להיות כיפי. בסופו של דבר מדובר בהתחלה חדשה עבור הלקוח ועבור חייו. כקבלן מבצע ומפקח בשטח, אני דואג שכל התהליך יעבור על מי מנוחות, אני מיישר את הקו עבור הלקוחות החל מהפגישה הראשונה, בשלבי התכנון המוקדמים, כדי שגם הם יעברו חוויה נעימה, כי בשיפוץ גדול או בנייה מאפס, מלווה בהמון מתח ולחץ נפשי. אומנם תמיד כיף לנסוע עם מעצבת הפנים לאולם תצוגה ממוזג ולרכוש פריטים לבית, אבל אין סיבה שגם תהליך הבנייה עצמו לא יהיה נעים הרבה יותר, ילווה בסבלנות והכי חשוב חיוך".

לב- רון הנדסה בזמן פיקוח
צילום: צילום: יח''צ

לב-רון הנדסה – יצירת קשר

אם אתם רוצים לבנות בית חדש, או לשפץ את דירת המגורים שלכם מקצה לקצה, מדובר בפרויקטים מאתגרים ומורכבים שמעורבים בהם לא מעט בעלי מקצוע כאשר כל אחד אמון על תחום אחד בלבד.

על מנת שהתליך יעמוד בקריטריונים המחמירים, תוך כדי עמידה בתקנים הקיימים ובתקציב שנקבע מראש, מומלץ שיהיה נציג מקצועי מטעמכם, שידאג לאינטרסים שלכם וינווט את כל אלו גם יחד.

דור לב-רון, הבעלים של חברת "לב-רון הנדסה" הוא מפקח בנייה מקצועי, בעל נסיון רב של עבודות קבלן בשטח, כך שיודע כיצד להוביל את תהליך הבנייה על הצד הטוב ביותר עבורכם, על מנת שתוכלו להיות בשליטה מלאה וגם לישון בראש שקט, עם הידיעה שאתם נמצאים בידיים מקצועיות ואמינות.

לפרטים נוספים חייגו: 054-6424222

פייסבוק

אתר הבית

אינסטגרם