סיסטמס איי-אל: הפתרון הנבון לבית החכם

האם גם אתם חושבים על התקנה של מערכת בית חכם או מערכת בקרת אקלים לבית או למשרד? חברת סיסטמס איי-אל (Systems-il) מציעה מגוון פתרונות שישדרגו לכם את השליטה והבקרה בנכס שלכם מעבר לכל דמיון

מפסק חכם מסוג sonoff th 16, לצד חיישן טמפרטורה ולחות של סיסטמס איי-אל

העולם שאחרי הקורונה הוא עולם אחר. אחד ההבדלים הבולטים בין העולם הישן לחדש, הוא שבעולם החדש, האנושות גילתה בחזרה את החשיבות של הבית, ואת הערך של התאמתו לאורחות חיינו. הבית הפך למקום העבודה של רבים מאיתנו ומדי פעם אף למקום הבילוי שלנו. לכן חשוב שנרגיש בו הכי טוב שאנו יכולים. רוצה לומר, שנרגיש בבית.
אחד הטרנדים הגדולים היום בשדרוג הנוחות בבית, הוא הפיכת הבית שלנו לבית חכם. מה זה אומר בדיוק ״בית חכם״ ואיך אנחנו מרוויחים מכך? שוחחנו עם עומר כהן, מנהל חברת סיסטמס איי-אל (Systems-il), המתמחים בבתים חכמים, כדי להבין מה הופך בית לחכם יותר.

סיסטמס איי-אל: המפתח? שליטה ובקרה

חברת סיסטמס איי-אל מפיצה ומתקינה מגוון מוצרים ומערכות מתקדמות לבית חכם. לפי עומר, המונח בית חכם קיבל הגדרה רחבה מדי ומעורפלת: "ננסה לסכם זאת כך: טכנית כל מקום שבו הותקנו אחד או מספר מפסקים חכמים בעלי שליטה מרחוק על מוצרי חשמל למיניהם, ניתן להגדיר מערכת שכזאת כ-'בית חכם'. כלומר, בית חכם זה שילוב של אחד או מספר מפסקים חכמים, או של חיישנים הנשלטים מרחוק דרך אפליקציה.

אולם כדי להקים בית חכם בצורה יעילה, צריך לוודא שכל מפסק חכם שמתקינים בבית מביא ערך בפני עצמו. בבית ישראלי ממוצע יש 30–100 נקודות חשמל פעילות. עם זאת, רק כ-20% מנקודות החשמל בבית ייתנו ערך משמעותי אם נוסיף להן מפסק חכם לטובת אוטומציה ושליטה מרחוק. לכן ההמלצה שלי היא שעדיף לבצע את ההתקנה של מערכת הבית החכם בצעדים מדודים; להתחיל להתקין מפסקים חכמים רק במקומות שנותנים ערך משמעותי. בהמשך, אפשר להרחיב את הפרויקט לשליטה לנקודות חשמל נוספות, במידה שנזהה צורך".

מה היתרונות של בתים חכמים?

עומר: ״בית חכם, משמעו שליטה מרחוק והטמעה של תהליכי אוטומציה (דרך המפסקים החכמים) לכל התהליכים שחוזרים על עצמם, ודורשים מאיתנו אחריות תפעולית ובכך גוזלים מאיתנו זמן וסבלנות, שאין לנו רצון לבזבז. לדוגמה: כיבוי או הדלקה של מנורות, מאווררים, מזגנים, דודי חשמל, תנורים וכדומה בזמנים מסוימים. למשל: לקבוע הפעלה של דוד חימום בכל יום שישי בין השעות 14:00 - 16:30 ובשאר ימי השבוע בשעות אחרות.

לחילופין, אפשר לייצר כיבוי או הדלקה של מנורות, מאווררים, מזגנים, דודי חשמל, תנורים וכדומה בהתאם לפעילות חיישנים שונים: חיישני לחות, טמפרטורה, תאורה, רמת פחמן באוויר, חיישני תנועה וכדומה. חיישנים אלו יעילים במיוחד לצורך חיסכון ויעילות אנרגטית. למשל: אם חלון בחדר נפתח, החיישן יביא לכיבוי המזגן. אם יש תנועה בחדר, חיישן יביא להדלקת המזגן וכדומה. כמו כן, אפשר להוסיף שליטה מרחוק מכל מקום בעולם דרך הנייד: בכל אחד מהמפסקים החכמים או החיישנים, והבנה מה המצב שלהם בשטח (מתי פתוח או סגור) בזמן אמת.

יש סוגים רבים של מפסקים חכמים ולכל אחד מהם יתרון אחר. יש מתגים שמגיעים בצורה של מסכי מגע, שהם מאד דקורטיביים ומותאמים לתאורה. לעומת זאת, יש מפסקים חכמים המתאימים לשליטה על מזגנים ותנורים (שדורשים עומס חשמל גדול יותר), המאפשרים לחמם או לקרר את הבית עוד לפני שאנחנו מגיעים. למעשה אפשר לשלוט בכל מכשיר חשמלי או מערכת תאורה בבית, כל שצריך לדעת זה להתאים את המפסק הנכון לנקודת חשמל הנכונה.

מפסק חכם מסוג sonoff th 16, לצד חיישן טמפרטורה ולחות של סיסטמס איי-אל
צילום: Sonoff

השלב הבא בבתים חכמים מתייחס לאפשרויות מעניינות יותר שמציעה הטכנולוגיה כיום. להלן רשימה חלקית:

 • מערכת ניטור גזים וחומרים מזהמים באוויר (כולל הסתברות להידבק בווירוסים בסביבה). מערכת זו מיועדת לבתים, גני ילדים, מוסדות ומשרדים סגורים צפופים וחנוקים ו/או ממוקמים באזורים עם איכות אוויר ירודה. דגימה של איכות האוויר בזמן אמת, מאפשרת להעלות את רמת הבטיחות שלנו, בכך שנוכל לקבל התראות ברגע שסף מסוים עבר (לדוגמה: רמת ה-CO2 הגיעה מעל 1500ppm) ואף להפעיל מכשירים אחרים (לדוגמא: מאוורר להחלפת אוויר) או פשוט לפתוח חלון כדי לשפר את מצב האוויר.
 • שעוני שבת וחג חכמים: יש לנו לא מעט לקוחות דתיים, שומרי שבת וכדומה, שהגדירו את המערכת בית חכם שלהם לפעול בשבת ובחגים באופן אוטונומי ללא מגע יד אדם, לרבות דוד חשמלי, פלטת שבת, תאורה, מיזוג, אוורור וכדומה.
 • מערכות בקרת אקלים: בהתאם לטמפרטורה ולחות מסוימים לבצע פעולה כלשהי.
 • מערכת שליטה וניטור על צריכת החשמל בבית או במשרד, לרבות גרפים של צריכת חשמל בכל מפסק, וסיכום העלות התקופתית של החשמל שנצרך.
 • מערכת שליטה וניטור של אנרגיה סולארית (לדוגמה: אם סוללה מתחת ל 10%, אז המערכת יודעת להפעיל גנרטור חירום. כאשר הסוללה טעונה ב-90% יש פקודה לכבות גנרטור; הכל אוטומטי).
 • מערכות ניטור איכות המים והאדמה: מיועד בעיקר לסביבות גידול פנים המצריכות בקרה מדויקת.
 • מערכת השקיה חכמה: למי שיש חצר עם גינה, עד היום השתמש בשעון השקיה אוטומטי סטנדרטי, שעון ההשקיה מספיק לרוב האנשים. הבעיה היחידה היא שצריך לכוון את שעון ההשקיה לפחות פעמיים בשנה, לתנאי חורף ולתנאי קיץ. אבל לא כל ימי החורף גשומים ולא כל ימי הקיץ הם חמסין. לכן שעון השקיה לא משקה במדויק. בימי חורף גשומים הוא מציף את האדמה, ובימי הקיץ החמים הוא לא מספק מספיק מים לצמחים. היום ניתן לשלב במערכת השקיה חיישן לניטור טמפרטורה ולחות באדמה, ולגרום לכך שההשקיה תתבצע בהתאם לרמת הלחות והטמפרטורה הרצויה באדמה (כך נוצר חיסכון: בימים גשומים זה לא יפעל סתם ובימים יבשים ישקה יותר, הכל בהתאם לצורך). אוטומציה מלאה ושלוות נפש לגננים עם גינות רגישות.

סיסטמס איי-אל: על איזו מערכת אתם ממליצים?

עומר: ״יש הרבה חברות טובות ומוצרים טובים בשוק. הכי חשוב זה להשתמש במפסקים עם רמת אמינות גבוהה שכבר הוכיחו את עצמם. חשוב שהמערכת שליטה ובקרה (האפליקציה) תהיה נוחה לתפעול ותתמוך בעברית (למי שצריך). כמו כן, כדאי לוודא שיהיה למערכת ממשק עם אנדרואיד, IOS, אלכסה, סירי וכדומה.

אבל הכי חשוב זה לשים לב כשהמפסקים מאושרים לעבודה בארץ על ידי מכון התקנים ומשרד התקשורת, הרי ידוע שתקלות חשמל עשויות להיגמר באסון. אם כל זה לא מספיק, גם חברות הביטוח יתנערו מאחריות במצב של אסון, במידה ויתגלה שהתקלה נבעה ממפסקים לא מאושרים בתקן או שלא הותקנו כחוק.

אנחנו מתקינים מפסקים חכמים מכל הסוגים ומכל המותגים המאושרים לעבודה בארץ. אבל המותג של המפסקים החכמים עליו אנו ממליצים הוא SONOFF של חברת ITEAD המפסקים החכמים של חברה זו מאוד אמינים, בטוחים לשימוש (נבדקו ע"י מכון התקנים הישראלי ומשרד התקשורת והם גם בעלי תעודות תקן בינלאומיות CE, FCC). בנוסף מפסקים אלה כבר יושמו במיליוני פרויקטים בארץ וברחבי העולם בהצלחה, כך שאפשר לסמוך עליהם שיעשו את העבודה. לכן, אנחנו בדרך כלל משתמשים במותג SONOFF בפרויקטים שלנו".

למידע נוסף על מוצרים לבתים חכמים, כנסו לאתר של סיסטמס איי-אל , או לעמוד הפייסבוק של החברה.

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ