כל מה שצריך לדעת על המענקים לקורונה

בעל עסק, חושב שמגיע לך מענק קורונה גבוה יותר? יכול להיות שאתה צודק. ישבנו לשוחח עם שלומי אליאס, רואה חשבון ומנכ"ל חברת "אליאס רואי חשבון", שעשה לנו סדר בדברים והסביר על כל מה שקשור למתן מענקים לעצמאים ובעלי עסקים בתקופת הקורונה

מוגש מטעם : אליאס שירותי חשבות בע"מ

בתקופה האחרונה ובעקבות השינויים שהביאה עמה מגפת הקורונה עלתה סברה חדשה ושגויה בקרב בעלי עסקים בנוגע לדיווח הכנסות לרשויות המיסים. למרבה הצער, עסקים רבים לא דיווחו על ההכנסות שהיו להם מהשנה האחרונה מסיבות שונות, ביניהם כאלה שהניחו כי אין בקרה של רשות המיסים בתקופת הסגרים, כאלה שעבדו מהבית ולא ידעו לדווח בצורה מסודרת או כאלה שקיבלו תשלום עבור השירותים שמציעים באמצעות אפליקציות התשלום השונות. שלומי אליאס, הבעלים של משרד רואי החשבון "אליאס רואי חשבון" ובכיר לשעבר באגף מס הכנסה בתל אביב, הסביר לנו את כל הדברים שחשוב לדעת בנוגע לדיווחים לרשויות המס בתקופת הקורונה.

"חשוב לדעת כי בשנה הקרובה רשות המיסים מתכננת לבדוק חלק ניכר מאוד מאותן העלמות הכנסה וחוסרים בדיווח של בעלי עסקים", הסביר שלומי". "לכן, אני ממליץ לאותם בעלי העסקים שלא דיווחו על ההכנסות בשנה האחרונה לבדוק את התנועות באפליקציות ובדפי הבנק, ולרכז את כל הכספים שנכנסו במהלך תקופת הקורונה ולא דווחו למדינה, בין אם בשוגג או במזיד. חשוב שכולם ידווחו באופן עצמאי על ידי הגשת דוחות מתקנים תוך גילוי מלא לרשויות, ולא יחכו שרשות המיסים תגלה זאת במהלך ביקורת כי אז ההשלכות יהיו מאוד לא נעימות".

מענק החזר הוצאות

בשנת 2020 רוב בעלי העסקים היו זכאים לקבל מענקי קורונה. כדי למקסם את המענקים ולקבל את הסכום המקסימלי שאתם זכאים לו, כדאי להתייעץ עם רואה חשבון שיסייע לכם לנצל את ההזדמנות ולקבל את מה שמגיע לכם. שלומי הסביר כי על ידי הקדמה של הוצאות צפויות והצגה נכונה של הנתונים, ניתן להגדיל את השתתפות המדינה בסכום המענק. "אם יש הוצאות צפויות שאמורים לשלם בסוף שנה, עדיף להקדים אותם עד לחודש יוני 2021 ולהציג אותם בצורה נכונה בדיווחים. כך ההשתתפות של המדינה תהיה גדולה יותר מבחינת המענק – ככל שיש יותר הוצאות, מקבלים מענק גדול יותר".

מענקים לעסקים שמעודדים להחזיר עובד מחל"ת

לא הרבה בעלי עסקים יודעים, אבל קיימת תקרת מינימום להשתתפות המדינה במתן מענק להחזרת עובדים מחל"ת. כלומר, אם עובד משתכר בסכום של עד 3,300 ₪, בעל העסק לא יהיה זכאי למענק על אותו עובד שחזר מחל"ת. "בסיוע של רואה חשבון, ניתן לחשב עתידית מה יקרה כשהעובד יחזור מחל"ת וכמה תהיה המשכורת שלו כדי לדעת להעריך אם שווה להחזיר אותו בחודש הזה או בחודש שלאחר מכן. המשמעות היא גדולה כי אם מדובר לדוגמא בכמות של 10 עובדים, זה יכול לחסוך כסף רב לבעלי עסקים", אמר.

ערעורים

אם קיבלתם מענק החזר הוצאות חלקי או לא קיבלתם בכלל, ניתן להגיש על כך ערעור לרשויות המיסים. הסיבות יכולות להיות מגוונות, אך נופלות בעיקר בגלל דיווח שגוי על ההכנסות. בתקופה שלפני הקורונה, קרה לא מעט כי בעל העסק סטה בדיווח על ההכנסות למע"מ בין החודשים בתוך אותה שנה, למשל עקב אי המצאת חשבוניות הכנסה בזמן לרואה החשבון וכדומה. "בעבר, העיוותים הקטנים בדיווחים לא היו קריטיים, אבל לעיתוי הייתה חשיבות אדירה כי לא היה ניתן לדווח כמו שצריך בגלל מענקי הקורונה. ככל שהירידה בהכנסות ירדה, חשוב להציג את המצב הנכון", אמר שלומי.

בנוסף, לא רבים מבינים כי מענקי הוצאות קבועות מחושבים לפי כלל ההוצאות שיש לעסק, ולא רק ההוצאות שמדווחות למע"מ. קורים מקרים שבהם בעלי עסקים רבים לא מדווחים על הוצאות כמו פרסום בגוגל או בפייסבוק, ארנונה, פירות וירקות – הוצאות שאין בהם מע"מ. לכן, הם לא נמצאים בדיווחי המע"מ ובאופן אוטומטי לא מקבלים עליהם מענק.

בתהליך הגשת הערעור "אליאס רואי חשבון" מסייעים לבעלי עסקים להגיש את כל ההוצאות, כך שהמענק גדל בהתאם. "מכיוון שעבדנו במס הכנסה ורשות המיסים, אנחנו יודעים איך לפנות בצורה יעילה ונכונה ולהגיש ערעור שיבטיח את קבלת המענק. יש לנו 90 אחוז הצלחה בערעורים האלה, ואנחנו גובים את שכר הטרחה רק על בסיס הצלחה".

צילום: צילום : יח''צ

טיפ הזהב

בתקופה קשה זו, בה כל שקל הוא חשוב ויש לנצל את הפרצות בחוק לטובת העסק, שלומי משתף בטיפ הזהב שלו לחסכון במיסים. "קיימים מספר רב של הוצאות שנמצאים במחלוקת בנוגע לשאלה אם הרשויות מכירים בהם או לא. בעוד שרואי חשבון מסוימים הולכים על הקו השמרני ובוחרים לא להצהיר, אצלנו ב"אליאס רואי חשבון" בוחרים בפרשנות המקלה ובגישה מתירנית יותר, ומתירים את ההוצאות שיש עמם מחלוקת. יש סעיף בחוק שאומר שאם הוצאה היא מעורבת – חלקה עסקית וחלקה פרטית – הכלל הוא שלא מכירים בהוצאה. יחד עם זאת, אם מצליחים להוכיח מה החלק הפרטי ומה החלק העסקי של ההוצאה, אז ניתן לקבל את ההכרה".

"לדוגמא, אם בעל עסק רכש משקפיים בסכום מסוים והוא משתמש בהם לצרכי עבודה ולצרכים אישיים, רואי חשבון בעלי גישה שמרנית לא יצהירו על ההוצאה. הגישה שלנו אומרת בעל העסק נמצא כשליש מהיום בעבודה (8 שעות) מתוך 24 שעות ביממה, ולכן אנחנו מצהירים על שליש מהסכום ששולם. בתקופה כזו זה יכול לחסוך מיסים ולעזור לאנשים רבים. זה יכול להיות גם בריבית המשכנתא של הבית של חדר העבודה. אני חושב שאני מצליח להוכיח את השילוב דרך השעות ביממה וניצול ההוצאות לצורך העבודה".

הכר את המומחה

עם ניסיון של 15 שנה בתחום, שלומי וצוות המשרד משרתים נאמנה מאות לקוחות מהארץ ומחו"ל ומציעים ניהול וליווי עסקי מרגע פתיחת התיק ברשויות ועד הגשת הדוחות השנתיים. רבים מרואי החשבון במשרד הגיעו מתפקידים בכירים במס הכנסה, מה שאפשר להם להכיר את עולם הנהלת החשבונות משני הצדדים ולהעניק פתרונות שחוסכים ללקוחות שלהם אלפי שקלים בשנה.

"אליאס רואי חשבון" מקפידים להיות זמינים עבורכם משעות הבוקר המוקדמות ועד שעות הערב המאוחרות, והכל במטרה לתת לכם את המענה המהיר והטוב ביותר. בנוסף, מעדכנים את הלקוחות בכל חודש על ההכנסות של העסק, כך שתוכלו לדעת בסוף כל חודש כמה כסף יכנס לכם לבנק אחרי תשלומים למדינה.

לפגישת ייעוץ חינם התקשרו: 03-5757252

כתובת: בר כוכבא 23 בני ברק, בניין וי – טאוור

אתר הבית

פייסבוק