קטיה ניימן: הטיפול בציפורן חודרנית בישראל עולה כיתה

קטיה ניימן, מומחית לטיפול בציפורן חודרנית, הרופאים ממליצים ולקוחותיה עולים אליה לרגל. היומן שלה עמוס קדימה. עכשיו היא מכשירה דור חדש של פדיקוריסטיות, כדי שלסובלים מציפורן חודרנית יהיה מענה מקצועי בכל מקום בארץ

קטיה ניימן מסבירה

מי שסובל מציפורן חודרנית, יודע שזו תופעה כואבת הפוגעת באיכות החיים. קשה למצוא פתרון לאורך זמן. בדרך כלל פונים לפדיקוריסטית להקלה זמנית. מעטים יודעים כי הטיפול בתחום דורש התמחות מיוחדת. בעולם לומדים את הנושא כתואר אקדמי. טיפול חיוני ורפואי, ממש לא מה שתדמיינו כשיגידו לכם 'פדיקור טיפולי'. זו הסיבה שרופאים ואורתופדים מפנים אל קטיה ניימן, המומחית לציפורן חודרנית.

קטיה ניימן: מאסתטיקה לבריאות

קטיה ניימן, (44), אמא ל-4 מנתניה, עלתה מרוסיה לפני 20 שנה, כבר שם למדה את תחום האסתטיקה. בעשור האחרון היא עצמאית. בהתחלה הקליניקה שלה סיפקה מגוון טיפולי ביוטי, קוסמטיקה, ציפורניים וכו'. אלא שהיא מצאה את עצמה יותר ויותר מתעניינת בפן הבריאותי והטיפולי. הרצון לסייע לאנשים ולשפר את איכות חייהם הינע אותה. היא התעניינה ולמדה יותר על בעיות בכף הרגל ובעיקר בציפורן חודרנית "גם אני סבלתי מציפורניים חודרניות והבעיות שנלוות לכך, גם לילדים שלי יש נטייה. התחלתי מתוך רצון לשפר את מצבי, וכשראיתי את השינוי בי רציתי לסייע לאחרים". בחמש השנים האחרונות היא עוסקת אך ורק בתחום.

"רציתי להתמקצע ספציפית בציפורניים חודרניות, זה עולם שלם, אין בארץ מקום שמלמד ברצינות, רק 'על הדרך' כחלק מפדיקור. בעולם זה לגמרי מקצוע בפני עצמו שדורש הרבה ידע. לכן נסעתי למוסקבה ללמוד, ולתערוכה בגרמניה, להכיר את כל החידושים. ולמדתי אצל פודולוג ידוע מגרמניה. בעולם זה מקצוע מוכר: פדולוג ופודיאטור, מתמחים בטיפול בתחום. ציפורן חודרנית היא בעיה שזקוקה למטפל מוסמך. כשהחלטתי להתמקצע בתחום גיליתי לצערי שאין חומר זמין בעברית, אז אספתי ולמדתי כל פיסת מידע וספרות שיכולתי מחו"ל" היא מספרת. ההתמחות והמקצועיות שלה לעמוק הנושא, הם הסיבה שרופאים רבים מפנים אליה ועובדים אתה בשיתוף פעולה.

טיפול מבני מן היסוד

ניימן מכוונת לריפוי ולא רק להקלה זמנית "אני מייצרת שינוי מבנה עבור הסובלים מעיוות ציפורנים או מציפורן חודרנית. בונה בעבודת יד ובהתאמה אישית מעין 'גשר', שמספק הקלה מידית ועם הזמן משפיע על שינוי צמיחת הציפורן. בדומה לאורתודנט שיוצר 'גשר' לשינוי מבנה השיניים. אורטוניקסיה היא מקצוע ליישור הציפורניים", היא מסבירה.

הטיפול ממשיך גם בבית "אני מסבירה למטופלים שלי מ א'-ת' איך לטפל, איך לשמור ולנקות, איך לגזור את הציפורניים. יש לי בבית בני נוער, אני יודעת כמה חשוב לטפל ולשמור כל הזמן".  היא ממליצה באילו חומרים להשתמש, "אני לא מוכרת חומרים, אין לי אינטרס, מפנה לתכשירים שניתן להשיג בבית המרקחת ומלמדת את המטופל כיצד להשתמש נכון להמשך הטיפול". מטפלת גם בחולי סכרת, דיאליזה ובסובלים מבעיות רפואיות שונות. ובתוך כל זה, גם מתנדבת בטיפול בקשישים בבתי אבות.

קטיה ניימן
צילום: קולוברודובה קטרינה

קטיה ניימן: "יש לי רק שתי ידיים"

העומס והביקוש גדול, "התמחות שלי בציפורניים חודרניות. אני לא מקבלת לקוחות לשום עניין אחר, גם כך היומן שלי מלא ומגיעים אלי מכל הארץ, מנהריה והקריות ועד באר שבע ואשקלון, ממש מכל מקום. רופאים מפנים אלי, ואני מאוד משתדלת לעזור לכל מי שאני יכולה, לכן אני מקבלת רק מקרים בעייתיים, כשלקוח מתקשר אני מבקשת שיישלח לי תמונות מצב של הרגלים קודם, ואז אני רואה אם יש בעיה אקוטית. אם אני לא רואה בעיה משמעותית אני מפנה לפדיקוריסטית רגילה באזור מגוריו.

אני לוקחת מקרים מסובכים וקשים. לצערי אין הרבה אנשים בארץ שמתמחים בתחום הזה והביקוש גדול. יש לי רק שתי ידיים, ואני לא יכולה לתת מענה לכל מי שמבקש". בציפורן חודרנית יש מספר דרגות, שכוללות פצע ודלקת. לפעמים המצב ממש קשה כשהבשר פראי וגודל מהצד. "כשאני מביאה את הלקוח למצב טוב, יש רגיעה והמצב סטטי, אני מעבירה לקולגה מאזור מגוריו. כדי שאוכל להתפנות לעזור לעוד אנשים. לכן אני מלמדת פדיקוריסטיות את המקצוע, חשוב שיהיו עוד אנשים במקצוע. יש לי סיפוק עצום בלעזור לאנשים ואני מתקשה לתת מענה לכולם ולכן רוצה להעביר את הידע הלאה".

ללמד לעומק ובמקצוענות

ניימן מלמדת פדיקוריסטיות שמעוניינות להתמחות בציפורן חודרנית, פנו ללמוד אצלה גם מארה"ב. "אני לא מלמדת פדיקור, רק השתלמויות מקצועיות ברמה גבוהה על ציפורן חודרנית. חשוב לי שיבינו את תהליך הפצע, את המכשור. אני מלווה ועוזרת לתלמידות ומעדכנת בלי הפסקה. בעצמי אני כל הזמן לומדת ומשתלמת, הקיץ למשל, אני נוסעת לספרד ללמוד אצל אורתופד בעיות יותר מורכבות". ניימן רואה בלימוד לעומק שליחות, כדי שאפשר יהיה לסייע ליותר אנשים ושפחות נזקים יגרמו על ידי פדיקוריסטיות שאינן מקצועיות בתחום.

אני מלמדת את כל ההיבטים של המקצוע, למשל על סטריליזציה, זה לא מספיק לשים במכשיר, תהליך הניקוי, העיקור והסטריליזציה שאני עושה ארוך ומורכב אבל רק ככה אני בטוחה שחיסלתי הרפס, איידס וכל מחלה קשה אחרת שיכולה לעבור במגע. אני לא רוצה על המצפון שלי ומדגישה בפני התלמידות שלי לא לעגל פינות. גם המדים בקליניקה הם חלק מההיגיינה, כל שלב בתהליך חשוב. כשיודעים יותר גם הלקוחות מעריכים ומקשיבים ברצינות".

קטיה ניימן
צילום: קולוברודובה קטרינה

העדר פיקוח מספק והכשרה

"עד לפני שנתיים היינו תחת פיקוח משרד הבריאות, עכשיו זה השתנה לפיקוח של רישוי עסקים. כך שזה לא נקרא יותר 'פדיקור רפואי' אלא 'פדיקור טיפולי', אני מאוד מצטערת שבמקום להגביר את הפיקוח הורידו את הרף וזה כבר כלל לא תחת משרד הבריאות. זה תחום שדורש סטריליזציה גבוה, מכשור מתקדם וידע. מדובר על טיפול פולשני בגוף האדם. יש כל כך הרב חומרים, תמיסות, חומצות וחומרי המסה שהם אסון בריאותי להשתמש בהם. יש את התקן בארץ, אני מחמירה יותר וככה אני גם מלמדת. גם אם החומרים והמכשור שלי יקרים בהרבה, אני ישנה בשקט בלילה".

ניימן מסכמת: "הלוואי ויפתחו בישראל תואר בפדולוגיה, בעולם לומדים באקדמיה 3-4 שנים. רופאים לא שולחים לפדיקוריסטיות כי הם לא מאמינים בנו, מניסיונם פדיקוריסטית עושה נזק. לקח גם לי זמן לרכוש את אמון הרופאים עד שנוכחו במקצועיות שלי, במכשור המתקדם והיקר שאני מזמינה מגרמניה ויש בקליניקה. באמת קשה לדעת מי בעלת מקצוע כשאין הסמכה רשמית. זה תחום שדורש שיתוף פעולה עם רופאי עור, בוני מדרסים, אורתופדים, כדי שיחד נוכל לסייע באמת למי שסובל. ואני תמיד שמחה להפנות לרופאים כשמגיעים אלי עם בעיות שהן רפואיות וליצור עוד קשרים עם רופאים ובעלי מקצוע בתחום לסיוע הדדי, אבל לצערי הידע הזה לא קיים ברמה מספקת בארץ.

החזון שלי שיבינו שמדובר במקצוע שיש ללמוד לעומק. אני פועלת לקדם את התחום במספר ערוצים ובינתיים בעיקר מלמדת ומכשירה מטפלים, יש שפע של עבודה והלוואי שכל מי שזקוק יוכל לקבל טיפל נאות באזור מגוריו".

קטיה ניימן, אירוס הארגמן 55 נתניה, 050-2605051, לאינסטגרם>>, לפייסבוק>>, לאתר>>