10 טעויות שאתם עושים כשאתם מצחצחים שיניים

צחצוח שיניים נראה לכם כמו פעולה סטנדרטית, רגילה ויום יומית שאפשר לבצע ככה-סתם על הדרך? תחשבו שוב: הנה 10 טעויות שאתם כנראה עושים – והרגלים שכדאי לאמץ כדי למנוע אותם

קולגייט
החיוך המושלם | צילום: שאטרסטוק

בני אדם הבינו מאוד מהר את החשיבות של שמירה על בריאות השיניים והחניכיים. כך לדוגמא, הכלים המוכרים ביותר להשגת המטרה כונו "מקלות לעיסה" או "מקלות שיניים" ויש עדויות על שימוש בהם כבר 3,500 שנה לפני הספירה. כל הכבוד לנו.

הבעיה היא שכמו עם כל דבר טוב, אנחנו מתרגלים אליו מהר. בתחום של בריאות השיניים זה עלול לעלות ביוקר ולגרום לנו לזלזל. גם אם אתם מחזיקים מעצמכם אלופים בצחצוח שיניים, או סתם מתייחסים לזה בתור עוד פעולה טריוויאלית ומובנת מאליה, כדאי שתוודאו שאתם לא עושים את אחת הטעויות הבאות:

1. מצחצחים שיניים מהר מדי

רופאי שיניים ממליצים לצחצח שיניים לפחות שתי דקות שלמות, פעמיים ביום מינימום. נשמע פשוט? אנחנו מתערבים שאתם ככל הנראה לא מצליחים להשיג את המטרה הזאת.

הפתרונות יכולים להיות מגוונים. אפשרות אחת היא כמובן לפתוח טיימר בטלפון, לתת לו לרוץ ולא להפסיק לצחצח עד שהוא מצלצל. אפשרות נוספת היא להתארגן על שעון חול קטן (זמין בחנויות הפארם או בחנויות צעצועים לילדים) שניתן להצמיד למראה. חוץ מזה, תמיד אפשר לצחצח ולספור בלב (1 מיסיסיפי, 2 מיסיסיפי, 3 מיסיסיפי וכו'. עד 120. הבנתם את הרעיון).

2. לוחצים על החניכיים חזק מדי

עוד טעות נפוצה היא לחשוב שכל המוסיף גורע, או בהקשר של צחצוח שיניים: ללחוץ חזק מדי. זה בעיקר קריטי באזור של החניכיים, שנחשב רגיש מאוד וצריך לשמור עליו.

פשוט הפחיתו את הלחץ. תכלס, אתם לא צריכים יותר מרפרוף קל על החניכיים והשיניים כדי לנקות אותם כמו שצריך. לא משנה מה היה עד היום, נסו מעכשיו להחזיק את המברשת ממש בעדינות ותראו שאתם מתרגלים לזה מהר מאוד.

3. משתמשים במברשת שיניים שלא מתאימה לכם

מברשת שיניים עם סיבים קשים עלולה להזיק לאמייל וחניכיים. מנגד, מברשת שיניים עם סיבים רכים מדי עלולה שלא לעשות את העבודה. בהחלט דילמה.

ההמלצה הכללית היא להשתמש במברשת שיניים בעלת זיפים רכים. לא בטוחים? תתייעצו עם רופא שיניים או עם שיננית.

Close Up Of The Dentist's Hands Shows On An Artificial Jaw How To Properly Brush Your Teeth With A Toothbrush

4. לא מחליפים מברשת שיניים באופן קבוע

אנחנו מצטערים לבאס אתכם, אבל גם אחרי שתתרגלו למברשת השיניים המושלמת – תצטרכו להחליף אותה. התדירות המתאימה היא אחת ל-3-4 חודשים, או מוקדם יותר אם הסיבים כבר מרוטים.

טיפ: רכשו מברשות שיניים איכותיות ובדקו אם ניתן להשיג אותן בחבילות משתלמות. לרוב, זוג מברשות שיניים יחסוך לכם לפחות כמה עשרות אחוזים במחיר בהשוואה לרכישת המברשות בנפרד. עבור כל המשפחה, זה כבר יוצא סכום משמעותי.

5. מצחצחים רק את החלק הקדמי של השיניים

יש אנשים (לא אתם!) שמצחצחים רק את החלק הקדמי של השיניים. צחצוח כזה הוא קל ומהיר, אבל הוא גורם לפספוס של חלקים לא פחות חשובים שבהם מצטבר לא פחות לכלוך.

הדרך הנכונה היא לצחצח גם את החלק האחורי ואת משטחי הלעיסה. בנוסף, הקפידו להחזיק את המברשת בזווית של 45 מעלות ולהשתמש בתנועות קצרות ברוחב השן.

6. לא מנקים את הלשון

אם לא תנקו את הלשון, חיידקים יישארו אצלכם בסביבת חלל הפה ועם הזמן אף תסבלו מריח רע. הלשון היא כר פורה להתפתחות בקטריות ובלי טיפול נאות גם חוש הטעם שלכם ייפגע.

בקיצור, הפכו את הניקוי של הלשון לחלק מהטקס. בין אם אתם עושים את זה תוך כדי הצחצוח או מיד אחריו, זה אזור חשוב שלא מוותרים עליו.

7. מצחצחים שיניים מיד אחרי האוכל

מנסים להגדיל ראש ולצחצח שיניים מיד אחרי האוכל? טעות: בתכלס, מה שקורה הוא פגיעה מיותרת באמייל.

הזמן המתאים לצחצוח שיניים הוא לפחות 30 דקות אחרי שאוכלים או שותים משהו חומצי. סביר להניח שמשהו כזה מעורב פחות או יותר בכל תפריט, אז הסתכלו על זה בתור כלל גורף.

8. מתעלמים מדימום בחניכיים

גם את המובן מאליו צריך להגיד: דימום בחניכיים הוא לא משהו טוב. אם כך, למה קיימת נטייה להתעלם ממנו? כי יש כאלה שחושבים שמדובר על תופעת לוואי סטנדרטית של צחצוח שיניים, או סתם כי מתרגלים לראות אותו בכיור כאשר שוטפים את הפה.

דימום בחניכיים בעת הצחצוח, אפילו אם הקפדתם על סעיף 2, עלול להעיד על מחלת חניכיים. במקום להימנע לגמרי מצחצוח באזורים האלה, התייעצו עם רופא שיניים או שיננית (אבל אל תפסיקו לצחצח!).

9. מאחסנים את מברשת השיניים במקום לא מתאים

מברשת השיניים היא חברה וצריך להתייחס אליה בהתאם. אחסנו אותה במצב זקוף כדי להבטיח אוורור נאות, הרחיקו אותה ממברשות אחרות ושמרו על היגיינה בסביבה שלה כדי למנוע זיהום צולב.

יוצאים מהבית או לחופשה? שימו את המברשת בקייס מתאים ואל תזרקו אותה ככה סתם בתיק. סוג של קארמה.

10. מוותרים על סשן צחצוח

הטעות אולי הכי נפוצה היא לוותר פה ושם על צחצוח שיניים. כן, אנחנו יודעים שקמתם מאוחר, שאתם עייפים ושבאופן כללי אין לכם כוח, אבל זכרו שהחמצת אפילו סשן אחד של צחצוח עלול לגרום לפלאק להצטבר ולהתקשות לכדי אבנית. אז למה לקחת את הסיכון?

בקיצור, צחצוח שיניים עוזר להסיר חיידקים, מונע עששת, שומר על בריאות החניכיים, נלחם בריח רע מהפה ואפילו מלבין לכם את החיוך. רק ודאו שאתם עושים את זה נכון.