המחלה המסתורית נחשפת: כל מה שצריך לדעת על פיברומיאלגיה

לא מספיק מדברים עליה, התסמינים שלה לא ממש ברורים והחוקרים סבורים שהיא קיימת בתפוצה הרבה יותר רחבה ביחס לכמות החולים שאובחנו בה עד כה. אז מהי פיברומיאלגיה, איך מאבחנים אותה ומה אפשר לעשות? הנה המדריך שחובה לקרוא

Woman,feeling,back,pain,after,sleeping,in,bed,at,home
אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק

אין משהו שמטריד אותנו יותר מאשר מחלה שגם הרופא לא ממש יודע להסביר אותה. אם מוסיפים למשוואה מחסור כללי בידע מדעי והמון דיסאינפורמציה, מקבלים מתכון לאסון – אבל זה לא באמת חייב להיות ככה.

פיברומיאלגיה (FM) למשל היא תסמונת נפוצה בקרב נשים, שמאופיינת בכאב כרוני נפוץ, עייפות, הפרעות שינה ושלל תופעות לא רצויות שפוגעות באיכות החיים. המסתורין סביבה נובע מזה שקשה לאבחן אותה ורבים בכלל לא יודעים שהם סובלים ממנה. אז מה עושים? מתחילים בזיהוי התסמינים  ומנצלים את ההזדמנות כדי לשנות את אורח החיים.

Woman,suffering,back,ache,and,complaining,on,the,bed,in
אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק

מה מרגישים חולי פיברומיאלגיה?

בגלל הקושי באבחון מחלת הפיברומיאלגיה, חשוב להבין מה הם התסמינים הייחודיים למחלה זו ומה מרגישים כשסובלים ממנה.

ראשית, המחלה נקראת בעברית 'דאבת השרירים' מאחר והתסמין המרכזי שלה הוא כאבים בשרירים ובשלד. שנית, היא מלווה בתסמינים רבים אחרים, הכוללים עייפות, קשיי שינה, קשיי ריכוז, כאבי ראש, רגישות בחוש הריח או רגישות לרעש. בנוסף, היא עלולה להיות מלווה פעמים רבות בדכדוך ואפילו בדיכאון.

אם גם אתם סובלים מתסמינים כמו כאבים מפושטים בשרירים ובמפרקים המלווים בעייפות, כאבי ראש ולעיתים גם הפרעות בשינה או הפרעות בריכוז, אולי כדאי שתפנו לרופא המשפחה ותשאלו על פיברומיאלגיה.

עם זאת, זכרו שאבחנת המחלה הזו מורכבת יותר מאבחון של מחלות אחרות – בעיקר בשל הדמיון בתסמינים למחלות כמו שפעת, מיגרנה ועוד.

Young,sick,woman,with,hands,holding,pressing,her,crotch,lower
אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק

איך מאבחנים את המחלה?

מאחר ויש דמיון רב בין תסמינים של פיברומיאלגיה לבין תסמינים של תופעות רפואיות רבות אחרות, יש לשלול אותן בזו אחר זו. זה בדיוק התפקיד של הרופא וחשוב לפנות אליו בכל מקרה של דילמה או התלבטות.

כך לדוגמא ישנם מקרים בהם התסמינים מתאימים למחלות כמו מחלת הנשיקה או וירוסים נוספים הנמצאים בגוף באופן זמני, אך התסמינים של פיברומיאלגיה מאופיינים בכך שהם נמשכים במשך תקופה מאד ארוכה - מספר שבועות עד מספר חודשים - והעצימות שלהם משתנה.

כמו כן, היו מקרים בעבר בהם חולים בפיברומיאלגיה אובחנו במחלות אחרות בגלל הדמיון בין התסמינים. אז אם נדמה לכם שהאבחנה אינה מדויקת לגביכם, ייתכן ואתם צודקים. מה שבטוח, לא יזיק לבדוק ובטח שלא יזיק לבצע את השינויים המומלצים באורח החיים.

מה עושים וכיצד מקלים על התסמינים?

למרבה הצער, מחלת הפיברומיאלגיה היא אינה מחלה שניתנת לריפוי ולכן מירב המאמצים מתרכזים בניסיון להקל על התסמינים ולשפר את איכות החיים של המאובחנים במחלה זו. הגישה צריכה להיות רחבה וכדאי לפעול בכמה מישורים:

Hebrew

מנטאלית – טיפול במצב הרוח ובמצב בכלל על ידי מטפל מוסמך היכול לסייע במצבי משבר ובהתמודדות עם מחלות כרוניות. אדם שעובר תקופות מורכבות בחייו כשהוא תחת טיפול מקצועי, יוכל לצלוח אותן בקלות רבה יותר.

פיזית­ – פעילות גופנית כטיפול, עשויה לסייע בהקלה על רבים מהתסמינים המאפיינים פיברומיאלגיה. אם מקפידים על פעילות גופנית בדרגה בה לא מרגישים כאבים בעקבות המחלה, מרוויחים גם הקלה בעייפות ובנדודי השינה, וגם הפחתה בכאב.

מאחר ופעילות גופנית יכולה להרתיע חלק מהמאובחנים במחלת הפיברומיאלגיה, מומלץ מאד לעשות זאת באופן מבוקר, עם הדרכה צמודה על מנת להנות מהיתרונות של פעילות גופנית ולהפחית את החשש. והבונוס: לפעילות גופנית אין תופעות לוואי!

Tired,fatigued,young,woman,massaging,stiff,neck,rubbing,tensed,muscles
אילוסטרציה | צילום: שאטרסטוק

טיפול תרופתי – למרבה הצער אין תרופה שמעלימה את מחלת הפיברומיאלגיה, אך ישנן תרופות המקילות על התסמינים באמצעות שילוב של מספר רכיבים שפועלים באופן סינרגטי.

פיברומאג לדוגמה זו קפסולה שנמנית עם תוספי התזונה, המרכזת בתוכה מספר חומרים טבעיים שכל אחד מהן בנפרד אחראי על הקלה בתסמינים אחרים אך ביחד הפעילות שלהם מתגברת. בנוסף, פיברומאג מקלה על תסמינים כמו דיכאון ודכדוך, רגישות למגע, חסרים תזונתיים של מגנזיום וויטמינים מקבוצת ויטמיני B ועוד.

עצה שלנו? הדרך הטובה ביותר להתמודד עם המחלה היא לטפל בה בכל אחת מהדרכים המוצעות: להקפיד על פעילות גופנית מותאמת, לנסות את תוספי המזון העשויים להקל בתסמינים מסוימים ולהתאים לעצמכם תמיכה מנטלית כמו קבוצת תמיכה או פגישה עם מטפל. והכי חשוב שתירגעו, אתם לא לבד.

 

לינק לרכישה