לחץ, סטרס ומתח: איך אפשר לחיות בלעדיהם?

העבודה גורמת מתח, קצב החיים גבוה וגם בבית לא תמיד קל – האם יש דרכים להתמודד עם כל הסטרס הזה? אולי תופתעו לשמוע שהתשובה לא רק חיובית, אלא גם מבוססת על הרבה יותר פתרונות מכפי שהכרתם

6bkiyv
התמודדות עם לחץ וסטרס | צילום: יח"צ

החיים בעידן המודרני לא פשוטים. מצד אחד איכות החיים משתפרת ותוחלת החיים עולה, אבל מצד שני יש סביבנו כל הזמן פיתויים שמעמיסים על הגוף והנפש. בנוסף, נדמה שעכשיו הכל קורה מהר יותר וזה ממש לא מקל על המצב: הטכנולוגיה שמחליפה אותנו בעבודה, יוקר המחיה בסופר וכמובן המגפה העולמית שעוד מסתובבת כאן. אין פלא שלחץ, סטרס ומתח הן תופעות שפוקדות כמעט כל אחד ברגעים שונים של החיים וכיום אפילו יותר מאי פעם. אז מה אפשר לעשות כדי להתמודד, להיות רגועים יותר ולהמשיך לתפקד?

לפי הסרטים והסדרות בטלוויזיה, מתח ולחץ הן תופעות שפוקדות רק אנשים שעובדים קשה, או מקסימום כאלה שרלוונטיות למי מאיתנו שנאלצים להתמודד עם סיטואציות מורכבות בחיים שלהם. אבל האמת היא שמתח, סטרס ולחץ לא פוסחים על אף אחד (ואחת).

לכל אחד יש רגעים בחייו שהלחץ מכריע אותו והוא מתקשה להתמודד עם הסיטואציה. לפעמים יש כמובן סיבה אובייקטיבית מוצדקת למדי ולפעמים הסיבה היא סובייקטיבית לגמרי, ועדיין - הרוגע והשקט רחוקים מרובנו מרחק שנות אור.

6b 2vb
תוסף מגנזיום של נווה פארמה | צילום: יח''צ

לא מפתיע לגלות שמאז הקורונה, הרגעים הללו מוכרים יותר ליותר ויותר אנשים. אם זה בגלל שחלק גדול מהאוכלוסייה איבד את עבודתו או התמודד עם קשיי פרנסה כאלה ואחרים, או סתם בגלל שכולנו נשארנו בבתים יותר מידי זמן ללא כל רמז לאיך שהמצב הזה הולך להיגמר, התוצאה היא שהמתח הוא למרבה הצער חלק בלתי נפרד מחיינו.

אז מה עושים? הנה כמה הצעות:

טיפול מנטאלי – התגובה הבסיסית למצבים נפשיים חריגים היא טיפול מודרך על ידי אנשי מקצוע. בין אם מדובר בפסיכולוגים קליניים, בקאוצ'רים או בקבוצת תמיכה – הכי חשוב להיות מוקף בסביבה תומכת, מכילה ומקצועית.

מה מביניהם עדיף? כאן דווקא אין כללים ברורים וחוק היסוד הוא – מה שעובד! דרמה, יצירה, מדיטציה, או דווקא פרויד? אם זה משפר לכם את דרכי ההתמודדות, לכו על זה.

טיפול פיזי – מחקרים עתיקי יומין על גוף האדם גילו שפעילות גופנית משחררת אנדורפינים ומסייעת בהגדלת כמות הסרוטונין. זה עוזר במצבי דכדוך ודיכאון, וזה עוזר גם במצבי לחץ ומתח.

איזו פעילות גופנית עדיפה? גם כאן מה שעובד לכם תהיה הבחירה הנכונה: ריצה, הליכה, גלישת גלים, הרמת משקולות או קפיצה על מוט. כל עוד אתם פעילים, יש לכם סיכוי טוב יותר להתמודד עם מצבים נפשיים מורכבים.

תרופות קונבנציונליות – תרופות שמטפלות בסטרס וחרדה קיימות בעולם הרפואה כבר שנים רבות. אז למה לא כל מי שמרגיש מעט שינויים במצב רוח או קושי בוויסות לחצים מיד רץ ומשתמש בהם? התשובה היא שכמו לכל תרופה סינטטית ומתועשת, קיימות תופעות לוואי שאינן רצויות.

בנטילת תרופות מבית המרקחת אנחנו גוזרים על עצמינו פתרון שניתן להתמכר אליו והתמודדות עם תופעות לוואי שלעיתים קשה יותר להתמודד איתן מאשר עם הבעיה עצמה. עצה שלנו: ערבו את רופא המשפחה ואל תקבלו החלטות כאלה לבד.

מגנוקס B6 – זו כמוסה המכילה שילוב של מרכיבים טבעיים המסייעים להתמודדות עם מצבי לחץ ומתח. מצד אחד קיים בה המגנזיום בצורה פעילה מאד, שמחקרים מראים שרמה נמוכה שלו גורמת למתח, לחץ, נדודי שינה ואף דיכאון. כמו כן, ויטמינים מקבוצת B6 עם הבסיס לדופמין וסרוטונין הידועים כמשפיעים ישירות על המצב הנפשי.

בשורה התחתונה, נטילת תרופות טבעיות מבטיחה התמודדות קלה יותר עם מצבים נפשיים מורכבים ללא צורך לדאוג מתופעות לוואי בלתי רצויות. חוץ מזה, תמיד אפשר לשלב בין העולמות: לעבור טיפול רגשי עם תרופות טבעיות, לדאוג לגוף שלכם לתזונה בריאה ופעילות גופנית לנשום עמוק. עכשיו כבר יהיה לכם קל יותר להתמודד עם הכל.

לינק לרכישה