פונקציונליות והנדסת אנוש בתכנון מטבחים

המטבח היום משמש כמרכז ההתרחשויות בבי, והוא כבר מזמן אינו רק מקום לבשל בו. המטבח הוא מקום התכנסות ובילוי עם חברים ומשפחה, שבו גם אוכלים, מכינים מזון ומאחסנים כלים וחפצים אחרים. מרכזיותו של המטבח מחייבת מחשבה רבה עוד בשלב התכנון שלו בכל הנוגע לפונקציונליות והנדסת אנוש, שיאפשרו לו למלא את מגוון הייעודים שלו. אז מה חשוב לדעת בתכנון המטבח? איך שומרים על נוחות ופונקציונליות מרבית? הכול במאמר שלפניכם

Kitchen Food Cooking Counter D
אילוסטרציה | צילום: FREEPIK

המטבחים של היום הם הלב הפועם של הבית, שבו מבלים, אוכלים, נפגשים, מתייעצים, מכינים, עובדים, וסתם מעבירים את הזמן. המבטח צריך למלא צרכים רבים ומורכבים ולהישאר לצד זאת נוח, פונקציונלי ורענן, וגם מעוצב ויפה. בבתים רבים המטבחים פתוחים לחלוטין לחלל המרכזי של הבית והם משפיעים על המראה של הסלון וחדר האוכל, משום שאין הפרדה אמיתית ביניהם. אם כן, ברור שתכנון המטבח צריך לקחת בחשבון את הצרכים של כל השימושים ושל הטעם האישי של המשתמשים בו ויש צורך להשקיע הרבה מחשבה ומאמץ כדי לשמור בו לצד עיצוב ומראה מוקפד גם על פונקציונליות ותכליתיות שתאפשר את מגוון הצרכים. מה צריך לדעת על הנדסת אנוש בתכנון מטבחים? איך עושים את זה נכון? פנינו לאייל ברק בעלים חברת "איילים נגרות פנים" המתמחה בתכנון מטבחים פונקציונליים, מעוצבים ומותאמים אישית, כדי לקבל את העצות הכי טובות (לאתר החברה:   ayalimnagarut.co.il) .

עצה מספר 1: שימו לב לארגונומיה בעיצוב מטבחים ובמיוחד להתאמה האישית
בתכנון ובעיצוב מטבחים צריך לשים לב לצרכים הארגונומיים של האנשים שמשתמשים בו. ארגונומיה מתייחסת ליחסי הגומלין בין האדם לסביבתו. במטבח הכוונה היא לשים לב שהסביבה תהיה מותאמת למשתמשים באופן מדויק. הכוונה למשל, ליחס בין גובה השיש לגובה ארונות המטבח העליונים, למקום של מדיח הכלים, קולט אדים ומכשירי חשמל אחרים בהתאם לצרכי המשתמשים במטבח, מיקום המכשירים ביחס לכיור ולמשטחי העבודה ועוד. דוגמה טובה היא ההעדפה למקם את מדיח הכלים מימין לכיור, כך שאפשר להעביר כלים מהכיור למדיח ביד ימין, בלי לטפטף או ללכלך את המטבח. אם המשתמש העיקרי במטבח הוא שמאלי, עדיף למקם את המדיח משמאל, לנוחות מרבית. מגירת סכינים צריכה להיות ממוקמת בסמיכות למשטחי העבודה, ומגירת סירים ליד הכיריים. כל בחירה כזאת חייבת להיות מתואמת עם הלקוח ולהתאים לצרכיו והעדפותיו האישיים.

עצה מספר 2: טכנולוגיה בשירות המטבח
בין אם אתם חובבי גאדג'טים מושבעים שרוכשים כל חידוש מיד כשהוא יוצא לחנויות ובין אם אתם טכנופוביים שמעדיפים להיצמד למכשירים המוכרים מהבית של סבתא ולא לגעת בחידושים טכנולוגיים, נראה כי במטבח אין באמת אפשרות כיום להתעלם מהחידושים הטכנולוגיים הרבים המוצעים. שילוב של טכנולוגיות מתקדמות במטבח – מכשירי חשמל משולבים, כיריים חכמים, מסכי מגע, טוחן אשפה, ועוד, הוא דרך מצוינת להתאים את המטבח לצרכי המשתמשים בו באופן מושלם. עם זאת, אין צורך להגזים ולהעמיס בטכנולוגיות. בסופו של דבר, צריך ללכת עם הנטייה האישית של כל לקוח ולזכור שהטכנולוגיה כאן כדי להקל על החיים ולא כדי לשעבד אותנו לצרכיו.

עצה מספר 3: תאורה במטבח – יפה, נעים ונוח
תחום התאורה התפתח מאוד עם השנים. מדובר באלמנטים עיצוביים שיש להם אינסוף אפשרויות בחירה, והם משפיעים הן על המראה של המטבח והן על הפונקציונליות והשימוש בו. תאורה יכולה לתת למטבח מראה חמים וכפרי, לעומת מראה הייטקיסטי ומודרני – מבלי לשנות דבר בעיצוב עצמו של המטבח. בחירה נכונה של תאורה תיקח בחשבון לא רק את המראה אלא גם את הצורך של הלקוח לראות מה בדיוק הוא עושה. מומלץ לבחור תאורה מודולרית שאפשר להוסיף ולהוריד ממנה בהתאם לצורך. כך שבזמן הכנת ארוחה או עבודה במטבח על הלפטופ אפשר יהיה להציף את החדר באור נעים, רך וטבעי, ואילו בזמן אירוח או כשאוכלים את הארוחה, אפשר להאיר באור חם וכפרי, ואף לעמעם את התאורה לאווירה רומנטית בעת הצורך.

עצה מספר 4: עיצוב אוניברסלי ותכנון פונקציונלי
בעת תכנון מטבח לקוחות רבים עוקבים אחרי הטרנדים החמים ביותר בשוק, מחפשים את הצעקה האחרונה בתחום עיצוב המטבחים ורוצים מטבח אופנתי ומעודכן. אבל חשוב לזכור שמטבח ממוצע משמש את האנשים במשך שנים ארוכות, לעתים במשך עשורים רבים, ולעומת זאת, אופנות מתחלפות באופן קבוע בכל שנה ואף בכל עונה. לכן, אם אתם לא רוצים לשפץ כל רגע את המטבח, בעת תכנון ועיצוב המטבח חשוב שתשימו דגש על טעם אישי לצד נוחות ופונקציונליות, ואל תתפתו להישאב לטרנדים חולפים.

בנוסף למידע בנושאים של הנדסת אנוש ופונקציונליות של מטבחים יש לנו עוד הרבה עצות עבורכם בעולמות העיצוב ולייף סטייל. רוצים להישאר מעודכנים? רוצים לקרוא עוד מאמרים בתחומים נוספים, מוזמנים לאזור "המקצועי" כדי לקרוא עוד מידע וטיפים מהמומחים שלנו.