כל מה שצריך לדעת על ניוון רשתית

הראייה של כל אחד מאתנו היא דבר חשוב מאוד וכולנו מבינים את הצורך בשמירה עליה ובייחוד בגילאים המתקדמים, בהם נזקי הזמן מתחילים לתת את אותותיהם על הגוף

ניוון רשתית
ניוון רשתית | צילום: depositphotos

ניוון רשתית היא מחלה נפוצה במיוחד בקרב בני הגיל השלישי. מדובר על מחלה שפוגעת ברשתית העין ואם לא מאבחנים אותה ומטפלים בה בזמן, ההשלכות שלה עלולות להיות מאוד חמורות והיא עלולה לגרום במצבי קיצון אף לעיוורון מוחלט. חשוב להכיר את כל התסמינים לניוון רשתית ולפנות לאבחון וטיפול מיד כאשר מזהים סימנים שיכולים להעיד על כך שאתם סובלים ממנו.

ניוון רשתית - במה מדובר?

הרשתית היא שכבה הממוקמת בחלק הפנימי העליון בעין, כאשר תפקיד שלה הוא לקלוט את האור סביב ולהמיר אותו לאותות עצביים שמתורגמים במוח שלנו לתמונה. ניוון רשתית היא מחלה שפוגעת במרכז הרשתית. מדובר על מחלה שמשפיעה על אחוז נרחב מהאוכלוסייה המבוגרת ברחבי העולם והיא מהווה את הגורם השכיח ביותר לעיוורון.

כיום עדיין לא יודעים מהו הגורם המדויק למחלה, אך על פי ההערכות שונות ישנם גומרי סיכון שיכולים להשפיע על התפתחות המחלה כגון: משקל עודף, היסטוריה משפחתית, לחץ דם גבוה ועוד.

ניוון רשתית מתחלק לשני סוגים: ניוון רשתית יבש שהוא בעצם הסוג הקל יותר של המחלה. הניוון היבש מתפתח בצורה איטית והדרגתית. מרבית האנשים שסובלים מניוון רשתית סובלים מהסוג היבש. מדובר על מצב שאין לו פתרון רפואי הרמטי, אך ניתן למנוע הידרדרות מצב באמצעות דרכים שונות. הסוג השני הוא ניוון רשתית רטוב. מדובר על מצב שבו בנוסף להתנוונות התאים המצויים ברשתית, ישנה דליפה של נוזלים מכלי הדם באזור. המצב המדובר הוא חמור מאוד והוא עלול לגרום לאובדן מהיר של הראייה. יחד עם זאת, אם מאבחנים מוקדם את הניוון הרטוב, ניתן לבצע פעולות שונות באופן מידי על מנת למנוע את אובדן הראייה.

תסמינים לניוון רשתית

חשוב מאוד לפנות לאבחון מידי בכל מקרה שבו מופיעים אחד או כמה מהסימנים המדוברים בהקשר של ניוון יבש או רטוב. התסמינים לניוון קשתית יבש כוללים: צורך באור חזק לקריאה, טשטוש וקושי לקרוא טקסטים כתובים, התאוששות קשה של העיניים במעבר בין אור לחושך וירידה משמעותית בתפקוד העיניים בגיל מבוגר כולל חוסר יכולת לזהות פרצופים של אנשים.

תסמינים שיכולים להעיד על ניוון רשתית רטוב הם: ראייה של אנשים כקווים ישרים, גליים או עקומים. כתמים שחורים שנוצרים במרכז הראייה שגדלים בהעדר טיפול ועוד. לא פעם התסמינים לא יהיו זהים בשתי העיניים ולעיתים עין אחת תדרדר באופן ניכר יותר מעין אחרת. אם אתם מזהים אחד מהתסמינים הללו אצלכם, יש לגשת באופן מהיר לאבחון.

כיצד מאבחנים ניוון רשתית?

אבחון לניוון רשתית מתבצע באמצעות בדיקת ראייה. את הבדיקה יבצע רופא עיניים או אופטומטריסט. מעל גיל 50 חשוב מאוד להגיע לבדיקות הללו מדי שנה בשנה. האבחון מתבצע באחת מהדרכים הבאות: בדיקת אמסלר גריד שהיא בדיקה ראשונית, פשוטה יחסית. במסגרת הבדיקה המטופל יסתכל כל קווים אופקיים או אנכיים על מנת לבדוק האם הוא רואה אותם בצורה שובר, מטושטשת ועוד. בדיקה נוספת היא צילום של קרקעית העין לאחר שמזריקים חומר בשם פולואורסצאין לווריד. מדובר על חומר שמתמקד ברשתית. לאחר הזרקת החומר הרופא יבדוק את העין באמצעות אביזרים מגדילים וזאת בכדי לזהות דליפות בכלי הדם.

טיפול בניוון רשתית – כיצד?

אבחון וטיפול מוקדמים יכולים להציל את העיניים שלכם ועל כן, חשוב מאוד לאבחן ולטפל כמה שיותר מוקדם. הטיפול יהיה בהתאם לסוג הניוון והוא יכול לכלול זריקות מיוחדות ואף טיפול באמצעות לייזר. אין כיום טיפול רפואי כגון: ניתוח או תרופה שיכולים להעלים את המחלה לחלוטין, אך מעקב קבוע וביצוע פעולות שונות יכולים לגרום למחלה להיות יציבה ולא להתדרדר.

 

גם הרפואה הסינית מציעה כיום דרכים הוליסטיות שונות להשלים ולייעל את הטיפול המצוי בניוון ברשתית ועל כן, חשוב להכיר גם את האפשרויות השונות שהיא מציעה.

 

 

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ