לימודי משפטים

מאז ומעולם נחשב מקצוע עריכת הדין והשיפוט לתחום יוקרתי ונחשב, ועל פי הפתגם הידוע כל אמא יהודייה חולמת על בן שיהיה עורך דין. אין ספק שעורכי דין נושאים באחריות רבה ומשקל רב מוטל על כתפיהם. עולם המשפט הוא עולם תוכן עשיר מאין כמותו וכולל תחומים רבים: דיני חוזים, ליטיגציה, משפט פלילי, משפט עברי, דיני משפחה, ועוד. כמובן שמעבר לעורכי דין בפועל ישנם שופטים רבים בדרגות שונות בבתי המשפט השונים. עולם תוכן נוסף הוא תחום הייעוץ משפטי כאשר בכל חברה או משרד ממשלתיים, וכמעט בכל גוף פרטי תוכלו למצוא יועץ משפטי או כמה יועצים משפטיים.

כל מה שאתם צריכים לדעת על לימודי משפטים

תואר ראשון במשפטים הוא למעשה לימודי עריכת דין. התואר הוא שער הכניסה לעולם המשפטי, והוא הכרחי לכל מי שרוצה להפוך לעורך דין, משפטן, שופט, או ללמוד תארים מתקדמים במשפטים ולעסוק במחקר. כיום, לימודי משפטים הם בין תחומי הלימודים המבוקשים והנחשקים ביותר בישראל. הלימודים מגוונים ומעניינים מאוד מכיוון שתחום המשפט נוגע ומשיק כמעט לכל תחום בחיים האישיים שלנו, מחתימת חוזה על שכירת דירה ועד לייעוץ משפטי לפני תביעה.

לימודי משפטים - תנאי קבלה

תנאי הקבלה לתואר ראשון במשפטים משתנים כמובן בין המוסדות השונים. לרוב, באוניברסיטאות תידרש תעודת בגרות מלאה עם ציון הנע בין 85 ל- 90, ולעתים בין 90 ל- 95. לרוב ציון הפסיכומטרי יצטרך להיות גבוה מ- 670-600 ולעתים יידרש ציון של 700 ומעלה. בחלק מהאוניברסיטאות תידרש תוצאה של 120 ומעלה בפרק האנגלית במבחן הפסיכומטרי או ציון דומה בבחינת אמיר/אמירם. שקלול הציונים והדרישות משתנים בהתאם לאוניברסיטאות ומומלץ לברר על כל מוסד בנפרד.

תנאי הקבלה ללימודי עריכת דין במכללות יהיו קלים יותר. לרוב תידרש תעודת בגרות מלאה עם ממוצע של בין 90 ל- 95 וציון פסיכומטרי של בין 570 ל- 650. בשני המקרים ככל שממוצע תעודת הבגרות יהיה נמוך יותר ציון הפסיכומטרי יצטרך להיות גבוה יותר.

תוך כמה זמן אני אהיה עורך דין?

לימודי התואר הראשון במשפטים לוקחים לרוב כשלוש וחצי או ארבע שנים, בין שבעה לשמונה סמסטרים אקדמיים. כדי להפוך לעורכי דין מוסמכים תצטרכו להתמחות במשרד עורכי דין לאחר הלימודים לתקופה של כשנה וחצי עד שנתיים. לאחר ההתמחות ישנה בחינה מטעם לשכת עורכי הדין וזו המשוכה האחרונה. מדובר בבחינה מורכבת יחסית ולכן יש לחשב פרק זמן של כמה חודשים נוספים כדי להתכונן לבחינה. כמובן שניתן לפרוש את הלימודים על פני טווח זמן ארוך יותר, וישנם מסלולים של לימודי ערב.

איך אדע אם מתאים לי ללמוד תואר ראשון במשפטים?

אם תמיד חלמת להיות שופט, אם מגיל צעיר דמיינת את עצמך מייצג נאשמים בבית דין ונלחם בלהט על חפותם, אין ספק שלימודי עריכת דין נועדו עבורך. גם למי שלא ברור בדיוק מה הוא רוצה לעשות בחיים חשוב לזכור שהעולם המשפטי הוא נרחב ומגוון מאוד, וזהו אחד התארים שיפתחו לכם הכי הרבה שערים. בוגרי תואר ראשון במשפטים יכולים לעבוד כעורכי דין, בכל הספקטרום הנע בין ייצוג נאשמים בבתי משפט לפעילות אקטיביסטית בעמותות שונות. בנוסף, אפשר להמשיך ללימודי תארים מתקדמים ולמחקר. עורכי דין יכולים להשתלב בשירות הציבורי או בתפקידים משפטיים בחברות עסקיות שונות. תואר ראשון במשפטים יכול להתאים לכם גם אם כבר יש לכם תואר ואתם מעוניינים בהסבה. תואר כזה יעיל במיוחד עבור עובדים במקצועות משיקים כמו ראיית חשבון.

אתר שוקיסט

אם אתם מעוניינים ללמוד תואר ראשון במפשטים אבל לא בטוחים מהם תנאי הקבלה ל  לימודי משפטים,  אתר שוקיסט יעשה בשבילכם את העבודה. האתר מרכז מידע רב על מגוון גדול של מוסדות אקדמיים. בין השירותים שהאתר מציע: מחשבון סיכויי קבלה. אתם צריכים להכניס את הציונים מתעודת הבגרות ומבחן הפסיכומטרי והאתר יחשב את הממוצע ויבדוק עבורכם האם אתם עומדים בתנאי הקבלה לתואר המבוקש במוסד הרצוי. גם אם תקבלו תוצאה נמוכה בסיכויי ההתאמה אתר שוקיסט יוכל לסייע לכם בתכנון שיפור הציונים וינחה אתכם כיצד לעשות את זה. אם יש לכם רק תעודת בגרות תוכלו להכניס את הציונים ולסמן את התואר ומקום הלימודים המבוקשים והאתר יחשב עבורכם את הציון אותו תצטרכו לקבל במבחן הפסיכומטרי. האתר גם ימליץ לכם על מוסד אקדמי ספציפי ותוכניות לימוד לפי שיקולים אישיים. יש גם תכניות לימודים שלא דורשות ציון פסיכומטרי אלא רק ממוצע בגרות מסוים, כמובן שהאתר יציג לכם את התכניות וסיכויי הקבלה.