המציאות המשתנה: עולם הקולינריה מסגל הרגלים בריאים

טרנדים. רובם שנויים במחלוקת. האופנה החוזרת, אפליקציות באות והולכות, סלנג וצורת דיבור משתנה. העולם בהשתנות תמידית, ואנחנו- איתו. אחרי הטרנדים. וכמה משקל על הכתפיים של אלו המכתיבים את האופנה החולפת הבאה. וכמו שנאמר, לרוב, אכן אותו הטרנד (בעברית- מגמה, נטייה, זרם- מתוך האתר של האקדמיה ללשון העברית) גורף איתו מסכימים ומתנגדים. לעיתים אכן ההשפעה שלו שלילית.

ובכן, בשנים האחרונות, נכנס לחיינו בבעיטה השחקן החדש במגרש- אורח החיים הבריא. בין אם אתם אוהבים אותו, ובין אם לא, השפעה שלילית... אי אפשר לומר שיש לו. אז הנה טרנד שלא נתנגד שיתרווח בכיסא, ויישאר איתנו לתקופה ארוכה.

לשם הכנת הכתבה, שוחחנו עם יניב שבח, שף קונדיטור ראשי בחברת מגשי האירוח ארטייסט ( artaste.co.il )  על מנת להבין כיצד דואגים לעמוד בקצב המהיר של השתנות הדברים?

העניין הוא, שאנחנו במרוץ תמידי ומתמשך, להתאים את עצמינו וחיינו למציאות המשתנה. בחיים האישיים שלנו, וכן, גם בחיים המקצועיים. כל תקופה מביאה את הטרנדים שלה ומוצרים הופכים נחשקים יותר או פחות, רלוונטים יותר או נדחקים לפינות. אנחנו צריכים להישאר תמיד אטרקטיביים, ההיצע תמיד מותאם לביקוש. עולם הקולינריה והמזון הוא דוגמה מצוינת לכך. מזונות או תפריטים מסוימים מאופיינים לפי המקום בו הם נמכרים, קהל היעד, והדרישה המשתנה בקצב מהיר. בעידן הרשתות החברתיות- הכל משתנה בקצב מהיר. והנה, אורח החיים הבריא שנכנס לחיינו והביא עימו ביקוש- מציף נישה חדשה ובועטת בתוך כל עולם הקולינריה, ונותן את הבמה והזרקור לאלו שזו התשוקה שלהם. אלו שיודעים לתת את הגם וגם. השילוב בין העולמות, ואורח החיים הבריא בתוך היומיום שלנו.

כיצד משלבים ומתאימים את סוג המזון שמכיל מגש האירוח לדרישות בריאות על כל קשת האפשרויות? טבעוני, צמחוני, ללא גלוטן, ללא סוכר, קמחים מלאים, תחליפי חלב. כאשר הדרישה מוגברת, כך גם ההיצע צריך להיות מונגש בהתאם. ועל כן נדרשת התעדכנות והתאמה מתמדת לכל הקהלים. שינוי תפריטים, ועבודת מחקר מעמיקה. עולם האפייה והבישול לא מפסיק להתחדש ולהפתיע. ואפייה מחומרי גלם שונים, דורשת למידה, ניסוי וטעיה, ועוד ניסוי. עד לקבלת מוצר סופי, שמשלב את הבריאות, ואת הטעם ללא התפשרות. זה מהווה אתגר, הדרישה מעסקים להמשיך ולחדש. האתגר הזה הוא גם מפתח, מלמד, סולל את השביל קדימה ופותח דלתות.

ויש גם השלכות- הן כספיות, שכן חומרי גלם איכותיים ובריאים יותר הינם יקרים יותר. ובהתאם לכך גם מחיר מגש האירוח או המנה עלול לעלות. בנוסף, קמח כוסמין מלא לא משתווה לנימוחות, לאווריריות העננית ולרכות שיודע לייצר הקמח הלבן. כך שבמידה מסוימת- חלקנו יכולים להרגיש התפשרות על ה'טעים', לטובת ה'בריא' (על טעם ועל ריח לא מתווכחים כן?).

ולכן, אם אתם כבר מגבשים ומתכננים בראשכם את האירוע הבא- בת מצווה משפחתית, ציון מאורע חשוב עם הקרובים, הרמת כוסית בעבודה- קשה לקחת בחשבון את הצרכים וההעדפה התזונתית של כל אחד מהאורחים. מגשי אירוח, לדוגמה, מהווים פתרון מעולה למצב. הם מאפשרים לנו, בדיוק את הגם וגם. בתוך מגש כריכים אחד נוכל ליצור שילוב של בייגלים עם שמנת וכריך מחמצת אנטיפסטי. של קינוחי כוסות טבעוניים וחלביים ביחד. והמענה ניתן לכולם. היום, קיים שפע של אפשרויות, שפע של הזדמנויות, ושפע של היצע. ובתוכו כל שנותר הוא לחפש, לעשות קצת מיקס אנד מאץ', ולמצוא את התשובה לצורך. כאן טמון היתרון במודעות שהולכת ותופסת תאוצה.

התפיסה הרווחת היום היא השילוב הזה. בין הטעם והמנה המזינה. נהיה בין שתי ההגדרות האלו חיבור שמשפיע אחת על השנייה בתפיסה. קולות חדשים עולים, המצאות, חידושים, טכנולוגיות מתקדמות. והיום, זה בר יכולת, בר השגה. מי שבוחר באורח חיים מסוג זה, יכול לקיים אותו, וללא תחושת הקרבה, ללא תחושת הרעבה, ללא תחושת התפשרות. הנאה משני העולמות.

למאמרים נוספים שלנו כנסו ליאמיז ותהנו מעוד שפע של תכנים ומאמרים מקצועיים על הטרנדים הבאים בעולם האוכל.