על הספקטרום: מהי תסמונת הקשת האוטיסטית?

קושי בתקשורת בינאישית, התנהגויות חזרתיות, ותחומי עניין ייחודיים וספציפיים במיוחד – כל אלו הם חלק מעולמם של אנשים הנמצאים על הקשת האוטיסטית. בכתבה זו נסביר מהי תסמונת הקשת האוטיסטית, נתאר כיצד היא קשורה לאספרגר, נספר כיצד מאבחנים אוטיזם, ונסקור את דרכי הטיפול הקיימות

אוטיזם

מהי תסמונת הקשת האוטיסטית?

תסמונת הקשת האוטיסטית היא הפרעה התפתחותית אשר מערבת קשיים חברתיים וקשיי תקשורת, אתגרים בעיבוד החושי והתנהגויות חזרתיות. המונח ״קשת״ מבטא את העובדה שהתסמונת משתנה בין אדם לאדם, וקיים ספקטרום רחב בחומרת הסימפטומים ובאופן הביטוי שלהם.

בעבר, הייתה נפוצה האבחנה ״תסמונת אספרגר״, אשר היה נהוג לתת לאנשים המאובחנים עם אוטיזם בתפקוד גבוה, כלומר, אנשים אשר סובלים מסימפטומים כמו התנהגויות חזרתיות וקושי ביצירת קשרים חברתיים, אך באופן כללי הם מתפקדים בחיי היום-יום, בעלי יכולות דיבור תקינות, ובעלי אינטליגנציה תקינה (ולפעמים גם גבוהה מהרגיל). בשנת 2013, הוחלט לבטל את אספרגר כאבחנה נפרדת במדריך האבחנות האמריקאי (DSM-5), ולהכליל אותה תחת האבחנה הרחבה ״תסמונת הקשת האוטיסטית״. יחד עם זאת, השימוש במושג ״אספרגר״ עדיין רווח בשיח הציבורי.

איך מאבחנים אוטיזם?

כאמור, אוטיזם היא קשת רחבה של מצבים, תחתיה נכללות דרגות חומרה שונות של סימפטומים. המאפיין המשותף להם הוא שני קריטריונים אבחנתיים: קושי בתקשורת חברתית ובינאישית, והתנהגויות חזרתיות ונוקשות.

קשיים בתקשורת חברתית ובינאישית עשויים להתבטא בכל מיני אופנים בקרב המאובחנים עם אוטיזם. למשל, קושי לשמור על קשר עין, קושי לנהל שיחות חולין, קושי לזהות רמזים חברתיים, קושי לייצר קשרים חברתיים ולשמור עליהם, וקושי לזהות מה האדם שמולם מרגיש.

התנהגויות חזרתיות ונוקשות יכולות להתאפיין בהיצמדות בלתי גמישה לשגרה וקושי להסתגל לשינויים, התנהגות חוזרת של נקישת אצבעות, הנפת ידיים או שימוש במילים מסוימות שוב ושוב, ועיסוק נרחב בתחום עניין מצומצם וספציפי מאוד.

אבחון אוטיזם יכול להתבצע רק על ידי אנשי טיפול בעלי הכשרה מקצועית בתחום. האבחון מתבצע בשני מישורים במקביל, בבדיקה רפואית על ידי רופא ילדים, פסיכיאטר או נוירולוג, ובבדיקה פסיכולוגית על ידי פסיכולוג בעל הכשרה מתאימה.

מהן דרכי הטיפול באוטיזם?

לא קיים מרפא לאוטיזם, אך טיפול יכול לסייע במיתון ההשפעות של הסימפטומים ולהקל על האתגרים שמביאה עמה ההפרעה. ישנה חשיבות רבה לאבחון אוטיזם בגיל מוקדם ככל הניתן, ובפנייה לטיפול מתאים. ככל שהאבחון ניתן בשלב מוקדם יותר, כך, לרוב, הטיפול יהיה מועיל יותר.

טיפול התנהגותי: טיפול התנהגותי מתמקד בהפחתת הרגלים והתנהגויות אנטי חברתיות, ובלימוד וחיזוק של מיומנויות רצויות, על ידי הדגמה, הדרכה ותרגול של כישורים כמו שיתוף פעולה, קריאה של רמזי תקשורת לא מילוליים, וניהול שיחות חולין.

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT): טיפול קוגניטיבי-התנהגותי יכול לסייע בלמידת טכניקות לוויסות רגשי, בהפחתת התנהגויות חזרתיות ואובססיות, וברכישת היכולת לפרספקטיבה בנוגע למחשבות והרגשות של הזולת.

ריפוי בעיסוק: ריפוי בעיסוק יכול לסייע בלמידת כישורים שיקדמו את המטופל לעצמאות, כמו ללמוד להתלבש לבד, לנסוע באוטובוס, לערוך קניות, לשמור על היגיינה ועוד. כמו כן, ריפוי בעיסוק יכול לסייע להתמודדות עם רגישות חושית גבוהה.

טיפול תרופתי: בעוד לא קיימות תרופות אשר מכוונות לסימפטומים של אוטיזם, טיפול תרופתי יכול לסייע בהתמודדות עם חרדה ודיכאון, וכן בהפחתת התנהגות כפייתית, במידה שאלו מופיעים במקביל לאוטיזם.

 

בטיפולנט הינו האתר הגדול בישראל לשירותים פסיכולוגיים. באתר ניתן למצוא מידע מקצועי ומעניין על בריאות הנפש לצד אינדקס מקיף של מטפלים מוסמכים המציעים טיפול נפשי ברחבי הארץ.