"בזכות המערכת הסולארית של EDI אנרגיה, המושב זכה במתקנים חדשים, במנוף צמיחה כלכלי וברוח של התפתחות וריענון"

E.D.I אנרגיה השלימה בימים אלה התקנה של מערכת סולארית במושב צרופה. במסגרת הפרויקט, המושב זכה בקירוי למגרשים, בסיוע להקמת סקייט-פארק לילדים ונוער ובכוח כלכלי שישמש להקמת מגרש כדורגל ולפיתוח תשתיות ושירותים לרווחת התושבים

אי.די.אי אנרגיה | צילום: אי.די.אי אנרגיה

"מערכות סולאריות הן מנוע כלכלי עוצמתי למושבים וקיבוצים", מספרת דניאל ביטון, שותפה מייסדת בחברת E.D.I אנרגיה. החברה יוזמת ומקימה מערכות סולאריות במושבים, בקיבוצים ובאזורי תעשייה, כדי לאפשר לבעלי גגות, שטחים ומאגרי מים, ליהנות מהכנסות פסיביות בצורת דמי שכירות.

דניאל: "בעסקאות מול המושבים, הפרויקטים כוללים גם חידוש של מבנים ומתקנים במקום, כך שבעלי השטח מרוויחים פעמיים: גם מקור הכנסה בטוח וגם ריענון של הסביבה ופיתוח של המרחב הציבורי".

בימים אלה, מושב צרופה הממוקם במועצה אזורית חוף הכרמל, משלים מהלך מרשים מסוג זה. הפרויקט כולל קירוי והצללה של המגרשים במושב, שעל גביהם ממוקמת המערכת הסולארית. המערכת מייצרת אנרגיה אשר נמכרת לחברת החשמל ובמקביל,  התושבים נהנים ממגרש מוצל ומקורה, שישמש גם בחורף וגם בקיץ. כחלקת מתרומת EDI אנרגיה לקהילת צרופה, יוקם במקום גם "סקייט-פארק" (Skatepark) לילדים ונוער, לרווחת התושבים.

"המהלך עורר הרבה התרגשות והביא איתו רוח של ריענון", מספרת מנהלת הקהילה במושב, נעה שחר, ומוסיפה: "המושב שלנו חיכה הרבה זמן להתפתחות ולמשהו חדש, בעיקר היום, כשאנחנו כל כך רוצים להנגיש לילדים ונוער פעילויות אטרקטיביות מחוץ לבית והמסכים".

איך נולד הרעיון להקים פרויקט כזה? איך התחלתם?

"כבר כשנכנסתי לתפקיד מנהלת הקהילה, שכולל גם אחריות על הפיתוח והתשתיות, היה ברור שאנחנו זקוקים לפיתוח של מנופי צמיחה כלכליים, כדי להגדיל הכנסות. אחד מחברי הוועד שלנו הכיר את הפעילות של E.D.I אנרגיה וכך נוצר הקשר. לאחר בחינת פעילות החברה והחלופות בשוק, בחרנו ב- E.D.I אנרגיה כשותפים לדרך ויחד בנינו מודל כלכלי שהראה באופן ברור את הכדאיות של הפרויקט. הקירוי של המגרש הקיים שלנו, היה נדרש לצורך הקמת המערכת הסולארית על הגג, אבל עבורנו הערך הוא הצללה של המגרש וחידושו, לטובת מי שמשחקים בו.
בפרויקט שלנו, E.D.I אנרגיה מממנת ומבצעת את פרויקט הקירוי. בנוסף, החברה, שלנגד עיניה עומדת הקהילה ואיכות חייה, ביקשה לתרום סכום משמעותי לטובת הקמה של סקייט-פארק, שהוא בהחלט אטרקציה משמעותית, שמשנה את חוויית החיים של הילדים והנוער שחיים כאן".

כמה זמן נמשך התהליך ואיך הרגשתם במהלכו?

"הקשר עם E.D.I אנרגיה החל באמצע שנת 2020 ולאחר תהליך של הסדרה וקבלת אישורים, עלו על הקרקע באפריל 2022. אני למעשה הייתי אשת הקשר המרכזת כך שקישרתי בין החברה לבין הוועד שלנו, הייעוץ המשפטי וכל הגורמים המעורבים. כמובן, בפורומים הפנימיים שלנו עלו לאורך הדרך שאלות, ספקות והיסוסים, אבל מול E.D.I אנרגיה הכל תמיד התנהל בצורה טובה, רגועה, עם הרבה הקשבה מצדם. הרגשנו שיש מולנו אנשים טובים, שרואים לנגד עיניהם את טובת הישוב ולא רק את ההיבט העסקי. אני חושבת שזה היה גורם מכריע בהצלחה של הפרויקט".

מה היו שלבי התהליך?

"אחרי שהוצג לנו המודל הכלכלי וראינו את הערך הכספי העצום, עברנו לשלב חתימת ההסכם ולהסדרה מול חברת החשמל. E.D.I אנרגיה ביצעה את כל התהליך הרגולטורי ולקחה על עצמה את הביורוקרטיה שנדרשת בהליך הוצאת ההיתר מול המועצה והמנהל, אבל הכל בוצע בשקיפות והוגנות מלאה והרגשנו בידיים טובות. השלב הבא היה העבודה בשטח והיום אנחנו כבר אחרי הכל, נהנים מהפירות".

בעצם מהו מכלול הערכים שהפרויקט סיפק למושב?

"המושב שלנו, כמו כל מושב, זקוק להכנסות מעבר למסי התושבים, כדי לתת מענה טוב יותר לכל צורכי הציבור כאן. ההכנסות מהפרויקט יאפשרו לנו לשפר את השירות ואת הרווחה במושב. כמו כן, E.D.I אנרגיה ביצעה כאמור קירוי והצללה של המגרשים הקיימים וסייעה לנו בהקמת סקייט-פארק. אגב, ההכנסות החדשות שלנו מהפרויקט,  יאפשרו לנו להגדיל מגרש כדורגל סינטטי, שאנו מקימים בסיוע המועצה שלנו ומשרד התרבות והספורט".

מהי חלוקת התפקידים ביניכם לבין E.D.I אנרגיה בכל הנוגע לתחזוקה שוטפת?

E.D.I" אנרגיה אחראית על התחזוקה של המערכת הסולארית והגג. אנחנו אחראים לתחזק את המגרש.

איך התושבים מרגישים עם השינוי? איך הם מגיבים?

"יש תחושה של התלהבות, חשיבה והתפתחות. זה מביא את התושבים להציע רעיונות משלהם ולהיות יותר מעורבים. אני מאוד שמחה על כך, כי הגישה שלנו כוועד מקומי היא לשתף, להזמין תושבים לישיבות ועד ולעודד אותם להעלות יוזמות ופתרונות. בשטח יש הרבה חוכמה וידע ואנו שמחים שהפרויקט החדש מעודד אנשים לחשוב, לפנות ולהציע יוזמות".

מה היית ממליצה למנהלי קהילה במושבים אחרים ששוקלים את המהלך?

"לחפש באופן אקטיבי מנופים כלכליים ולא לחשוש לצאת לדרך לפרויקט רווחי. חלק מתפקיד מנהל/ת הקהילה, הוא לוודא שיש הסתכלות אסטרטגית והתקדמות. בנוסף, חשוב לבחור שותפים טובים, אמינים, שיספקו את כל מערכת התמיכה שהפרויקט צריך. במקרה שלנו E.D.I אנרגיה הם שותפים נהדרים".