הרפואה האסתטית עפ"י ד"ר מימי ארנרייך

"המטרה שלנו זה לשפר את החוויה שלך מול המראה. המונח "תלבושת אחידה" לא שייך למילון היופי. להיעדר שלמות יש יופי מיוחד, לא כל קמט צריך למלא ולא כל תו צריך לתקן!״

צוות רופאי המרפאות | צילום: ליז קיידר

ד"ר מימי ארנרייך רופאה מומחית בכירורגיה כללית ומזה ארבעה עשר שנה ממובילי תחום הרפואה האסתטית בארץ. ארנרייך, בעלת שם בינלאומי, מרצה בכנסים בארץ ובחו"ל, מדריכה ויועצת לחברות ולרופאים בענייני בטיחות, תופעות לוואי וסיבוכים בתחום הרפואה האסתטית.

  • מה הם סוגי הטיפולים שאת מעניקה במרפאות שלך?

במסגרת המרפאות אנו מטפלים בגברים ובנשים, בכל הגילאים, אשר מחפשים לשפר את המראה שלהם. לא אחת, אנו מטפלים בבעיות שמשלבות מראה, תפקוד ובריאות. התעשייה מעמידה לרשותנו ארגז כלים הולך וגדל של פתרונות בצורת חומרים, טכנולוגיות ושיטות טיפול לא ניתוחיות וכמובן גם ניתוחיות לחלק מן ההתוויות. אחד הכלים הנפוצים שיש בידנו הם חומרי ההזרקה. אלו בגדול נחלקים לארבעה:

טוקסינים, חומרים מרפי שריר (בוטוקס) באמצעותם אנו מרפים שרירי הבעה ומרככים קמטי הבעה, מטפלים בהזעת יתר ומרימים אזורי פנים מסוימים. חומרי נפח מבוססי חומצה היאלורונית או סידן, באמצעותם אנו מחזירים נפח שאבד עם השנים, מרימים או מדגישים תווי פנים. ביוסטימולטורים, חומרים שמעודדים ייצור קולגן מבלי לתת נפח ובכך מצעירים את מראה הפנים בלי לשנות את תווי הפנים, תוך שמירה על מראה טבעי. ואחרונים חביבים הם חומרי מזותרפיה, חומרים שמשמרים ומשפרים את מרקם העור, את האחרונים ניתן להזריק או להחדיר במגוון שיטות.

קיימות שיטות להרים ולשפר את מראה הפנים והגוף, כגון חוטי ליפטינג או מזו. גם אלו קיימים במגוון רחב של צורות ותכונות ובגדול הם כלי נוסף מצוין בארגז שלנו המאפשר הידוק והרמה ללא ניתוח.

יש לנו כיום גם מגוון רחב מאד של טכנולוגיות המוכוונות לטפל בהתוויות כגון פיגמנטציה, קופרוז, צלקות, חטטי אקנה, סימני מתיחה ונוספים.

בנוסף, לאחר שנות מחקר וטיפול בעור המתבגר, ברור לנו כיום כי חובה עלינו לבצע באופן מסודר טיפולים משמרי ומשפרי מרקם עור. לצורך כך פיתחנו פרוטוקולים שנתיים שמשלבים טיפולי מכשור עם החדרת חומרים חיוניים שמטרתם לגרום לייצור קולגן ואלסטין ולהעניק לעור את הלחות החיונית לו. כמובן שבחלק מהמקרים הטיפול היעיל ביותר הוא ניתוחי. תמיד חשובה האבחנה האנטומית ובמקרים אלו ניסיונות הזרקה יגרמו להפרת המראה הטבעי. צניחת עפעפיים היא דוגמה מצוינת לבעיה אסתטית שהיא גם תפקודית ופרוצדורה כירורגית מצומצמת מהווה פתרון יעיל ומומלץ.

עם צוות המרפאה נמנה מנתח פלסטי מומחה שנותן מענה מקצועי למגוון התוויות כגון זו. לאחרונה נוסף תחום חדש למרפאה - גינקולוגיה אסתטית ותפקודית שעליה ממונה רופאת נשים.

''היופי נמצא בפרופורציות, בצללים, בכיוונים של צללים, בתווי פנים, בדינמיקה נכונה ואותנטית'' | צילום: ליז קיידר

  • איך גינקולוגיה מתקשרת לאסתטיקה?

אחד מאבני היסוד של יופי זו הרמוניה: בין חלקי הפנים, בין הפנים לגוף, בין מראה לתפקוד, בין הגוף לנפש. אנחנו לא מתמקדים רק בפנים, אנו מטפלים במחשוף, בכפות הידיים, בגוף ותתפלאי, יש לא מעט נשים שמחפשות לשפר גם את מראה האיברים הנשיים שלהן. יתרה מזו קיים מגוון רחב של בעיות תפקודיות שיש בידנו לפתור או לפחות לשפר באופן משמעותי. יש מגוון טיפולים העומדים לרשותנו היום כגון הזרקה של חומצות היאלרוניות מותאמות לאזורים האינטימיים השונים (הזרקה לעיצוב השפתיים או תוך נרתיקית), מיכשור לייזר וגלי רדיו. כל טיפול בנפרד ושילובם נותן מענה למגוון בעיות אסתטיות ותפקודיות כגון בריחת שתן, יובש של גיל המעבר, כאבים בעת מגע מיני עד כדי הימנעות והתרופפות הטונוס הנרתיקי.

  • ויש לזה באמת ביקוש?

בוודאי. דווקא בתחום רפואת הנשים, הבעיות התפקודיות נפוצות ביותר ולפחות בארץ תחום האסתטיקה בחיתוליו בעוד שנשים רבות מחפשות פתרון לבעיות של תפקוד ואיכות חיים. מעטות הן הנשים שלא מכירות תופעות כמו בריחת שתן במהלך התעטשות, צחוק או ספורט. מרבית הנשים במהלך המנופאוזה סובלות מיובש נרתיקי ורבות מאד סובלות מצלקות מכאיבות לאחר אפיזיטומיות (חיתוך במהלך לידה) ונמנעות מיחסי מין מסיבות כאלו ואחרות. מצער מאד כי טיפול בכל אותם מצבים לא ניתן במסגרת קופות החולים ורופאי הנשים אף ממעיטים בהסברה אודות פתרונות יעילים שקיימים.

  • זה נשמע שהרפואה האסתטית מספקת מענה בהיעדר מענה ברפואה הקונבנציונלית?

לא פעם. במקרים לא מעטים יש ממשק בין המראה שלנו לתפקוד ולבריאות שלנו. ישנן בעיות שנוכל לזהות במראה ולהיווכח שזה לא נראה טוב ולעיתים זה גם חופף לבעיות תפקודיות. אנו עוסקים בתחום רפואי בו ההתוויות אסתטיות ולא בריאותיות, אולם לעיתים קרובות קיים ממשק בין השניים, כמו שציינתי מרפואת נשים.

דוגמא נוספת היא צניחת עפעפיים. מרבית הנשים מחליטות על ניתוח הרמת עפעפיים מסיבות אסתטיות, אולם בדיעבד לאחר הניתוח, הן מגלות שגם התפקוד שלהן השתפר פלאים, מאחר שצניחת עפעפיים מגבילה את שדה הראייה, גורמת לעיתים לעיניים אדומות, דומעות ועייפות. גם במקרים אלו ישנה חפיפה בין מראה לתפקוד.

"המטרה שלנו זה לשפר את החוויה של המטופל מול המראה", מדגישה ד״ר ארנרייך, "מבחינתי מי שמרוצה מהמראה שלו, לא ״צריך״ שום דבר. ובכלל האמירה ״את צריכה" היא אמירה פסולה בעיניי. אנחנו לא צריכות שום דבר. אנחנו חייבות להתחיל לזנוח את כל מגוון התכתיבים שבאים למכור לנו כיצד אנחנו אמורות להראות ואנחנו חייבות להעביר לבנות שלנו שהדבר הכי מושך בנו זה בטחון עצמי! זה לא עומד בניגוד לשאיפה להראות אסתטיים, אבל זה צריך להגיע מתוכן ולא מתכתיבים ופילטרים של אינסטגרם. כשבאים אלי במטרה לשפר את החוויה מול המראה ולא יודעים לשים את האצבע על הדבר הספציפי, אני יכולה להציע. אני אנתח את תווי הפנים והפרופורציות, לא מתוך שאיפה לתקן פגמים אלא להעצים את היופי ואז לרוב התגובה תהיה "וואלה, איך לא חשבתי על זה".

  • כשמישהי מאוד צעירה מגיעה אלייך למרפאה והחוויה הסובייקטיבית שלה מול המראה היא לא משהו, איך את מתייחסת לזה?

תראי, אנחנו מטפלים בצעירים ובמבוגרים. ניתן לבצע ניתוח אף אסתטי בגיל 18 וגם בגיל 58. ישנם תווי פנים עימם נולדנו, מתי לתקן משהו שנולדת עמו, זו לא שאלה פילוסופית, זאת שאלה של בגרות אנטומית ונפשית. האם בכלל לתקן זו כבר שאלה פילוסופית וכאשר היא נוגעת לרופא היא גם שאלה אתית. כשילדה באה בטענה שמשהו למשהו בפניה שהוא בגדר שלמות אצלה, בגלל תכתיבים צינים מכירתיים שאנחנו צריכות להיראות כמו פילטר של אינסטגרם, אני מנסה להניא אותה מהעניין, מסבירה לה על הרמוניה ופרופורציות ובעיקר מנסה להראות לה כמה היא יפה באמת. בכל מקרה, אני לעולם לא זורמת עם הבקשות הקיצוניות הללו.

אגב, יש היום הפרעת נפש שנקראת Snapchat Dysmorphia – נערות עם דימוי פנים וגוף מעוותים לחלוטין שרוצות להיראות כמו פילטר! הן מבקשות להשיג שפתיים של תמנון, עיני שועל וכהנה עיוותים איומים, והדבר הנורא הוא שיש רופאים שזורמים עם התופעה ואחראים על הביצוע!

''מנסה להראות לה כמה היא יפה באמת'' | צילום: ליז קיידר

  • איך את מסבירה ללקוחות שלך כשאת יודעת שמה שהם מבקשים לא יתאים להם?

אני יוצאת תמיד מתוך נקודת הנחה שכל מי שמגיע אליי רוצה להיראות יפה יותר. יחד עם זאת, צריך להסביר שנכון ששפתיים בשרניות משוות לנו מראה סקסי, אבל אנחנו חייבים לכבד את הפרופורציות המולדות שלנו ולכן אם עיבוי שפתיים אצל מישהי ספציפית יקלקלו את הפרופורציות, כל הפנים שלה עלולות להראות מוזרות או מעוותות וזה כבר לא עניין של טעם או פילוסופיה, זה עניין של הבנה ביופי.

הדבר הראשון שאני עושה עם מטופלים חדשים, זה להעניק להם מראה, לבקש להביט בה ולומר לי מה היו רוצים לשפר. אני מתבוננת ומקשיבה ומנסה לדייק את האינטראקציה שלהם עם המראה. לא אחת מבקשים, למשל, למחוק את הקמטים במצח מבלי להבין את המחיר האסתטי שהדבר עלול לגרור. חשוב להבין שהיופי שלנו לא נמצא בהיעדר קמטים, הוא נמצא בפרופורציות, בצללים, בכיוונים של צללים, בתווי פנים, בדינמיקה נכונה ואותנטית. אם ״מחיקת״ קמטי המצח תגרור נפילת גבות, מה שנראה ללא ספק, פחות טוב ולא יותר טוב.

  • אילו סוגי טיפולים גברים מגיעים לעשות אצלך?

הכל מהכל. גברים רוצים בדיוק מה שנשים רוצות: להראות יותר טוב.

  • שפתיים?

בוודאי שכן. אם למשל לגבר יש שפתיים דקות במיוחד שלא תואמות את גודל פניו, דבר שמקנה לו מראה מרושע, ניתן לעבות אותן באופן שמתאים לפנים ולהקנות מראה גברי טבעי, אסתטי ומושך. לגברים מתאימים במיוחד טיפולים בטכנולוגיות שעובדות על יצירת קולגן. טיפולים אלו אינם כרוכים בד״כ בתהליך החלמה נראה לעין, הם משאירים מראה טבעי לחלוטין ולטובת הגברים עובדת התופעה הפיזיולוגית שייצור הקולגן שלהם בתגובה לטיפול, יעיל יותר מאשר אצל הנשים. כך למשל ניתן להשתמש בטכנולוגיית העל קול על מנת להדק ולהדגיש את קו הלסת.

חוטי ליפטינג למשל, הם שיטת טיפול מצוינת לגברים, גם הם מעניקים הידוק והרמה.  גברים מגיעים לא מעט עם תופעה של הזעת יתר בבתי שחי, טיפול קצר יעיל באמצעות בוטולינום טוקסין (בוטוקס) נותן פתרון מצוין לבעיה.  אני מאד אוהבת לטפל בגברים. יש הבדלים משמעותיים בכל היבט אפשרי בין הטיפול האסתטי באשה לטיפול בגבר. בעידן בו אנו מורגלים לטפל בעיקר בנשים, צריך להבין ולכבד את תווי הפנים הגבריים ומאוד להיזהר לא לשוות לגבר מראה נשי. גברים אפילו יותר מנשים, חרדים ממראה לא טבעי, הם רוצים לראות את עצמם במראה ולא להראות יותר טוב. גם אנטומית ופיזיולוגית ישנם הבדלים ובחלק מהטיפולים נשתמש בחומרים שמותאמים לגבר. מבחינת מבנה האישיות והגישה הישירה והיעילה, הם מטופלים נפלאים.

אין ספק שהרפואה האסתטית היא בדמה של ארנרייך וכמו כל דבר שהיא עושה בפרפקציוניזם מוחלט, כך גם היא שוקדת בימים אלה על ספר פרי עטה, ספר אנטומי אודות האלמנטים והממדים של היופי וכיצד הם משתנים עם הגיל. ספר שמסכם בגדול את השקפתה המקצועית וגם את הריאיון המרתק הזה  - "לא כולם הם פיקאסו, אבל אפשר ללמד את כולם לצייר!"

ליצירת קשר עם המרפאה –

050-3400043

אתר

פייסבוק

אינסטגרם