אייקון ישראלי: כיצד הפך הבלגי של קליל לסגנון הפופולרי בארץ? 

מתוך כל סגנונות העיצוב בישראל, יש אחד שתפס יותר מכולם, שכנראה עלה ועדיין, בכל שיחת בונים ומשפצים מדרום ועד צפון. זהו סיפורו של הבלגי 

ישראל, מדינה צעירה ורעננה, שהפכה מהר מאוד לקיבוץ גלויות מבחינות רבות; אין סוף תרבויות, מנהגים, ואנשים שונים שמתלכדים לכדי אומה אחת צבעונית ומעניינת. כך גם סגנונות העיצוב שחלחלו לכאן עם השנים – מגוונים בעלי פלטות צבעים שונות, מודרניים או כאלה שנותנים כבוד למסורות עתיקות ועוד רבים שמשתלבים כאן גם היום.

סגנונות העיצוב השונים באו לידי ביטוי גם בעולם עיצוב החלונות,והיום, כבר אפשר למצוא מגוון ענק של חלונות קלאסיים על זמניים שישתלבו נהדר בכל בית אקלקטי, חלונות באוהאוס שעשו עלייה מגרמניה ודייקו בפשטות שלהם את החללים שלנו, וגולת הכותרת, חלון בלגי  האייקוני, שלא פסח על אף אזור בישראל, מהמושב המרוחק ביותר בצפון, דרך לב האורבניות התל אביבית ועד העיר החמה ביותר בדרום. אז מה גרם לבלגי להתעלות על כולם ולהפוך למבוקש ביותר בעולם החלונות הישראלי?

 סיפורו של החלון הבלגי

"החלון הבלגי הפך לאייקון ראשוני מסוגו בארץ בעיקר כי הוא היה זה שהחדיר לשוק את המערכות הראשונות שהתייחסו לעיצוב עצמו. הן לא שימשו רק כמסגרת וזכוכית, אלא שילבו צבע, אביזרים תואמים והשפיעו על האווירה הכללית של הבית" מספר לנו רובי גל, מנהל חדשנות ועיצוב מוצר בחברת קליל.

חברת קליל, הייתה הראשונה להביא את הבשורה; בשנת 1998 פותחה המערכת הראשונה של חלונות ודלתות בסגנון הבלגי של קליל ומאז שודרגה והתעדכנה עם השנים בהתאם לרוח העיצובית. בקליל מספרים לנו שהרעיון מאחורי הסגנון הבלגי של קליל, היה לקחת את בלגי הברזל המקורי, לשפר אותו ולהתאים אותו לטעם העיצובי ולתקן הישראלי. "עד אז הפרופיל הבלגי שהקליליה קיים, יוצר בברזל אצל אמנים שפיסלו הכל לפרטי פרטים. קליל הנגישה את החלון הבלגי הקלאסי עם האיכויות של פרופיל האלומיניום" מוסיף גל.

פרופיל האלומיניום, בניגוד לברזל, אינו מחליד, אינו תלוי במסגר ועומד בתקן הישראלי בזכות היכולת להחליף את הזכוכית מבלי לפרק את המערכת מהקיר. קליל יצרה מערכת שהיא סטנדרט שאיתו ניתן לייצר ביעילות ובעמידות גבוהה כך אין צורך לתחזק את המוצר לאורך שנים. האותנטיות של החלון בלגי, הדגש העיצובי שלו, וההתאמה שלו לאין סוף סגנונות, הופך אותו לאייקוני ולחסר תחליף.

צילום: צילום: שירן כרמל

על עיצוב ותרבות 

קליל לא הסתפקו בעיצוב אחד ופיתחו מערכות שונות התואמות את הסגנון הבלגי, לדוגמה, עיצוב פרופיל חלק ללא החריצים והשקע במרכז הפרופיל שכולנו מכירים. כל המערכות המעוצבות באופן שונה, מאפשרות שילוב של חציצים המאפיינים את הסגנון הבלגי, אביזרים תואמים, פלטת צבעים רחבה ומנעד גימורים שמעניקים מראה אחר לחלוטין.

מערכות החלונות והדלתות בסגנון בלגי של קליל צברו תאוצה בישראל, כיוון שיש להם יכולת להיטמע בכל נוף כאילו היה שייך לו מעולם. הבלגי אמנם מגיע מאירופה, אך משתלב בצורה מדויקת בכל לופט תעשייתי באמצעות החציצים המעניקים לו מראה מחוספס. כך גם בדירה אורבנית בזכות הגימורים החלקים מעניקים מראה מודרני.
בבית כפרי קטן המוקף במדשאה גדולה והרבה שמש כשמשלבים עם פלטת צבעי האדמה הגולמיים שמעניקים אווירה חמימה.

"אחד ממאפייני התרבות שלנו" מציין גל, "הוא הרצון לייחודיות או אם לנסח את זה קצת יותר בגסות, גישת ה'מי אתה שתגיד לי מה לעשות'. סדרת הבלגי בדומה לגישה האדריכלית בארץ (בנייה ללא הרבה רכיבים שמוכנים מראש) מאפשרת המון מקוריות וחופש לביטוי על ידי בחירת גוון, חלוקות, ידיות מסוגננות ואפשרות להוסיף ולשלב משטחי זכוכית בטקסטורה שונה בפתח אחד. הפתחים של הבית הפכו למעשה לקנבס יצירה ולתכשיטים שמעטרים את המבנה האדריכלי".

הרצון הזה להיות ייחודי, שעליו מדבר גל, כל כך נוכח בהוויה הישראלית, מהרבה סיבות, היכולת להתבלט בתוך קיבוץ הגלויות הזה, המרדף אחר ההצלחה שמאפיין אותנו מאוד וההשוואה הטבעית שלנו לאחרים. כשמדובר בבתים שלנו, נקודת המפגש ההשוואתית הזו מתרחשת בעיקר כשאנחנו מארחים.

תרבות האירוח המשמעותית בישראל, היא עוד נדבך משמעותי בהצלחתו של הבלגי כאן בארץ. הרצון להעניק חווית בישול, אירוח, תחושת שייכות ונינוחות בטריטוריה הביתית שלנו, הוביל ישראלים רבים להתמקד במחשבה על כל פרמטר בתכנון הבית. הסגנון הבלגי נותן את המענה ההאולטימטיבי לכל בית בישראל – הוא ממסגר את הנוף ומשמש כאלמנט עיצובי מוביל בפני עצמו, הוא מרשים מתוך חלל הפנים ומחוצה לו.

בין כל ההתלבטויות הנוגעות לבחירת קו עיצובי מודרני, אקלקטי, תעשייתי או אולי כפרי, חברת קליל חוסכת לכם התלבטות אחת ומעניקה לכם את האפשרות לשלב את הבלגי הישראלי שלה, שיחבר את הבית שלכם לעולם עם עיצוב אייקונית על זמנית.

צילום: צילום: עינת דקל

לקביעת פגישה עם יועץ חלונות של קליל באולמות התצוגה, היכנסו לאתר קליל

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ