למרות משבר הקורונה המטריד, רמי ברכה מגייס כסף לקרן השקעות חדשה

היזם והמשקיע רמי ברכה איננו מוטרד יותר מדי ממשבר הקורונה ורק רואה בו הזדמנות להשתלב בשווקים חדשים בעלי פוטנציאל השקעה. ברכה, בעל תואר במשפטים ותואר שני במנהל עסקים, היה שותף בכיר במשך 22 שנה בקרן הידועה פיטנגו. לאחרונה הקים רמי קרן השקעות חדשה בשם "עדן בלוק" בלונדון, המתמחה בטכנולוגיות מתקדמות דוגמת בלוקצ'יין. בין השאר, ברכה מקדם השקעות של הקרן החדשה באיחוד האמירויות. אין ספק שמדובר בצעד נועז, אך כזה שבהחלט מאפיין את ברכה, שכבר בצעירותו התגלה כאדם שאינו חושש מסיכונים ויודע להתמודד כהלכה עם שורה של אתגרים וקשיים.

רמי ברכה
רמי ברכה | צילום: יח"צ

כמה מילים על רמי ברכה

ברכה נולד בשנת 1961 בעיר תל אביב, שם גדל והתחנך עד לשירותו הצבאי. בצעירותו היה ברכה ספורטאי בענפי ספורט שונים, ובייחוד אהב את ענף הטניס, שבו הצליח ושגשג. בשנת 1980 התגייס ברכה לצה"ל ושירת בגדוד 890 של חטיבת הצנחנים. עם פרוץ מלחמת לבנון הראשונה, ביוני 1982, לחם ברכה תחת פיקודו של אפי איתם בגדוד צוערי חי"ר. בתום המלחמה סיים בהצטיינות קורס קצינים, ולאחר מכן חזר לשרת באותה יחידה כמפקד. בזמן שהוצבה היחידה בהרי השוף בלבנון נקלעו כמה מחייליו לשדה מוקשים ונפצעו. ברכה מיהר לחלצם, יחד עם סרן שרון דבידוביץ', אך במהלך אותה פעולה עלה על מוקש, נפצע קשה ובעקבות זאת איבד את כף יד ימין וכף רגל שמאל. הוא עבר תקופת שיקום ממושכת בבית החולים, ולאחריה חזר בהתנדבות לשירות מילואים ביחידה מובחרת. למרות פציעתו והאתגרים הרבים שנתקל בהם לאורך השנים, המשיך ברכה בפעילותו הספורטיבית והוא לוקח חלק בענפים מאתגרים שונים, ביניהם קייטסרפינג, אופני שטח וגם סנובורד. לפני כמה שנים אף הצטרף לצוות מטפסים וכבש את פסגת הר הקילימנג'רו שבאפריקה, מוקד משיכה לחובבי אתגרים.

קרן ההשקעות החדשה

ברכה למד לתואר במשפטים ובהמשך לתואר שני במנהל עסקים, ואף הצטרף כשכיר, בשנת 1996, לקרן ההשקעות פיטנגו. לאחר תקופה קצרה יחסית הפך בשנת 2000 לשותף בקרן ואז החל לבסס, ובהצלחה יתרה, את מעמדו בעולם ההשקעות. בשנת 2014 ייסד ברכה, לצד טל בר-נוח, ברק פרידור וג'וני סאקס, את חברת "סוסא", האחראית לחיבורים עסקיים בין חדשנות ישראלית וחברות הזנק ישראליות לחברות בינלאומיות שונות. לאור עברו הצבאי ופציעתו הקשה החליט ברכה לפעול למען פצועי צה"ל, והוא לוקח חלק בפעילויות שונות הקשורות להם ומהווה מנטור לרבים. הוא משמש כחבר הנהלה של אגודת הידידים של פצועי צה"ל ואף חבר הנהלה בקרן פילנתרופית – קרן מהלך – שנועדה להוביל ארגונים חברתיים שונים לפיתוח הכנסות עצמיות. ברכה גם פועל רבות למען טיפוח מנהיגות צעירה ומעורבות חברתית של בני נוער בקהילה, וכן משמש כמנטור בעמותת "עטלף", הפועלת למען אנשי ובוגרי שייטת 13 ומשפחותיה השכולות.

כמי שפועל ופעל רבות למען החברה והיה מחובר במשך שנים ארוכות לעולם ההשקעות ולעולם העסקי, ברכה רואה במשבר הקורונה הזדמנות להשקעה עם פוטנציאל. החל מפברואר 2021 הוא פועל לגיוס קרן השקעות חדשה שמושבה בלונדון, קרן ההשקעות Ender Ventures. אחת ממטרותיה העיקריות של הקרן היא להפוך את איחוד האמירויות למרכז עולמי לחדשנות ולמצב את מעמדה בתחום בעולם כולו. הקרן צפויה להשקיע בתחומים שונים הקשורים לטכנולוגיות חדשניות, כגון מציאות מדומה, סייבר, בינה מלאכותית, מחשוב קוואנטי, רובוטים, רחפנים, תשתיות ענן ועוד, ובכך לנצל את היתרונות הרבים הנלווים להן. ברכה רואה בקרן זו גם הזדמנות אדירה לפיתוח קשרים חשובים עם העולם הערבי, שהחלו כבר עם הסכם השלום בין ישראל לאמירויות שנחתם לאחרונה. לאור הצלחתו של ענף ההייטק הישראלי בעולם, רמי ברכה מזהה את הפוטנציאל הרב הגלום בו ואת יכולתו להאיץ את התפתחותה של איחוד האמירויות בכל הקשור לתחום זה. הוא מבין את הערך העצום הגלום בהשקעה שכזאת, נכס שנכון לשני הצדדים: חברות סטארט-אפ ישראליות זוכות למשקיעים, ומשקיעים זרים מאיחוד האמירויות זוכים לקחת חלק בעולם שתופס תאוצה ונעשה לחלק בלתי נפרד וחשוב בחיינו.

לבחור נכון ולהוביל קדימה

מאחורי רמי ברכה עומדים למעלה מ-80 אקזיטים מצליחים, המוערכים ביותר מכ-2 מיליארד דולר. עובדה זו הופכת את ברכה לאחד המובילים בתחום ההשקעות הישראלי ולבעל ניסיון רב ויכולת מקצועית מרשימה. כמו כולנו, גם ברכה הושפע לא מעט ממשבר הקורונה ואינו מתעלם מהשלכותיו. עם זאת, וכמו בתקופות אחרות בחייו שהציבו בפניו אתגרים לא פשוטים, הוא רואה בכך גם הזדמנות לעשות צעד חשוב ולקחת חלק בקרן השקעות שיש לה פוטנציאל עצום. ברכה מעולם לא ויתר לעצמו. במפגשיו עם צעירים, יוצאי צבא שנפצעו כמותו, הוא מעביר להם מסרים של אופטימיות ותקווה, שמלווים אותו לאורך כל חייו. העובדה שנאלץ להתמודד עם מצב מסכן חיים ועם פציעה קשה לא עצרה אותו בדרכו אלא הובילה אותו דווקא לעשייה ולרצון לפרוץ קדימה. ואכן, למרות המשבר, ברכה מצליח לגייס כסף לקרן ההשקעות באיחוד האמירויות ולהגשים חלום גדול. תוך כדי כך, פעילותו תחזק את הקשר בין ישראל לאיחוד האמירויות ועשויה להוביל לביסוס קשרים מדיניים נוספים וחשובים לא פחות.

ברכה רואה בכל משבר בחיים הזדמנות לזינוק קדימה. הוא יודע כיצד לנצל משברים ולהתקדם למרות הפחד ותחושת חוסר השליטה. כמי שניצל ממוות והצליח להתגבר על קשיים עצומים, אין ספק שברכה יצליח גם הפעם להתמודד עם האתגר שבהקמת קרן השקעות חדשה וגיוס ההון הנדרש לה לטובת פעילותה. התזמון אינו מפחיד את ברכה אלא מאתגר אותו. הוא עסוק כיום בגיוס וזיהוי חברות להשקעה. אמנם הימים הם ימי קורונה, ימים שאינם כתיקונם, ובכל זאת ברכה יודע להתמודד עם האתגר ולערוך את ההתאמות הנכונות בדרכו אל עבר המטרה. ברכה טוען כי בניגוד למה שחושבים רבים, עולם ההשקעות איננו מצוי בהקפאה מוחלטת, וישנן לא מעט השקעות איכותיות שנמצאות כיום בשלבים מתקדמים. עם זאת, נדרשת פשרה כלשהי ונחוצות פעולות מיוחדות כדי לצלוח את התקופה. שלא כמו במשברים קודמים, שבהם התפוצצה בועה, המשבר הנוכחי מושפע מאוד מהפן הפסיכולוגי, והוא אירוע מתגלגל שלא קל לעצור. עם זאת, ברכה מאמין שהשוק יחווה מגמה הפוכה והוא לא מאבד תקווה לרגע. הוא ממליץ לחברות סטארט-אפ מתחילות להשקיע בלקוחות קיימים, לצמצם עלויות ולהתייחס לכך כאל קרב, בדיוק כפי שקורה בזמן מלחמה. המטרה היא לשרוד את התקופה ולעשות זאת בגדול. יש לקרוא נכון את פני השטח, כפי שברכה יודע לעשות עם החברות שהוא מסייע להן, ולקבל את ההחלטות הנכונות. בעיני ברכה היזמים הם מפקדים שצריכים להיערך לקרב ולהוכיח שהם וצוותם קורצו מהחומר הנכון.