חולמים על במות, ונשארים רק עם ההלוואות - שוק המנטורינג בישראל

אם בעבר הייתם צריכים להשקיע מאות אלפי שקלים בלשכור אולמות, להזמין אנשים ולפתח מיומנויות במה ויח"צ כדי למלא אולמות ולהשפיע על אלפי אנשים, היום, סף הכניסה לתחום המנטורינג והדרך להגיע ל"מגרש של הגדולים" קצר וקל מתמיד. עם כניסת הרשתות החברתיות לחיינו, כל מה שנדרש בשביל להצליח זה הכשרה מקצועית, חיבור לאינטרנט ופרופיל באחת מהרשתות הפופולריות בקרב קהל היעד שלכם.  

וזאת בדיוק האשלייה הגדולה.

תארו לכם שהייתם פותחים עכשיו חנות מחשבים שכונתית קטנה, מסתכלים על 'אפל', ומנסים לחקות את אסטרטגיית השיווק ש'אפל' מיישמת. סביר להניח, שלא תצליחו להכניס את אותה כמות לקוחות, וגם הלקוחות שיגיעו לא יובילו את החברה שלכם לגלגל מיליארדים, בעיקר משום שאסטרטגיה של עסק מתחיל לא יכולה לעולם להיות זהה לזו של עסק בתנופה שרץ כבר שנים.

וזה בדיוק מה שמנסים לעשות המאמנים והיועצים שנכנסים לרשת - להסתער על כל הרשתות החברתיות, להפיק סרטונים ב"רמה הוליוודית" שפונים לכל מי שקצת רע לו בחיים, להזיע בשביל להוציא קורסים דיגיטלים שבפועל לא נמכרים ולעבוד קשה בשביל להקים קהילות בפייסבוק ובאינסטגרם שלא קונות מהם, כאשר ההכוונה היחידה שהם מסתמכים עליה זה המנטורים הגדולים שהם מעריצים שאומרים: "תעשו כמונו, ותצליחו".

וזה במקרה הטוב!

צילום: צילום: פלג אלקלעי

במקרה הרע, המאמנים האלו גם משלמים לאותם המנטורים עשרות אלפי שקלים כדי שיגידו להם מה לעשות, ומגיעים לאותו מצב, רק עם הלוואות ומינוסים בחשבון הבנק.

אי אפשר להאשים בזה את המאמנים והמנטורים שבסך הכל רוצים להצליח ופועלים מתוך תחושת שליחות, חלקם גם יצאו לדרך בגלל אותם המנטורים שייצגו משהו שהם נורא מאמינים בו. הם נורא רוצים להשפיע, אבל בסוף הם (ואתם) צריכים להיות ריאלים ולהבין, שכשיוצאים לדוג בפעם הראשונה, לוקחים חכה. עם רשת הדייגים מסתערים בהמשך הדרך.

רן אברהם מומחה בייעוץ עסקי - שיווקי למאמנים ויועצים מציג אסטרטגיה 'רזה ומהירה' ליצירת הכנסות וסלילת הדרך לקדמת הבמה.

צילום: צילום: פלג אלקלעי

הקורונה דחפה את כולם לדיגיטל ורק האיצה את התחרות

רן: "אלפי שכירים במשק הבינו שאין ביטחון בלהיות שכיר. נפתחה להם הזדמנות ללכת על החלום שלהם ולצאת לעצמאות, ומה יותר מדהים וכיף מלעזור לאנשים אחרים?

עכשיו, מצד אחד נוצר ביקוש אדיר בשוק לשיקום המצב הנפשי, הכלכלי והבריאותי, ומצד שני גם היצע מטורף של אנשים שעושים הסבות למקצועות הייעוץ והמנטורינג. ככה התחרות גדלה ונוצר מצב שבו כל אחד מחקה את השני, הביקוש לפרסום בפייסבוק עולה, מחירי הפרסום עולים בהתאם, וכל גולש ברשת רואה עשרות הצעות שונות ביום לפתרון הבעיה שלו. בסופו של דבר, המנטורים שמנסים לשווק את עצמם ברשת לא מבינים למה אף אחד לא פונה אליהם".

איזה פתרון אתה מציע?

רן: " השלב הראשון זה להתעורר למציאות ולהבין שהרשת זה לא רק 'סרטוני טיקטוק' חמודים ופוסטים מרגשים, אלא מדובר בחתיכת ג'ונגל שצריך לדעת איך לנווט בו מבלי ללכת לאיבוד, ועדיף לקחת מורה דרך שיציג לך את האמת ולא רק את כל 'הפוצי מוצי'.

אבל אם כבר לקחתם מורה דרך ואין לכם מושג מה לא עובד שם או שאתם עדיין קצת חוששים (גם לי לקח זמן להבין את זה בדרך הקשה), אז ללכת על האסטרטגיה של הגנרל סון טסו, מחבר אחד הספרים המשפיעים בהיסטוריה באסטרטגיות לוחמה "אומנות המלחמה" שטוען שהדרך הכי טובה לכבוש את שטח האויב היא להתמקד בכיבוש כיפה אחת אחרי השניה, ולא לפזר את הכוחות ולנסות לכבוש את כולן יחד".

צילום: צילום: פלג אלקלעי

פרט לי את הכיפות שהמנטורים צריכים לכבוש בזו אחר זו.

רן: הראשונה היא התמחות בנישה אחת בלבד. אני יודע שאני מפיל פה כמה לסתות ואתם אולי מפחדים 'להיתקע' בנישה אחת, אבל תסתכלו אחורה על טוני רובינס וגרנד קרדון - הם התחילו רק ממכירות ואחר כך התרחבו לנישות רחבות יותר. מעבר לכך, כמה 'מאמנות כושר' אתם מכירים לעומת 'מאמנות כושר לנשים אחרי היריון שרוצות לחזור לגוף שלהן'? בום! כבר יצרתם לכם בידול ואתם כבר נשמעים אחרים מהשאר.

הכיפה השנייה היא התמחות במכירת הצעה אחת בלבד. במקום לנסות למכור כמה מוצרים ושירותים במאות שקלים ולבלבל את קהל היעד, חשוב להתמקד בהצעה אחת שערכה כמה אלפי שקלים. ככל שמתרגלים למכור הצעה אחת, הופכים להיות הרבה יותר חדים ומשופשפים בזה, והעבודה הרבה יותר קלה. רק אחר כך אפשר להתחיל למכור מוצרים נוספים.

הכיפה השלישית היא התמחות בפלטפורמה אחת בלבד. מעבר למיומנויות שיווק כמו חידוד מסרים, מיומנויות מכירה בטלפון וראייה ליצור חשיפה אפקטיבית, להבין איך הקהל אוהב לצרוך בה תוכן ועוד.

בשורה התחתונה, במקום להיות בינוניים בכל מקום, צריך להיות חדים ומומחים במקום אחד, לייצר תוצאות ואז למנף את ההכנסות לכניסה לזירות חדשות".

מיהו רן אברהם?

הוא בן 32, יזם, מרצה ומוביל מומחים ומומחיות לשבור את תקרת ה-10,000 ₪ במהירות ובעוצמה באמצעות מסרים חדים שמושכים לקוחות מהנשמה שלהם.

רן: "בפעם הראשונה שגרמתי לבנאדם שבחיים לא שמע עליי, לבוא לפגישה בנושא ההון שצבר לכל החיים עם חברת השקעות קטנה שאף אחד לא שמע עליה - משיחת טלפון אחת, זיהיתי יכולת מטורפת שאני חייב לפתח שאיתה אני יכול לעשות ולהשיג כל מה שאני רוצה בחיים. ומהר!

במשך 5 שנים חקרתי ופיתחתי את היכולת הזאת דרך משרות וניהול מוקד מכירות, לימודי NLP, קריאת ספרים ומחקר על משא ומתן והיום אני מעביר את המיומנות הזאת ללקוחות שלי שאת חלקם לקחתי מ-0 וקפצו לחברה בע"מ תוך שנה ומקפיץ חבר'ה שהיו תקועים שנים ב1 על 1 לעבודה עם קבוצות.

צילום: צילום: פלג אלקלעי

מה המסר העיקרי שלך למאמנים ומנטורים שרוצים להצליח?

רן: "כדי שהשיווק יעבוד, חייב שיהיה לו EDGE. זה לא רק לעשות סרטונים ולהיות בקבוצות, וזה לא להשחית אנרגיה. שיווק זה מסר חד, ולא עניין של קופירייטינג ומילים יפות. אני לא איש שיווק, אני תופס את האנשים מהנשמה, ומחבר אותם לקהלים שלהם עם מסרים מדויקים, בלי הרבה מילים. מי שיודע לעשות את זה מצליח, זה כזה פשוט".

לפני שהיא יורדת מהאוויר: הדרכה מוקלטת ללא עלות "3 השלבים לבניית מכונת הלקוחות" לצפייה ללא עלות לחץ כאן

להדרכה

לאתר הבית

עקבו אחרי רן באינסטגרם

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ