ללא תיעוד וללא מס הכנסה: הצצה לתעשיית הביטקוין הישראלית

מתחת לאפן של הרשויות צמחה כאן כלכלת ביטקוין מקומית פורחת ומשגשגת: מאתר מכירות ועד בעלי מקצוע שמקבלים תשלום במטבע הוירטואלי. איתי ורד עם הצצה מיוחדת לכלכלת העתיד

ביטקוין
ביטקוין | צילום: fotolia

אחרי קרוב לעשור, נראה שטירוף הביטקוין סוף סוך אוחז בישראל. תורי ענק משתרכים מול שגרירות הביטקוין בתל אביב - המקום היחיד בארץ שבו אפשר לקנות את המטבע הוירטואלי. מכניסים שקלים לכספומט - והביטקוין עובר לארנק הדיגיטלי. , מזוודות של כסף, עשרות סקרנים - נראה שהישראלים רוצים להצטרף לחגיגה.

 

למעשה כדי להבין עד כמה מטאורי הזינוק בשווי של המטבע, שהגיע השבוע לשווי שיא של 20,000 דולרים וצנח מעט מאז,  נצטרך לחזור חזרה מרחק תשע שנים, אז, עם השקתו של המטבע, הוערך שוויו בכ- 5 סנט בודדים. יש לציין שהמטבע הוירטואלי הזה אינו מנוטר והשימוש בו אנונימי לחלוטין לכן לא מפתיע כי עצם הקיום שלו מפחיד את הממשלות ואת הבנקים, זאת בעיקר מכיוון שמאות אלפי עסקים ברחבי העולם, 150 מתוכם בישראל, מקבלים כבר תשלום באמצעותו.

 

אז מה משפיע על ערכו?

 

הביטקוין נוצר ב-2009 ביפן על ידי אדם המוכר בשם סטושי נאקאמטו, אדם שאיש אינו יודע מי הוא באמת. עקרון מאחוריו פשוט - מטבע וירטואלי שאין לו שום תצורה פיזית של כסף מודפס. המטבע הזה "חי" ברחבי הרשת, והערך שלו עולה ויורד אך רק בהתאם להיצע ולביקוש בשוק. לצערנו עיקר השימוש של המטבע בעולם מתבצע ברחבי הרשת האפילה, שם נהנים מהאנונימיות של המטובע לטובת מסחר בפעולות לא חוקיות שנעות החל מסחר בסמים ופדופיליה ועד האקרים שמשכירים שרותיהם לכל המרבה במחיר.

 

 

אבל מדוע הממשלות כל כך מפחדות ממנו?


זהו מטבע וירטואלי שלא ניתן לפיקוח, והקיום העצמאי שלו ברשת תלוי אך ורק בביקוש. המטבע נוצר באמצעות "כרייה": משתמשים בנוסחאות מתמטיות מורכבות ובמחשבים חזקים במיוחד, וכל מחשב אשר מצליח לעשות זאת - מקבל את הזכות לאסוף 12.5 ביטקוין שלא ניתנים לזיוף.

 

 

 

עם זאת, המשאב הזה מוגבל: עם יצירתו, תוכננו לו רק 21 מיליון מטבעות, וכיום נמצאים בשימוש 16.3 מיליון מטבעות. עצם הקיום שלו מאיים על הסדר הכלכלי העולמי, ולכן הוא מפחיד את הממשלות והבנקים. בארצות הברית, האיחוד האירופי ורוסיה מזהירים לגבי המסחר והשימוש בו על ידי ארגוני טרור והעולם התחתון, אך כאמור ברחבי העולם ישנם מאות אלפי עסקים המקבלים תשלום במטבע הוירטואלי.

 

 

מטבעות ביטקוין
מטבעות ביטקוין | צילום: רויטרס

השבוע התכנסו לחגוג את הנס שקרה להם כל אנשי קהילת הביטקוין, המייסדים, לא המתלהבים החדשים -

האירוע נראה יותר כמו מסיבה לא פרועה בטכניון, מאשר התכנסות של אנשים שבפוטנציאל שווים מיליונים. אין מרצדסים בחניה או חליפות של ארמאני, ובכלל - כאן לא אוהבים לדבר על כסף. הם לא רואים את עצמם עשירים  אלא יותר מהפכנים  המבשרים של עולם חדש ללא עמלות וריבית. קונים מוכרים  כיוון שהערך נקבע רק על בסיס היצע וביקוש  מדובר בחיים על רכבת הרים.

 

זה יותר מאידיאולוגיה, הביטקוין הפך ממש לדת. יש לא מעט אנשים שטוענים שכיוון שמדינות מאבדות שליטה על המערכת המוניטרית, לא יכולות לגבות מס על הביטקוין, הן ישימו לו רגליים, ואז  הבועה תתפוצץ. זו רק אחת הסכנות בכסף שקיים רק ברשת. זה כסף כמעט ללא תיעוד, ללא ביטוח, מס הכנסה לא יכול לשים עליו יד - בקיצור - גן עדן להלבנת הון, פשע וטרור. אבל למרות כל הסכנות - הביטקוין פורח.

 

ויש מי שמסתכלים קדימה והביטקוין הוא כבר סיפור ישן בשבילם. מטבע וירטואלי אחר, אטריום שמו, קפץ משווי של 500 דולרים בשבוע שעבר לכדי-700 דולרים השבוע. נכון להיום יש יותר משבע מאות מטבעות דיגיטליים, אז איזה כדאי לקנות אם בכלל?  מי יודע אלוהים גדול.