זיכרון חיצוני: מה יקרה כשהמוח האנושי יחבור לבינה המלאכותית?

הילדים שלנו עומדים להיתקל בדילמה לא פשוטה בכלל: האם לעבור ניתוח שיאפשר לשדרג את המוח שלהם ולחברו למחשב? הכל על ההתפתחויות שנראות כלקוחות מסרט מדע בדיוני

מוח אנושי מחובר לאלקטרודות בסייבטלון בשוייץ
מוח אנושי מחובר לאלקטרודות בסייבטלון בשוייץ | צילום: רויטרס

מתברר שהגענו לשלב שבו אנחנו יכולים להפעיל מכונות בעזרת המחשבה בלבד. הרכב, אגב, לא חייב להיות בנוי מקוביות לגו. למעשה, זה לא חייב להיות רכב בכלל.

 

כן, למרות כל הזינוק האקספוננציאלי המתמיד בטכנולוגיה המטורפת שנבנית סביבנו, המוח האנושי הוא עדיין המחשב המתוחכם ביותר שאפשר למצוא היום בשוק. מאה מיליארד נוירונים שיורים עשרות אלפי פקודות בו בזמן במינימום מאמץ - אלא שבמשך שנים הניסיון להבין איך הוא עובד לא ממש צלח. אבל עכשיו משהו סוף סוף מתחיל להשתנות.

סינק.

 

>> לכתבות נוספות בנושא

מדהים: המדען הזה מפתח בינה מלאכותית בעלת גוף אנושי

אני, רובוט: האם בינה מלאכותית יכולה להחליף את המוח שלנו?

סיפורים מהקופסה: כשהמחשבים יתחילו להרגיש במקומנו

 

עידו לפידות עבד באינטל יותר מ-20 שנה באחד התפקידים המאתגרים יותר בחברה - חיזוי הטכנולוגיה העתידית שעליה אינטל צריכה להמר. על ממשק שמחבר בין מוח למחשב הוא דיבר כבר לפני שנים, עכשיו מתחילים לראות את הפירות. אבל איך זה עובד - איך גורמים למוח לתקשר ישירות עם מחשב ולמה בעצם?

 

כמו שהקוף שלמד לשלוט על יד רובוטית בעזרת מוחו הוכיח - זה לא דורש תחכום יוצא דופן מצד המפעיל. אבל התרומה של היכולת הזאת היא מופלאה. חולים שבמשך שנים הוגדרו "צמח" קיבלו כלי שבעזרתו הצליחו לשבור שתיקה ולתקשר עם הסביבה, אנשים משותקים קיבלו זוג ידיים מתפקדות. כל זאת הודות ליכולת לתרגם את הפעילות החשמלית שמתרחשת במוח לפקודות מחשב - והיכולת הזאת רק הולכת ומשתכללת.

 

סוכנות דארפה, הזרוע הטכנולוגית המופרעת של הפנטגון, פרסמה לאחרונה סרטון ובו הדגמה של לולאה סגורה בין מוח למחשב, שבה המוח לא רק נותן הוראה להזיז את היד אלא מקבל בחזרה מהיד מידע שהוא מתרגם לתחושה. ויש איש שעבד עם המשטרה בדיוק על זה - חיבור אלקטרודות למוחם של כלבי גישוש, שמזהים חומרי נפץ ושולחים הודעה למפעיל. אבל אנחנו הגענו אליו מסיבה אחרת לגמרי.

 

פרופסור נתן אינטרטור מפתח כלי שיחליף את עשרות האלקטרודות שנדרשות כדי לחבר אדם למחשב במדבקה אחת פשוטה. והשבוע חשפה פייסבוק שזה בדיוק הפיתוח שהיא עובדת עליו.


המוח של סרגיי, למשל, מחובר למחשב - והשניים פועלים יחד. המשימה של סרגיי - לאתר מתוך התמונות שרצות במהירות על המסך את הפרצופים; המשימה של המחשב, להבין מתי סרגיי הבחין בפרצוף וְלשלוף את התמונה החוצה. אז המחשב למעשה קורא את המחשבות של סרגיי.

 

אגב, מי שהזמין את העבודה הזאת מפרופסור אמיר גבע הוא משרד הביטחון. כי מסתבר שמחשבים יודעים אולי לצפות בעשרות אלפי פרטים בשנייה, אבל המוח האנושי יודע לזהות מה הוא מחפש הרבה יותר טוב מהמחשב - כשמחברים את היכולת של השניים יחד מקבלים מכונה יעילה הרבה יותר.

 

אבל תנו לנו רגע, כי זה השלב שבו הדברים מתחילים להסתבך באמת. ​

 

אלון מאסק
אלון מאסק | צילום: Getty Images

אז אילון מאסק, המיליארדר המסקרן שעומד מאחורי המכונית החשמלית טסלה וחברת השיגור לחלל "ספייס X", הצהיר לפני שבועות אחדים על הצעד הבא שלו: ממשק מוח מחשב פולשני - במילים אחרות, חיבור אלקטרודות ישירות לתוך המוח שלכם והורדת המחשבות שלכם לענן. כן, ברצינות.

 

וכך זה יעבוד - אלקטרודות שיחוברו ישירות למוחו של המשתמש יקלטו את פעילות הנוירונים ויישלחו למחשב, שיתרגם את הפעילות לְמחשבות או תחושות ואז יעביר אותן הלאה למשתמש שאיתו אתם מבקשים לדבר. בשלב השני, כוח העיבוד הזה כבר יירתם לְטובת הפיכת המוח שלכם לְמוצלח יותר. וְכוֹל זאת למה? כי מאסק, שנחשב לאחת הדמויות הבולטות ביותר במאבק נגד אינטליגנציה מלאכותית, בטוח שבתחרות בין האדם למחשב, האחרון עומד לנצח - ועכשיו הזמן להשיב מלחמה.

 

אז זוֹ השאלה הגדולה הבאה שתתגלגל ככל הנראה לפתחם של הילדים שלכם - האם הם יהיו מוכנים לעבור ניתוח פולשני כדי לשדרג את עצמם? להוסיף זיכרון או כוח עיבוד למוח, לתקשר ישירות עם המחשב או עם אחרים? כן, השלב הבא באבולוציה הגיע סוף סוף - השאלה היא באיזה מחיר.