האקזיט של קירה: המדענית בת ה-29 שחזתה את העתיד והפכה למיליונרית

בשבועות האחרונים ד"ר קירה רדינסקי הייתה עסוקה בתפירת עסקת החלומות שהפכה אותה למיליונרית שבוע לפני יומולדת 30. אשרת קוטלר התלוותה לצעירה מזכרון יעקב שחוזה את העתיד

דוקטור קירה רדינסקי, המדענית הראשית של איביי בישראל
דוקטור קירה רדינסקי, המדענית הראשית של איביי בישראל | צילום: וויקיפדיה - Arielinson

בגיל 15 היא נכנסה בשערי הטכניון וכעבור עשור כבר הוכתרה כהבטחה עולמית: שבוע שעבר פורסם כי חברת אי ביי העולמית רכשה את הסטארטאפ  SalesPredict, אותו ייסדה  ד"ר קירה רדינסקי. החברה, שהוקמה לפני כארבע שנים ושמה לה למטרה לקחת את תחום חיזוי האירועים ולשלבו בתחום הרכש, נמכרה בסכום של למעלה מ-30 מליון דולרים כשרודינסקי עצמה נקלה באיביי ישראל בתפקיד המדענית הראשית של מרכז הפיתוח המקומי. אושרת קוטלר התלוותה לרודינסקי 48 שעות לאחר הרכישה, כדי לנסות ולהבין מי היא אותה צעירה שאפתנית שכבר הוכתרה כהבטחה עולמית.

 

 

בגיל 4 עלתה ארצה מאוקראינה היישר לבית של נשים חזקות בנשר - אמא מתמטיקאית ודודה אשת מחשבים. בגיל 15 כבר נרשמה ללימודים בטכניון והודיעה למרציה שבכוונתה לעבוד על מחקר שישנה את עולם הרפואה. כעבור עשור, והיא רק בת 25, סיימה דוקטורט בהצטיינות - וצדה את עינם של עורכי המגזין המדעי היוקרתי של ה-MIT, שהכתירו אותה כאחת מ-35 הצעירים המבטיחים שעוד ישנו את העולם - רשימה שכללה בעבר גם את מארק צוקרברג ואת מייסדי גוגל. מאז כבר הדליקה משואה בהר הרצל ואפילו עורכי הטיים מגזין הספיקו להכתיר אותה בתואר "הממציאה המודרנית" בזכות האלגוריתם שפיתחה לניבוי אירועים, שהוא למעשה מערכת בינה מלאכותית שנשענת על כל המידע הגלוי בעולם הממשי ובאינטרנט - מעיתונים ועד ערכים בוויקיפדיה, כדי לחקות את דפוס המחשבה האנושית ולנסות לצפות מראש כיצד יתנהגו ממשלות וצבאות, אילו מגפות יפרצו ואילו אירועי טרור יטרידו את שלוותנו. ולא תאמינו - זה עבד. עד מהרה היא הפכה את האלגוריתם לסטארטאפ - ותוך פחות משלוש שנים הגיע השבוע האקזיט הראשון.

 

 

אחרי יום במחיצתה אפשר לומר בלי להתבייש: ד"ר קירה רדינסקי מתפלשת בביזנס רק כדי להגשים את החלום המקורי ההוא מגיל 15 בטכניון - להפוך את העולם למקום טוב יותר. ועכשיו, מכיסא המדענית הראשית של ענקית הרשת איביי, היא מסתערת על היעד הבא - לסייע לקופות החולים בישראל לחזות את המחלות שלנו מראש - ובכך להאריך את תוחלת החיים.