סקירה: סנסיבו Elements – התראה על מצב האוויר בבית

אנחנו חיים בתקופה בה מוצרי סינון האוויר פופולאריים יותר מבעבר. חיישן ה-Elements של סנסיבו רוצה לעזור לכם להבין מהי איכות האוויר בבית שלכם והוא עושה את זה באמצעות המון מדדים והתראות

סנסיבו Elements
סנסיבו Elements | צילום: יחצ

חברת סנסיבו (Sensibo) הישראלית, המזוהה בעיקר עם חיישנים חכמים לתפעול המזגן, החלה להתמקד בשנתיים האחרונות בתחום סינון האוויר בבית. זה התחיל עם מסנן האוויר – Pure (לסקירה המלאה), המשיך עם החיישן Air Pro (לסקירה המלאה) המציע מעבר ליכולות שליטה במזגן גם חיישנים בסיסיים לזיהוי מצב האוויר וזה הגיע לחיישן מתוחכם בשם Elements, המאפשר ניטור מדדים רבים במצב האוויר בבית ובמשרד.

חללים פנימיים עלולים להיות מזוהמים עד פי חמישה מהאוויר בחוץ, כאשר אדם מערבי ממוצע מבלה מעל 90% מזמן החיים שלו בתוך חללים סגורים. המזהמים הנפוצים בחללים סגורים הם חומרי ניקוי ביתיים וחומרי בניין וכן מזהמים שנכנסים לאוויר הבית שלנו מבחוץ, כגון: אבק ואבקנים וכן מזהמים שהם תוצרי לוואי של הנשימה האנושית (CO2) שבחלל סגור עלולים לעלות לרמות מסוכנות. שאיפת מזהמים כגון אלו עלולה לגרום למגוון השפעות שליליות ובעיות בריאותיות ובהן: אובדן מיקוד, עייפות, כאבי ראש חוזרים, גירויים בדרכי נשימה ובעור, אלרגיות, שיעול, התעטשות, בחילות וקוצר נשימה. כל הנתונים המדאיגים הללו יצרו בשנים האחרונות פריחה בקטגוריית מכשירי סינון אוויר לבית, כמו אלו של סנסיבו, דייסון ושיאומי.

 

 

ה-Elements הוא מכשיר קומפקטי, המגיע בתצורה של ריבוע לבן עם תאורה עדינה משנה צבעים במרכז שלו (זאת משמשת כנורת חיווי להתראות). המכשיר ניתן להרכבה על קיר או להנחה על שולחן באמצעות מעמד. הוא כמובן דורש חיבור לחשמל וקישור לאינטרנט באמצעות WiFi.

בניגוד ל-Air Pro המאפשר ניטור של פחמן דו חמצני ותרכובות אורגניות נדיפות (TVOC) המגיעות מבישול, חומרי ניקוי ופורמלדהיד, ה-Elements גם מציע זיהוי של PM2.5 – חלקיקים בקוטר של עד 2.5 מיקרון המסוגלים לחדור לריאות, כגון מתכות, כימיקלים אורגניים, אמוניה, סופלטים ועוד. מדדים אחרים של החיישן הם של אתנול, טמפרטורה ולחות.

 

כתבות נוספות בטכנולוגיה

 

סנסיבו Elements – אפליקציה פשוטה, גיור לא שלם לעברית

השימוש ב-Elements מתבצע דרך האפליקציה הרגילה של סנסיבו, אשר מגיעה עם ממשק בעברית. לאחר חיבור מהיר, מגדירים באיזה חדר בבית ימוקם המכשיר. במקרה שיש באותו חדר גם חיישן רגיל של סנסיבו לשליטה במזגן, הוא יופיע באותו חדר באפליקציה. ניתן להבין בקלות דרך האפליקציה את איכות האוויר בכל מדדים, באמצעות חיווי גראפי ומספרי. מעבר לזה, יש גם נתונים גרפיים על האוויר בבית ביום האחרון, השבוע והחודש. עבור שני הנתונים האחרונים, יש צורך להירשם לשירות הפרימיום של סנסיבו שגם מציע יכולות נוספות עבור חיישני המזגן, כמו: זיהוי חלון פתוח, זיהוי צמיחת עובש וכיבוי אוטומטי לחיסכון באנרגיה. ישנו תשלום של 8.5 שקל לחודש.

מה שהפריע לי באפליקציה, שלמרות שהיא מגויירת ברובה לעברית, דווקא החלקים המסבירים על כל זיהומי האוויר לא תורגמו לעברית ונשארו באנגלית. בסנסיבו מסרו שבימים הקרובים התרגום בעברית בנוגע למזהמים יתעדכן באפליקציה.

 

סנסיבו Elements
סנסיבו Elements | צילום: צחי הופמן

 

סנסיבו Elements – מתריע יותר מדי וזה מפריע

במטרה לעזור לשמור על האוויר נקי בחדר בו ה-Elements ממוקם, הוא נוהג לשלוח התראות רבות באפליקציה על מצב האוויר בחדר, החל ממצב בו איכות האוויר מתחילה לרדת ועד להודעה שרמת הפחמן הדו חמצני או התרכובות האורגניות הנדיפות מתחילות לעלות. הבעיה שזה קורה לעיתים קרובות מדי וזה מתחיל להציק ולפעמים גם להפחיד. נכון שאפשר לנטרל את ההתראות או להפוך אותן לפחות רגישות, כך שהן פחות יציקו, אבל זה עדיין דבר שיושב בראש וגורם לך לחשוב שאיכות האוויר לא טובה בבית.

אם כל ההתראות הללו לא מספיקות, לסנסיבו יש מדד איכות אוויר המורכב מניקוד: 0 עד 100 איכות אוויר טובה, 100 עד 150 איכות אוויר בינונית ומעל איכות אוויר לא טובה. ניתן להבין את מדד איכות האוויר הזה בקלות, גם במבט חטוף על המכשיר, כי הוא כולל נורה שמשנה את הצבע מירוק, לכתום ועד אדום. בדרך כלל הפתרון למצב זיהום אוויר גבוה, הנובע ממקור בבית הוא לפתוח את החלונות ולאוורר. מייד לאחר שביצעתי את הפעולה הפשוטה הזאת, איכות האוויר השתפרה והמדדים באפליקציה ירדו.

 

סנסיבו Elements
סנסיבו Elements

 

האקוסיסטם של סנסיבו

המוצרים שסנסיבו השיקה בשנים האחרונות, הפכו אותה למעיין אקוסיסטם לשליטה באוויר בבית. יש לסנסיבו חיישן חיצוני שיודע להפעיל/לסגור את המזגן עם תקשורת בינו ל-Pure. למשל, ה-Pure יודע להגיד למזגן להתחיל לפעול במצב אוורור, במטרה לסייע לסנן את האוויר בחדר. למרות שכרגע לא נתקלתי ביכולות דומות בין ה-Elements לחיישני המיזוג שלה, אני מתאר לעצמי שבעתיד הן יהיו קיימות.

מחיר: 545 שקל

בשורה התחתונה, ה-Elements עזר לי להבין שמצב האוויר שלי בבית לא משהו וכדאי לי לפתוח יותר את החלונות ולאוורר את החדרים. המכשיר הזה יעיל, במיוחד שמוסיפים לו מסנן אוויר שעוזר לשמור על אוויר הבית נקי. בנוסף, הוא קל לשימוש והבנה, כאשר אפילו לא חייבים להשתמש באפליקציה, אלא רק להסתכל על התאורה שלו, על מנת לזהות מהו מצב האוויר בחדר.

 

הסקירה פורסמה במקור באתר The Gadget Reviews

להצטרפות לערוץ הטלגרם של The Gadget Reviews