מבחן הטרור של פייסבוק: כיצד הרשת החברתית מתייחסת למי שמפרסם פוסט על פיגוע?

פייסבוק
פייסבוק | צילום: צילום מסך -

מה קורה כשישראלי יהודי, וישראלי ערבי, מאיימים בפייסבוק כי בכוונתם לבצע פיגוע בקרוב? בניסוי מצולם שערכנו ביקשנו מיהודי וערבי, להעלות פוסט לרשת, כזה שאמור להדליק נורה אדומה. האם פייסבוק עמדה במבחן הטרור? האם הרשת החברתית מתייחסת למי שמפרסם פוסט שבכוונתו לבצע פיגוע? צפו בכתבתו של איתי ורד ששודרה במסגרת "שישי עם אילה חסון" .

 

 

ראשית נספר שהפוסט נוסח כך שהוא לא מיועד להסית אחרים חלילה, אלא שורות כתובות בהם הנבדקים שלנו מעידים, כביכול,  על עצמם שהם עומדים לעשות מעשה. המשפטים שנבחרו, לא נבחרו באקראי -אלו משפטים אמיתיים שנכתבו בפייסבוק על ידי מחבלים, בטרם יצאו לבצע פיגוע.  אז מה קרה שם? ובכן בעוד שהגולש היהודי זכה ל יותר מ 1,000 לייקים ו-34 שיתופים תוך מספר שעות, הרי שהגולש הערבי ישראלי- זכה לזימון לתחנת המשטרה בנצרת שבדקה את העניין בחומרה לאחר שהעניין דווח לה. הפוסטים שלנו עובדים חזק ברשת, אבל הנורה האדומה במשרדי פייסבוק לא נדלקת. האיום לעשות פיגוע נשאר על הקיר כשההחלטה אם להסיר פוסט או להשאיר, מתקבלת הרחק מכאן - במטה פייסבוק באירלנד, אליו זורמות מיליוני תלונות בעשרות שפות מכל העולם.  לבסוף הפוסטים הורדו בהחלטה משותפת שלנו- מבלי שום מעורבות מצד פייסבוק.

 

ריצ'ארד לייקין, אבא של מיכה, פעיל שלום ירושלמי, נרצח בפיגוע באוטובוס בארמון הנציב. בשבועיים שבהם סעד את אביו, עד שמת מפצעיו, גילה מיכה שייתכן שאפשר היה למנוע את הפיגוע - אם מישהו רק היה בודק בפייסבוק. כיום, מיכה מנהל מלחמה נגד פייסבוק כבר כמעט שנה ואפילו נאם באו"ם, ותובע בבית משפט בארצות הברית את מארק צוקרברג.

 

מיכה לייקין
מיכה לייקין | צילום: צילום מסך -

בלפחות עשרה פיגועים בגל הטרור הנוכחי, הפוסט היה על הקיר- פשוטו כמשמעו. טארק יחיה ביקש סליחה מבני משפחתו לפני שיצא לדקור חייל בעפולה, וגם אחד מרוצחיה של לוחמת מג"ב הדר כהן הצהיר על כוונותיו ברשת החברתית. אחרי שהמחבל בן ה- 17 כתב "המוות הוא זכות ואני דורש את הזכות שלי" לפני שרצח את הלל בת ה- 13 מקרית ארבע, מדינת ישראל הפנתה אצבע מאשימה לפייסבוק: "הסירו את הסתה, ובעיקר תעבירו לנו מידע כדי לעצור את הפיגוע הבא". הדרישה של ישראל ועוד מדינות בעולם מפייסבוק - היא למסור מידע מדויק על האנשים שמאחורי האיומים.