"אולי הגיע הזמן להגביל נסיעות ח"כים לחו"ל?"

בעקבות "תחקיר הקנגורו" יו"ר ועדת האתיקה הבהיר שעל הח"כים לבדוק מי הזמין אותם לכנס

"תחקיר הקנגורו" של חדשות 2 הגיע הבוקר (שני) לכנסת, כאשר ועדת האתיקה דנה בממצאים המדאיגים. כזכור, בתחקיר נחשף כי 12 חברי כנסת הסכימו לנסוע לכנס על חיות כיס באוסטרליה בשבוע העמוס ביותר במשכן - למרות שההזמנה הגיעה מארגון פיקטיבי. היועץ המשפטי של הכנסת חשף בדיון כי מדובר רק בקצה הקרחון: "עוד לא חלפו שנתיים ואישרנו 354 נסיעות, לא כולל משלחות רשמיות. אולי הגיע הזמן להגביל את הנסיעות?"

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס), יו"ר הוועדה, נטש בזעם את הדיון לאחר שטען שהוא "לא בכיתה ג'" והסביר כי זו לא האחריות שלו לבדוק את הטיסות אלא של חברי הכנסת. קודם לכן אמר וקנין: "אנחנו לא חותמת גומי. בישיבה האחרונה היתה בקשה של לשכת עורכי הדין להטיס ח"כים לחו"ל ואמרנו לא. בימים אלה אנו שוקלים אם לאפשר לעוזרים פרלמנטריים להצטרף לח"כים לטיסות לחו"ל. עד היום לא אישרנו ושוקלים עכשיו לשנות".

הח''כים דואגים לחיות הכיס (rf123, newrock555)
הח''כים דואגים לחיות הכיס (rf123, newrock555)

יואל חסון מהמחנה הציוני, אחד מחברי הכנסת שהסכים לטוס לכנס הפיקטיבי, אמר: "אני כשלתי ומערכות הכנסת כשלו. אכן הקמתי את שדולת בעלי החיים ואת יום הצמחונות ובגלל זה חשבתי שפנו אליי". חסון הוסיף: "אני לא מתנצל שאני טס לחו". זה חלק מהעבודה שלנו. הרדיפה הזו פוגעת במעמד חברי הכנסת".

היועץ המשפטי לכנסת נשאל על ידי ח"כ יואב קיש מהליכוד מדוע הארגון הפיקטיבי לא הדליק אצלו נורה אדומה והוא השיב: "האחריות לבדוק מוטלת על חברי הכנסת". ח"כ אמיר אוחנה מהליכוד הקשה: "ואם זה bds או חיזבאללה, מי יעצור את זה?" - והיועץ המשפטי של הוועדה השיב לו: "זה היפותטי. אנחנו לא משטרת המחשבות".

כך נראתה ההזמנה לכנס הפיקטיבי
כך נראתה ההזמנה לכנס הפיקטיבי

14 ח"כים נרשמו לנסיעה

קצין הכנסת, מנגד, הציף זווית מדאיגה נוספת בסיפור: "חברי כנסת לא מאובטחים בחו"ל מתוך תפיסה שהם כמו כל אזרח. הבעיה היא שח"כים מבקשים לנסוע למדינות מסוכנות והם לא בהכרח נשמעים להנחיות".

בתחקיר ששודר ועורר הדים יזמנו כנס פיקטיבי להצלת חיות הכיס באוסטרליה, באמצעות ארגון שאינו קיים כתובת האתר שצורפה לא מובילה לשום מקום, וגם המועד נבחר בקפידה - השבוע האחרון של מושב החורף שהוא- השבוע העמוס ביותר בשנה מבחינת חברי הכנסת.

הלו''ז לכנס הפיקטיבי
הלו''ז לכנס הפיקטיבי

זהו נוסח ההודעה שקיבלו כלל 120 חברי הכנסת אודות ה"כנס" באוסטרליה: "חבר/ת כנסת יקר/ה, עמותת S.A.M למען חיות הכיס באוסטרליה מתכבדת להזמינך לכנס הבינלאומי השני של העמותה, שייערך בסידני אוסטרליה בחודש מרץ הקרוב. "השנה יעסוק הכנס באתגר הצלתן של 20 זני חיות כיס המצויות בהכחדה ואשר אינן קיימות בשום מקום אחר בעולם". עוד הדגשנו כי כל ההוצאות יכוסו על ידי העמותה.

ועדת האתיקה אישרה לח"כ רוזנטל, שסייע בתחקיר, את הסיעה. כמה ומי בדיוק נרשמו לכנס שלנו? 14 ח"כים ממגון סיעות - אברהם נגוסה, דודי אמסלם, אורן חזן ונורית קורן מהליכוד, יואל חסון, יוסי יונה, זוהיר בהלול, קסניה סבטלובה ויעל כהן פארן מהמחנה הציוני, בסאל גטאס, ג'מאל זחאלקה ועבדאללה אבו מערוף מהרשימה המשותפת, עיסאווי פריג' ממרצ וחמד עמאר מישראל ביתנו. גם ח"כים רבים אחרים הביעו נכונות להשתתף בכנס - אם רק היה מתקיים במועד אחר ולא בשבוע האחרון של המושב שבו מתקבלות ההחלטות החשובות ביותר.

[brightcove_iframe video_id='20kengero_fix_dafna_vtr2_n20161207_v1' autoplay='0' credit='' kid='' duration='1929'']