מסע השכנועים: נתניהו למען הכורדים

בימים האחרונים מנסה ראש הממשלה לרתום את מנהיגי העולם למען המלחמה של הכרודים מול אירן. בשיחותיו, מבקש נתניהו לשכנע את מקביליו לסייע לכורדים בכל דרך שהם יכולים

נסה לגייס תמיכה לכורדים. פוטין ונתניהו | צילום: רויטרס

בשיחה הטלפונית שהתקיימה אתמול (רביעי) בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, דנו שני המנהיגים בתכנית הגרעין של אירן ובאיומים בסוריה. אולם נתניהו בחר להקדיש חלק לא מבוטל מהשיחה, שהתקיימה לבקשת הצד הישראלי ונקבעה מראש כבר במהלך סוף השבוע, דווקא לעניין הכורדים בצפון עירק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

מאז משאל העם לעצמאות שערכו הכורדים לפני שלושה שבועות, המיעוט הלאומי נכתש על-ידי צבא עירק והמליציות השיעיות של אירן. בעקבות מצבם הקשה, מנסה נתניהו בימים האחרונים לרתום את מנהיגי העולם להיחלץ לעזרתם.

נתניהו שוחח על כך עם פוטין, ואילו בשבוע שעבר הוא ניהל שיחה דומה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. במקביל, בימים אלה נמצא ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, שנשלח על-ידי נתניהו כדי להעביר מסר דומה למקבילו, הגנרל ה.ר. מקמאסטר, היועץ לביטחון לאומי של טראמפ.

המובלעת בצפון עירק נחשבת במובנים מסוימים לחזית הקדמית של המערב. עם זאת, הכורדים היושבים בה משלמים כעת את המחיר הכבד של האגרסיביות האירנית ונאלצים לספוג מתקפות קשות שכוללות שימוש, בין השאר, בנשק אמריקני שסופק לצבא עירק.

זו הסיבה שנתניהו מבקש לשכנע את מנהיגי העולם לעזור לכורדים בכל דרך שהם יכולים. הדרך היעילה ביותר לעשות זאת היא בעזרת משלוחי נשק, אולם זה דבר שישראל לא יכולה לבצע בכוחות עצמה.

לישראל תמיד היה קשר מיוחד עם המיעוט הכורדי, אולם כעת מדובר בהרבה מעבר לכך. מבחינת נתניהו, הכורדים בצפון עירק מהווים רק קדימון למה שעלול להתפתח בסוריה. מבחינתו, זו גם הזדמנות לתרגם את המילים הגבוהות של מנהיגי העולם נגד טהרן למעשים, ועל הדרך לעשות זאת כמה שיותר רחוק מגבול ישראל.