סיבוב שני בקבינט: שרים לוחצים לבטל התכנית

השרים צפויים לדון בתכנית להרחבת העיר הפלסטינית לאחר שפורסם כי מסתמן רוב לביטולה. הדיון יתקיים אחרי ביקור מתוח של ליברמן במועצה האזורית שומרון

קלקיליה
קלקיליה | צילום: יוסי זמיר / פלאש 90
הקבינט צפוי לקיים הערב (רביעי) באופן חריג דיון נוסף בתוכנית השנויה במחלוקת בקרב השרים להרחבת העיר קלקיליה, שנחשפה לראשונה בחדשות 2. על הנייר התכנית מאפשרת הקמה של 14,000 יחידות דיור, מתוכן כ-6,000 בפועל. בעקבות הפרסום התחוללה סערה כשחלק משרי הקבינט התקוממו ודרשו דיון מחדש. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת כפי שפורסם, מסתמן רוב בקבינט נגד התכנית אך טרם התברר האם הדיון הערב נועד כדי לאשרר את התכנית או רק להסביר ולבאר אותה. מהתבטאויות השרים לאחר פרסומה עולה כי אין כרגע רוב לתוכנית המקורית כך שייתכן שתגובש תכנית מתוקנית שנועדה לפייס את המתנחלים. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אף פנה ליועמ"ש מנדלבליט וטען בפניו שאישור התכנית התקבל שלא בסמכות מפני שהדיון התקיים בקבינט ולא במליאת הממשלה. מנדלבליט השיב לו כי "ראוי שנושאים בעלי חשיבות מכרעת ידונו בממשלה אך כאן מדובר בשאלה מובהקת של מדיניות הנתונה לסמכות רה"מ". הדיון החריג והמחודש הוא תוצאה של לחץ פוליטי שהפעיל ראש מועצת שומרון יוסי דגן, והוא יתקיים מעט אחרי ביקור שצפוי לקיים שר הביטחון אביגדור ליברמן אצלו. במהלך הביקור עלול להתפתח עימות והתנגשות סביב נושא קלקיליה וגם על רקע המתיחות בין השניים - לאחרונה שאל ליברמן "מי זה יוסי דגן" בניסיון להפחית מערכו. ליברמן הבהיר לפני כחודש כי "מדובר בבנייה על קרקע פלסטינית פרטית בתוך העיר, שאמנם נמצאת בשטח C אבל אף ישראלי לא מגיע אליה. מתחילים לתכנן רק אחרי שיש אישור, והמתכנן - אחרי אישור של הקבינט - העביר מסמך שהוא לא סודי ובו כתוב שהקיבולת המקסימלית היא 14,381 יחידות, והתכנית הריאלית היא 6,187 יחידות". לדברי שר הביטחון, "כל הצעקה נועדה רק לרצות מתפקדי פריימריז בכמה מפלגות, ואולי להרוויח כמה נקודות בדעת הקהל על חשבון פגיעה בביטחון ישראל".
ליברמן. הדבר הועלה (Yonatan Sindel/Flash90)
ליברמן. הדבר הועלה (Yonatan Sindel/Flash90)
יוסי דגן מסר לקראת הדיון כי: "התכנית ההזויה להכפלת קלקיליה, 2 ק"מ מכפר סבא, על חשבון שטחים בשליטה ישראלית מלאה תוך סיכון תושבי כפר סבא, כוכב יאיר ואזור השרון חייב לרדת מסדר היום. תושבי השרון והשומרון מצפים מהממשלה ומשרדי הקבינט להוריד את הרעיון האבסורדי הזה". לגבי שר הביטחון אמר דגן כי הוא מכבד אותו אבל "באותה מידה תפקידה של ממשלת ימין היא לבנות את מדינת ישראל ולא את קלקיליה. נראה שמשהו בסדרי העדיפויות של הממשלה השתבש".