ראש הממשלה בראיון בארה"ב: "מדינה אחת? התווית לא חשובה"

ראש הממשלה התייחס בריאיון בארה"ב לאפשרויות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני וחזר על דבריו כי "לא התוויות חשובות אלא המהות"

נתניהו וטראמפ בוושינגטון, שלשום
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לפנות בוקר (שישי) לאפשרויות לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני ואמר כי לא התוויות חשובות אלא המהות. בראיון לרשת MSNBC האמריקנית אמר נתניהו כי "ישנם 2 תנאים למדינה פלסטינית: הכרה מצדם במדינה יהודית וזניחת הפנטזיות להשמיד אותנו, ושליטה ביטחונית ישראלית ממערב לירדן". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת
''תחושת קרבה וחברות'', נתניהו וטראמפ
''תחושת קרבה וחברות'', נתניהו וטראמפ | צילום: רויטרס
נתניהו קבע בראיון כי נושא ההתנחלויות הוא נושא חשוב, אך כזה שאינו עומד בבסיס המחלוקת בין ישראל לפלסטינים. רה"מ הוסיף כי "המחלוקת העיקרית היא סביב הסירוב של הפלסטינים להכיר במדינה יהודית בגבולות כלשהם. חזרנו לגבולות 67' בעזה ומה שהם עשו שם היה לירות עלינו טילים ולחפור מנהרות". נתניהו אמר כי הבהיר את עמדתו הזו גם לנשיא אובמה בעבר וגם לנשיא טראמפ. בהתייחסו ליחסים בין ישראל למדינות ערב אמר נתניהו כי "הסוגיה הבוערת היא איך אנחנו מתקדמים לשלום עם מדינות ערב שרואות בישראל בעלת ברית בכל הקשור במאבק באירן ובדאע"ש". לאחר שנשאל לגבי היחסים עם אירן השיב נתניהו כי "הם נעשים תקיפים יותר. לאחרונה הם ביצעו ניסוי בטיל בליסטי בניגוד להחלטת האו"ם ועל הטיל היה חרוט בעברית 'יש לחסל את ישראל' - זה לא מבטא כוונות שלום". לדברי נתניהו, "ההתנגדות באירן אינה רק כלפי ישראל אלא גם כלפי ארה"ב והחברה החופשית". בתשובה לשאלה על ההבדלים בין ממשל אובמה לממשל טראמפ השיב נתניהו כי "היו לי מחלוקות עמוקות עם הנשיא אובמה, בעיקר בנושא אירן, אבל עדיין קיבלנו סיוע ביטחוני משמעותי לעשור הבא. יש ברית חזקה מאוד בין המדינות ואני לא אכחיש שהייתה לי פגישה מאוד מאוד חמה עם טראמפ".
''לכל מדינה הזכות להגביל כניסה'', נתניהו
''לכל מדינה הזכות להגביל כניסה'', נתניהו | צילום: CNN
נתניהו: "לכל מדינה צריכה להיות הזכות להגביל כניסה אליה" "זו תחושה גדולה של קרבה וחברות", סיכם נתניהו. "אני חושב שזה מה שהעם האמריקני מרגיש כלפי העם בישראל, ולהפך. אנחנו מאמינים באתם ערכים של חירות ודמוקרטיה, ואנחנו הדמוקרטיה האמתית היחידה באזור בעייתי מאוד". במהלך ריאיון נוסף שביצע עבור רשת Fox News המזוהה עם הממסד הרפובליקני הגן נתניהו על צווי ההגירה עליהם חתם הנשיא טראמפ. "לכל מדינה צריכה להיות הזכות להגביל כניסה אליה", טען נתניהו. "אני חושב שזה מאוד חשוב למנוע טרור. אתם סבלתם פיגוע טרור גדול. כשהנשק נהיה מתוחכם ומסוכן יותר והאיום מהטרור נהיה מסוכן יותר, כך גם הדרך למנוע אותו קשה יותר". בהתייחסות נוספת לנושא שתי המדינות טען נתניהו כי הפלסטינים הם המכשול לשלום. "נתחיל מהעובדה שהפלסטינים מסרבים להכיר בישראל כמדינה יהודית. הפלסטינים ממשיכים לתמוך בהשמדת ישראל", אמר ראש הממשלה. "הדברים שמונעים שלום זה הסירוב העיקש של הפלסטינים להכיר בישראל כמדינה יהודית. זה לא תנאי מקדים, אבל זה עיקרון הכרחי לסיום המו"מ".