האיום של ביידן על עצירת הנשק - בשל דברי רה"מ בשם "גורם מדיני"

פרסום ראשון: דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשם "גורם מדיני בכיר" בשבוע שעבר שלפיהם ישראל תפעל ברפיח "עם או בלי עסקה" - הם אלו שהובילו את נשיא ארה"ב לאיים בעצירת משלוחי הנשק. בכיר בבית הלבן: "הרטוריקה הדאיגה את הממשל ואת הנשיא"

זמן צפייה: 01:52

פרסום ראשון: דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בשם "גורם מדיני בכיר" בשבוע שעבר, הם אלו שהובילו להתבטאות חסרת התקדים של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, על עצירת משלוחי הנשק לישראל - כך פורסם הערב (שבת) במהדורת השבת.

דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון קירבי, אמר מוקדם יותר השבוע כי "רטוריקה שיצאה מתל אביב" הדאיגה את הממשל האמריקני ואת הנשיא, לצד הכניסה הקרקעית של כוחות צה"ל לרפיח. בבית הלבן ידעו שהגורם המדיני שהוציא את הדברים ביום שבת לפני שבוע הוא רה"מ נתניהו, שאמר, בין היתר, כי "ישראל תיכנס לרפיח עם או בלי עסקת חטופים", וכי "ישראל לא תסכים להפסקת המלחמה במסגרת עסקה כזו".

ההתבטאויות הללו הגיעו עד לוושינגטון, וגרמו לנשיא ביידן לחשוש ממה שעתיד להגיע מישראל - ואז החליט לאיים באמברגו נשק אמריקני לישראל, במסגרת ריאיון שהעניק לרשת CNN. יחד עם זאת, לא רק דבריו של נתניהו הובילו להצהרה הדרמטית של הנשיא, אלא גם דברים שנשמעו מצידו של שר הביטחון יואב גלנט - שנחשב לגורם שהממשל האמריקני מאוד סומך על מילותיו.

שר הביטחון יואב גלנט
שר הביטחון גלנט | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

את הדברים אמר הנשיא ביידן בלילה בין רביעי לחמישי, לפיו וושינגטון תעצור משלוחי נשק לישראל אם רה"מ נתניהו יורה על פלישה גדולה לרפיח. לדברי ביידן, "אזרחים בעזה נהרגו מהנשק הזה", בהתייחסו לפצצות במשלוח הנשק שהושהה בשבוע שעבר. הוא הוסיף: "הבהרתי שאם ישראל תיכנס לרפיח - והיא עדיין לא פלשה לשם באופן נרחב - לא אספק את הנשק". עם זאת, הוא הבהיר כי הקו האדום "טרם נחצה".

לפי הנשיא, פעולותיה של ישראל ברפיח טרם חצו את הקו האדום מבחינת הממשל האמריקני - כניסה לאזורים מאוכלסים בכבדות בעיר הדרומית ברצועה. "הצבא לא נכנס למרכזי האוכלוסייה, מה שהם עשו זה על הגבול". לדבריו, הוא אותת לרה"מ ולגורמים אחרים בישראל שהתמיכה האמריקנית בפעולות במרכזי אוכלוסייה מוגבלת. "הבהרתי לנתניהו ולקבינט המלחמה - הם לא יקבלו את התמיכה שלנו אם הם ימשיכו למקומות האלה".

ההצהרה של ביידן מהווה נקודת מפנה במלחמה - וכן מצביעה על העמקת השבר בין ירושלים לוושינגטון. "אנחנו לא עוזבים את ישראל בנושא הביטחוני", המשיך הנשיא האמריקני, "אך מתרחקים מהמלחמה באזורים המאוכלסים הללו". ביידן אמר שבעוד שארה"ב תמשיך לספק נשק הגנתי לישראל, כגון חימושים לסוללות כיפת ברזל - אך לא את הנשק ההתקפי: "זה פשוט לא בסדר".