הפעולה האחרונה כנשיא: אובמה הורה על "מענק" לפלסטינים

בכירים בארצות הברית לסוכנות הידיעות AP: בשעותיו האחרונות בבית הלבן, הורה אובמה להעביר 221 מיליוני דולרים לרשות הפלסטינית

ההיערכות של נשיא ארה"ב לשעבר אובמה לחילופי השלטון כללה גם מתנה משמעותית לרשות הפלסטינית - כך חשפה אמש (שני) סוכנות הידיעות AP. בכירים אמריקנים אמרו לכתבי הסוכנות כי בשעותיו האחרונות של אובמה בתפקיד, הוא החליט על "שחרור שקט" של 221 מיליון דולרים לרשות הפלסטינית. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת לפי הדיווח, אובמה החליט להמרות את פיהם של הרפובליקנים בוושינגטון ולשחרר כספים שהוחזקו בידי חברי הקונגרס במשך תקופה ארוכה. בכיר במחלקת המדינה האמריקנית ומספר עובדי קונגרס אמרו כי ממשל אובמה "הודיע באופן רשמי לקונגרס" כי הכסף יועבר לרמאללה - שעות לפני השבעת דונלד טראמפ לנשיא ה-45.
הנשיא היוצא והנשיא הנכנס
הנשיא היוצא והנשיא הנכנס | צילום: (רויטרס)
עוד דווח כי הסכום לרשות הפלסטינית נכלל ב-227 מיליון דולרים אותם הקצה אובמה ביומו האחרון בבית הלבן - בהם גם 4 מיליון דולרים למאבק בהתחממות הגלובלית (אותה טראמפ הכחיש בעבר) ועוד יותר מ-1.25 מיליון דולרים לארגוני או"ם. עד להחלטת אובמה, לפחות שני מחוקקים רפובליקנים דאגו שהכסף לא יועבר: ה"הקפאות" של הקונגרס לרוב מכובדות על ידי הממשל, אך הן לא מחייבות - ולכן הצליח אובמה להקצות את הכספים לפני עזיבת התפקיד. הבכירים האנונימיים שאישרו את הפרטים אמרו כי אינם יכולים לדבר בפומבי על הצעד, שעשוי לעורר מחלוקת בינלאומית. הפלסטינים מאיימים: אלה הצעדים שיינקטו אם השגרירות תועבר בתוך כך, הפלסטינים ממשיכים לאיים כי אם השגרירות האמריקנית אכן תועבר לירושלים הדבר יצית את השטח ועלול אף להוביל למלחמה של ממש. חבר הוועד המרכזי של פתח והשגריר הפלסטיני לשעבר באו"ם, נאסר אלקדוה, אמר לעיתון לעיתון "אלקודס" כי "העברת השגרירות לירושלים תוביל לניתוק יחסים בין הרשות לפקידי השגרירות וסגירת הנציגות הפלסטינית בוושינגטון". אלקדוה, שאף דובר עליו באחרונה כיורש פוטנציאלי לאבו מאזן, הוסיף: "המשמעויות המדיניות - ויתור על הסכמי אוסלו, ארה"ב תהפוך ממתווכת בעלת השפעה בתהליך המדיני לצד ישיר בסכסוך".הוא התריע שהעברת השגרירות ארה"ב לירושלים תיראה כהכרה אמריקנית בריבונות ישראל בירושלים: "זו תהיה גם הפרה של הדין הבינלאומי ובכלל זה הסכמים בינלאומיים, לרבות 'הצהרת העקרונות' (אוסלו א')". העיתון הירדני "אלע'ד" דיווח הבוקר כי ההנהגה הפלסטינית הקימה "ועדת היגוי" כדי לדון בגיבוש תכנית להתמודדות עם התרחישים הגרועים ביותר בעידן הנשיא טראמפ. בצד הפלסטיני מעריכים כי זו תהיה תקופה קודרת עבור תהליך השלום והשגת הזכויות הלאומיות הפלסטיניות.
הרשות קיבלה מענק מפתיע
הרשות קיבלה מענק מפתיע | צילום: (רויטרס)
חבר הועד הפועל של אש"ף, ג'מיל שחאדה, אמר כי תפקיד הוועדה הוא לגבש את הצעדים שיינקטו על ידי הפלסטינים, בתגובה להעברת השגרירות, לכשתהפוך ממשית. בין הצעדים, לדברי הבכיר הפלסטיני: "משיכת ההכרה בישראל, הפסקת התיאום הבטחוני בין מנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית ושלטונות הכיבוש וביטול ההסכם הכלכלי והמדיני" (חלק מהסכמי אוסלו). עוד אמר שחאדה כי "העברת השגרירות תחרוץ מראש את תוצאות התהליך המדיני והיא תחסל את פתרון שתי המדינות". לדבריו, "הצעדים כוללים גם פעילות פלסטינית נמרצת במישורים הערבי והבינלאומי ובאו"ם". הבכיר הפלסטיני הזכיר את "עמדתה הנחרצת של סעודיה בשנת 1984 לנתק את יחסיה עם ארה"ב, אם תעביר את שגרירות לירושלים הכבושה - עמדה עקרונית שתקפה עד היום".