אשת שמאל לשר בנט: "אתה נאצי"

נאומו של השר בנט בוועידת השלום של "הארץ" התקבל בקריאות בוז, ואחת המשתתפות אף הצדיעה באופן הפגנתי במועל יד. בנט השיב: "תנו לי לדבר כמו שהייתם נותנים לברגותי"

דריכות רבה נרשמה לקראת נאומו של השר נפתלי בנט הבוקר (שני) בוועידת השלום של עיתון "הארץ", לאחר שבשנים קודמות טען בנט כי הותקף. השר לא התייחס לסערת הקוד האתי באוניברסיטאות: דבריו בנושא המדיני התקבלו לעיתים בקריאות בוז, ובנט הגיב באחד המקרים לאחת המשתתפות בקהל שהפריעה לו: "תני לי את אותה הזדמנות להשמיע את קולי שהיית נותנת לברגותי". נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין שנאם לאחר מכן אמר: "הקריאות לבנט מצערות ולא ראויות. אפשר להתווכח עם כל אחד ודעותיו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

אחת הנוכחות בקהל אף הצדיעה במועל יד בהפגנתיות במהלך דברי השר. פעילת שמאל נוספת שוחחה עם השר בנט לאחר נאומו ואמרה לו: "אמרת לי שאתה לא רוצה שתי מדינות, אמרת לי שאין לך בעיה עם אפרטהייד, אתה נאצי ואתה הפוליטיקאי הגרוע ביותר שידענו במדינה": דבריה החריפים תועדו במצלמות.

בנט אמר בנאומו כי "מוטב ירושלים מאוחדת מאשר הסכם מדיני" - אמירה שגררה קריאות בוז. "85% מהקהל פה לא מסכים, אבל 85% מהציבור היהודי תומך במה שאמרתי וזה מעיד על עוצמת הניתוק מחלק מהקהלים בישראל‎".

משתתפת הצדיעה במועל יד (תומר אפלבאום)
משתתפת הצדיעה במועל יד (תומר אפלבאום)

שר החינוך הוסיף וטען כי "שלום הוא לא הסדר מדיני, שלום הוא מצב של אין-לחימה" וקרא לקדם "שלום של ימנים - שלום מתוך עוצמה"‎. בנט טען כי "אין לשמאל מונופול על השלום כמו שאין לימין מונופול על הפטריוטיות".

יו"ר הבית היהודי הוסיף ואמר: "נגזרנו לחיות לצד הפלסטינים, אין אהבה גדולה – אבל הם לא הולכים לשום מקום ואנחנו לא הולכים לשום מקום. מדינה פלסטינית שנייה מעבר לזו שבעזה לא תקום, את השגיאה הזו מדינת ישראל לא תיתן".

[brightcove_iframe video_id='bennet_imut_vtr2_n201706012_v1' autoplay='0' credit='' desc='העימות בין בנט לפעילת השמאל' kid='' duration=''']

אבו מאזן: מוכן להיפגש עם נתניהו

בנט שב והציע את חזון הסיפוח: "ביהודה ושומרון יהיו שני אזורים - שטח C בשליטה ישראלית. בשטחי A ו-B אוטונומיה בלי שליטה ביטחונית ובלי פתיחת הגבולות". את דבריו סיכם בציטוט מדבריו של בן-גוריון: "לא בסמכות העם היהודי לוותר על אף חלק מהארץ. אין בסמכות אף אחד לוותר על הזכות הזאת, עד לגאולה".

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן נאם מרחוק בוועידה: במסר מוקלט ששלח קרא אבו מאזן "להעניק לעם הפלסטיני חופש וחירות כמו לשאר עמי העולם ולהביא לסיומו של הכיבוש הארוך והשנוא". אבו מאזן אמר גם שהוא מוכן לפגוש את נתניהו: "אנו גם שואפים להשגת פתרון לכל סוגיות הליבה והסדר הקבע למען סיום הסכסוך הזה אחת ולתמיד, מה שיוביל להשגת שלום וחיים משותפים עם כל עמי האזור, כפי שנוסח ביוזמת השלום הערבית שקוראת בין היתר להשגת פתרון צודק ומוסכם לסוגיית הפליטים הפלסטינים".

אבו מאזן וריבלין, ארכיון (מארק ניימן / לע''מ)
אבו מאזן וריבלין, ארכיון (מארק ניימן / לע''מ)

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התקבל במחיאות כפיים ואמר בצחוק: "איזו סובלנות כלפי הימין". הנשיא קרא בנאומו "להפסיק לחלק ציונים על ציונות ומנגד חייבים להפסיק לרדוף את ישראל על במות בינלאומיות". ריבלין התייחס גם למצב המדיני וטען: "ככל שחולף הזמן ההכרעה הופכת למאיימת יותר. בואו נוודא שנגיע אליה מוכנים. בבוא הזמן ההכרעה תגיע, לא נוכל להימלט ממנה. צריך להיערך להתמודדות איתה ועם השלכותיה על החברה הישראלית".

עוד התייחס ריבלין למחלוקות הפנימיות ואמר: "המחלוקת בין ימין לשמאל נוגעת היום בשאלות הליבה של מדינת ישראל - יכולתנו לחיות בביטחה אל מול קיומנו כמדינה דמוקרטית. הדמוקרטיה הישראלית היא כיפת הברזל של החברה הישראלית. מוכרחים להפסיק לשחוק את ערכו של המטבע הדמוקרטי. אנו משחקים באש. אופי הדיון שמבוסס על דה לגיטימציה של הצד השני מסוכן. הבוז, הרעל והארס עלולים להוביל לכך שהמחנה המפסיד לא יקבל את ההכרעה".

ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ