"לא נפר ההתחייבויות למפוני עמונה"

אחרי שבחדשות פורסם שבניית התנחלות למפונים נבחנת מול ממשל טראמפ – בלשכת נתניהו מבהירים כי "נעשים כל המאמצים על מנת למצוא פתרון מוסכם"

פינוי מתנגדים מבית הכנסת בעמונה
בלשכת ראש הממשלה מבהירים היום (שני) כי אין כוונה להפר את ההתחייבות שניתנה למפוני עמונה בנוגע להקמת יישוב חלופי חדש. ההבהרה מטעם לשכת נתניהו באה כארבעה ימים לאחר שפורסם לראשונה בחדשות 2 כי הוא בוחן מחדש את ההבטחה להקים יישוב עבור המפונים לאור בקשתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שלא להרחיב את הבנייה ביהודה ושומרון. רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת במהלך היום שוחח יואב הורוביץ, ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה עם אביחי בוארון, ראש מטה מאבק תושבי עמונה, ואמר לו שנעשים כל המאמצים על מנת למצוא פתרון מוסכם, וכי איננו חזרה מן ההתחייבות. לפני ארבעה ימים אישר שהנושא של בניית ההתנחלות החדשה נמצא בבחינה מחדש בדיונים בין ישראל לארצות הברית, למרות ההסכם שנחתם מול המתנחלים. בלשכת ראש הממשלה סירבו אז להגיב באופן רשמי לפנייתנו בנושא. בעקבות הפרסום, התעורר זעם בקרב המתנחלים וחוגי הימין. השר נפתלי בנט תקף את נתניהו על צעדיו. "התחייבות צריך לקיים", כתב בטוויטר בסוף השבוע האחרון. "ראש הממשלה חתם על הסכם להקים ישוב חדש לתושבי עמונה - אני בטוח שהוא יעמוד בהתחייבות זו". השרה איילת שקד הצטרפה לדברים: "הממשלה מחוייבת להסכם שנחתם מול תושבי עמונה ואין לנו שום כוונה להפר אותו. יוקם ישוב חדש לתושבי עמונה כפי שהתחייבנו". "לא מובן לי כאזרח במדינת ישראל איך הוא יכול לומר שהוא שוקל זאת מחדש", אמר בוארון בריאיון לגלי צה"ל. "אני נבוך למשמע הדברים - מה יגידו אזרחי ישראל שהסכמים נחתמים ולא צריך לכבד אותם? אנחנו מצפים שראש הממשלה והדרג המדיני יקיימו את ההסכם הזה ויקימו ישוב חדש כמו שהתחייבו בהסכם שנחתם כבר בדצמבר". בוארון הסביר כי לפי ההסכם, המפונים היו אמורים לעבור למבני קבע באותו אתר חדש כבר ב-31 במרס - בעוד כחודש וחצי. "בינתיים אנחנו יושבים עדיין באכסניית נוער, בחדרים צפופים, משפחות גדולות - 8 נפשות בחדר, הורים וילדים מתבגרים באותו חדר - וממתינים שיעמדו במילה כלפינו".
צילום: (פלאש 90 / הדס פרוש)
"צריך לראות טרקטורים בשטח" "אנחנו ממתינים ומחכים לדרג המדיני, לשרי הליכוד והבית היהודי וגם לשרי כולנו ושר הביטחון - תעמדו בהתחייבות, לא ייתכן שלא תקימו ישוב", מחה בוארון - שהסביר כי בתוך זמן קצר המדינה כבר אמורה להציב באתר הזמני מבנים, לבנות תשתיות וגם להכשיר את ההתיישבות בו באופן חוקי. "זו הייתה אמורה להיות הסנונית הראשונה של אותו יישוב קבע, צריך מעשים בשטח וטרקטורים על הקרקע כדי להתחיל את הבנייה". בריאיון ניסה בוארון להיכנס לנעלי נתניהו בפגישה עם טראמפ, שכזכור קרא לנתניהו לרסן זמנית את הבנייה בהתנחלויות, ואמר: "אם הייתי במקום נתניהו הייתי אומר 'אדוני הנשיא, יש פה מקרה הומניטרי ויוצא דופן, בוא נחריג אותו – לחברים האלה אני התחייבתי". בוארון המשיך ואמר כי אנשי עמונה "עברו אירוע מאוד טראומטי רק לפני שבועיים – פינו אותם מהבתים שלהם והם נקרעו ממחוזות ילדותם. צריך להקים להם יישוב ואז לדון על כל הדברים האחרים: כשחותמים הסכם, אמורים לקיים אותו. זה כבר חתום". עוד הודה מנהיג המחאה של המפונים כי "היו חששות כבדים לפני הנסיעה, מקווה שהם לא מתאמתים. אני מקווה שהוא יגיד לנו שהוא עומד בהתחייבותו. אנחנו נעמוד בתחילת השבוע מול בית ראש הממשלה במאהל ונדרוש ממנו לעמוד בהתחייבות, ואני קורא לציבור לעמוד איתנו".