לפני ההצבעה: ארה"ב לא תטיל וטו? "נטישת עמדה"

גורם מדיני מבהיר כי אם ארה"ב לא תטיל וטו על ההצעה, יהיה זה נסיון אחרון של הנשיא אובמה "לעשות משהו" נגד ההתנחלויות

היום (חמישי) תובא להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם הצעת ההחלטה שהגישה מצרים, לפיה מדינת ישראל תידרש לחדול לאלתר מכל פעילויותיה והפסקת הבנייה בהתנחלויות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים. גורמים מדיניים התייחסו הבוקר (חמישי) לחשש כי ארה"ב לא תטיל וטו על ההצעה, ואמר כי "זה נסיון אחרון של הנשיא אובמה 'לעשות משהו' נגד ההתנחלויות". רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת "ישראל מצפה שארה"ב תעמוד במדיניות ארוכת שנים שלה, שחוצה ממשלים, שמשא ומתן מקיימים באופן ישיר", אמר הגורם. "בדיוק כפי שהנשיא אובמה אמר בנאום באו"ם ב-2011". הגורם הוסיף כי אם ארה"ב לא תטיל וטו "יש כאן הפרת התחייבות שלה. זו תהיה נטישת עמדה מסורתית, רגע לפני חילוף ממשלים". "התגלמות האבסורד והצביעות" על פי ההצעה, ישראל תידרש "לחדול לגמרי מכל פעילותה בהתנחלויות בשטחים הפלסטינים, ובתוכם במזרח ירושלים". לפי שעה לא ברור האם ארה"ב תמשיך את מדיניות החוץ המסורתית שלה כלפי ישראל, ותטיל וטו על ההחלטה שתובא להצבעה בסביבות השעה 22:00 (שעון ישראל).
מועצת הביטחון, ארכיון (רויטרס)
מועצת הביטחון, ארכיון (רויטרס)
ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בעמוד הטוויטר שלו להצבעה הצפויה, גינה את ההצעה והפציר בארה"ב להטיל וטו. "ארה"ב צריכה להטיל וטו על ההחלטה האנטי-ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם", אמר. שגריר ישראל באו"ם דני דנון, התייחס להצבעה הצפויה וגינה בחריפות את האו"ם: "בעוד מספר שעות תעלה להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם החלטה נגד ישראל. זוהי התגלמות האבסורד והצביעות של האו"ם. ההחלטה כזו לא תקדם שום תהליך אלא רק תהיה פרס של האו"ם למדיניות ההסתה והטרור הפלסטינית", אמר דנון. הצעת ההחלטה מעוררת חשש כבד בירושלים, וזאת עקב סיום כהונתו של הנשיא ברק אובמה, שיכול כעת להחליט בחודש שנותר לו בבית הלבן להפסיק את המסורת האמריקנית ארוכת השנים להתייצב לצד ישראל באו"ם ולהטיל וטו על הצעות המוגשות נגדה.
ארכיון (עמוס בן גרשום, לע''מ)
ארכיון (עמוס בן גרשום, לע''מ)
מצרים, מגישת ההצעה, אמרה כי להתנחלויות "אין שום תוקף חוקי ומהווה הפרה בוטה של המשפט הבינלאומי". בהצעה מובע חשש כבד מפני בנייה בהתנחלויות משום שהיא מהווה "סכנה לפתרון שתי המדינות". בכדי שמועצת הביטחון תקבל את ההצעה, 9 מדינות חברות במועצה צריכות להצביע בעדה, בעוד שאף אחת מהמעצמות החברות במועצמה - ארה"ב, צרפת, רוסיה, בריטניה או סין - יבחרו שלא להשתמש בזכותן להטיל וטו. במידה ויוטל וטו מצד אחת מהן, גם במקרה של רוב מדינות שיצביעו בעד, ההצעה תידחה. בשנת 2011 ארה"ב כבר הטילה וטו על הצעת החלטה אחרת המגנה את ההתנחלויות, וזאת לאחר שהרשות הפלסטינית סירבה לדון עם וושינגטון על הצעת פשרה בנושא. עם זאת, גורמים בכירים בוושינגטון מנסים להרגיע וטוענים שלמרות החשש בירושלים, הנשיא אובמה לא צפוי לקבל החלטות מכריעות בכל הקשר בתהליך השלום בין ישראל והרשות הפלסטינית בחודש שנותר לו בתפקידו.
ערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירהערוץ רשת 13, כל תוכניות הטלוויזיה, החדשות והכתבות לצפייה ישירה

      app-store-buttongoogle-play-button

      © כל הזכויות שמורות לחברת רשת מדיה בע״מ